Lİstboxta seçili satırı Butonla güncellemek

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Merhabalar.
Listboxta seçili satırı güncellemek istiyorum.
Not ilk sütun Tabloda otomatik sayıları içeren Id nolardan oluşuyor.
Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Evren Gizlen,

Web uygulamalarından bayağı etkilenmiş görünüyorsunuz. Sanırım bu iş nasıl olur diye merak ediyorsunuz. Benim genelde yaptığım Liste kutusunun bulunduğu bir arama formu yapıyorum, kaydı orada buluyorum ve butun aynı zamanda çift tıklamayla asıl formun üstünde geçerli kaydı getiriyorum.

Siz bu işi nasıl düşündünüz ona göre yardımcı olamaya çalışayım.

İyi çalışmalar

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın Evren Gizlen,

Web uygulamalarından bayağı etkilenmiş görünüyorsunuz. Sanırım bu iş nasıl olur diye merak ediyorsunuz. Benim genelde yaptığım Liste kutusunun bulunduğu bir arama formu yapıyorum, kaydı orada buluyorum ve butun aynı zamanda çift tıklamayla asıl formun üstünde geçerli kaydı getiriyorum.

Siz bu işi nasıl düşündünüz ona göre yardımcı olamaya çalışayım.

İyi çalışmalar
Merhaba.
Sayın Modalı ,Ben forma bir liste kutusu koydum ve orada verileri listeliyorum.5 sütunlu bir listbox ilk sütunun adı SIRA Bu ayni zamanda Tablodaki SIRA adlı alanın adı ve o alan otomatik sayı şeklinde ayarlanmış durumda.
Ben Liste kutusuna tıkladığımda verileri ilgili textboxlara aktarıyorum.Orada düzeltmeler yapıp ayni id nolu satıra tekrar kaydetçem.Ama listboxta ıdnolarının listelendiği ilk sütundaki Otomatik sayıyı textboxa aktaramıyorum.
zatenliste kutusunun sıfırıncı kolonuda ondan sonraki kolondan başlıyor.Halbuki sıfırıncı kolon o.Yardımınızı bekliyorum.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Liste kutusunun kayıt kaynağındaki sql cümlesini yazar mısınız? Liste kutusunu oluştururken "denetime uyan kaydı bul" seçeneğini seçerseniz ve ilgili tablo ya da sorguyu da ilgili forma bağlarsanız zaten listeden seçilen satırlar gelir ve üstünde düzenlemeler yapabilrisiniz. requery ile de gerekli yenilenmeyi sağlarsınız..

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Ben comboboxa uyan verileri listboxta listeliyordum.Sayın Modalı aşağıdaki sql cümleciğini ban verdi onu kullanıyorum.
Not : ben textboxlarda listboxtaki verileri gösterebiliyorum.Yalnız Listbox'ın ilk sütunundaki SIRA adlı otomatik sayı içerern veriyi getiremiyorum textboxa .
SQL deyimi:
Kod:
SELECT Kalori.SIRA, Kalori.Bolum, Kalori.Besin, Kalori.Miktar, Kalori.Kalori FROM Kalori WHERE (((Kalori.Bolum)=Formlar!Kalori![Açılan Kutu12]));

Excel Vers. ve Dili
Sayın Evren Gizlen,

Tablo ile ilişkili formunuzu hazırladınız, ondan sonra Liste Kutusu eklemek üzere listenizi alet kutusundan aldınız ve formunuza getirdiniz o sırada açılan sihirbaz penceresinin ilk görünümünde üç seçenek var bunlardan üçüncüsünü seçerseniz (Formumda Liste Kutusu içinde seçtiğim değere dayayan bir kayıt bulsun) hiç kod yazmadan istediğinizi Access emrinize sunuyor.

Yapılmış örnek ekte. Size önerdiğim çözümler Access in sunduğu yardımcıları daha kolay kavramanız ve otomatik olarak oluşturduğu kodları inceleyerek mantığını öğrenmeniz açısından daha yararlı olacağını inanıyorum.

Nasılsa VBA biliyorsunuz daha sonra uygulama geliştirirken size yardımı olacaktır. Bir de Accessi yüklerken Northwind (Kuzey rüzgârı) uygulamasını Microsoft sitesinden indirip incelemenizi öneririm. İçinde bir çok ipucu var. Aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın modalı örnek için teşekkür ederim.
Yalnız benim istediğim bir buton Vasıtaı ile güncelleme yapmaktı.
Listboxtan bir satır seçiyorum ve o seçili satırları textboxlara aktrıyorum.
Textboxlarda ilgili değişikliği yapıp Güncelle butnuna bastığım da listboxta seçili olan satır güncellensin istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Sayın Evren Gizlen,

Eklediğim örnekte zaten kayıt geldikten sonra yapılan değişiklikler otomatik olarak güncelleniyor, ayrıca bir düğümeye gerek yok.

İyi çalışmalar

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın Evren Gizlen,

Eklediğim örnekte zaten kayıt geldikten sonra yapılan değişiklikler otomatik olarak güncelleniyor, ayrıca bir düğümeye gerek yok.

İyi çalışmalar
Modalı bey mümkünse ben buton ile güncellemek istiyordum.
Alttaki numaratörü ben daha sonra gizlenirse gizlemek istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Sayın Evren Gizlen,

Alttaki numaratör çok basit şekilde gizlenebilir. Formu tasarım görünümünde açın, sağ tıklayıp özellikler penceresini görüntüleyin, Form özelliklerini getirin, Biçim sekmesindeki: Kaydırma Çubuklarından itibaren özellikler görüntüyü ayarlıyor. Deneyerek her ayarın ne yaptığını araştırın.

Ancak Gezinti Düğmelerini görüntülememek otomatik güncellemeyi etkisiz hale getirmez. Zaten Access bununun için bu şekilde uygulama hazırlıyor. Siz artı özelliği kullanmak istemiyorsunuz. İlişkili formun ilişkili metin kutularındaki her değişiklik otomatik olarak tabloyu güncelliyor.

İyi çalışmalar

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın modalı değiştirme yapıyorAncak yanlış yeri değiştiriyor.
Mesela bir besin den 3 tane varsa ben 3ncüsünü değiştirmek istediğimde o ayni isimdeki ilk besini değiştiryor.Sanırım Id nosunu değerlendiremiyoruz.
Ben bir tek Id nosu SIRA adlı alanda.Ben ise sadece Bolum adlı alanı ilişkilendirdim.Zaten nesnelerden sadece bir tanesi ilişkilendirilebiliyor galiba.Başka nesneleri yada alanları ilişkilendiremiyoruzmu?

Excel Vers. ve Dili
Sayın Evren Gizlen,

Ben pek anlayamadım. Benim gönderdiğim örnekte listeden bir kayıt seçtiniz (tıklayarak) o kaydın verileri metin kutusunda göründü ve değişiklik yapmak istediğinizde başka kayıt mı değişti?

İmkânsız bir şey

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın Evren Gizlen,

Ben pek anlayamadım. Benim gönderdiğim örnekte listeden bir kayıt seçtiniz (tıklayarak) o kaydın verileri metin kutusunda göründü ve değişiklik yapmak istediğinizde başka kayıt mı değişti?

İmkânsız bir şey
Sizin dosyanızda değil .Benim hazırladığım dosyada.:)

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Tablo ile ilişkili formunuzu hazırladınız, ondan sonra Liste Kutusu eklemek üzere listenizi alet kutusundan aldınız ve formunuza getirdiniz o sırada açılan sihirbaz penceresinin ilk görünümünde üç seçenek var bunlardan üçüncüsünü seçerseniz (Formumda Liste Kutusu içinde seçtiğim değere dayayan bir kayıt bulsun) hiç kod yazmadan istediğinizi Access emrinize sunuyor.
Merhaba.
Bu işlemi listekutusu ekledikten sonra yapabilirmiyiz.Ben Liste kutusunu ekledim.
Fakat bu konuyu atlamışım.Olmazsa liste kutusunu silicem tekrardan oluşturacam.
Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Sayın Evren Gizlen,

Elbette olur. Eğer formun kod sayfasını Alt F11 açıp incelemiş olsaydınız şu kodları görürdünüz.

Kod:
Private Sub Liste10_AfterUpdate()
    ' Denetime uyan kaydı bul.
    Dim rs As Object

Set rs = Me.Recordset.Clone
    rs.FindFirst "[SIRA] = " & Str(Nz(Me!
[Liste10], 0))
    If Not rs.EOF Then Me.Bookmark = rs.Bookmark
End Sub
İyi çalışmalar

İyi çalışmalar

Orion1