Listbox'tan arama

Excel Vers. ve Dili
officeXP
slm arkadaşlar siteye yeni üye oldum, sorunları çözmeye çalışan arkadaşlara teşekürler, benim de şöyle bir sorunum var, çalışma örneğini eklediğim listbox'a tıkladığımda ana formdaki kayda ulaşılmasını sağlamak. ID alanları String iken sorun olmadan Kişiler listesine tıkladığıda, ana form olan Firmalar formundaki kisi_no alanını buluyordu.Ancak alanı sayı olarak değiştirdiğimde fonksiyon çalışmadı.Kisi no alanının sayı olması gerekiyor.Kod üzerinde nasıl değişiklik yapabilirim, şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın erdem c,

Kodda iki hata vardı birincisi rs nin tanımı. Siz long (uzun sayı) olarak tanımlamışsınız ancak bu object (nesne) olmalı. Burada rs kayıt kümesi.

İkinci hatanız tespit ettiğiniz gibi metin ve sayı tanımlama: Kriter yazarken eğer alan metin ise ' ' arasına tarih ise # # arasına almak gerekiyor. Sayı alanlarında herhangi bir işaret kullanılmıyor.

Kodları aşağıdaki şekilde değiştirirseniz, sanırım çözüme ulaşabilirsiniz.

Kod:
Private Sub Liste22_Click()
    Dim rs As Object
    Set rs = Me.Recordset.Clone
    rs.FindFirst "[Kisi_No] = " & Me![Liste22]
    If Not rs.EOF Then Me.Bookmark = rs.Bookmark
End Sub
iyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
officeXP
Sayın Modalı çok teşekkürler, kodları bu şekilde düzelttim, elinize beyninize sağlık :)

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
arkadaşlar,
(ihtiyaç duyanlar olabilir diye, yukarıdaki Sayın Modalı'nın örneğinden istifade ederek yaptım)
Liste kutusundaki herhangi bir anahtar alandan aktif form değil de farklı bir formdaki ilgili kaydın bulunması için yukarıdaki örnek üzerinde aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. bu kod seçtiğiniz kritere (bu örnekte sayı değeri olan Kisi_No) uygun olarak adını belirttiğiniz formu ve ilgili kaydı açıyor.

Private Sub Liste9_DblClick(Cancel As Integer)
On Error GoTo Err_Firmalar_Click

Dim stDocName As String
Dim stLinkCriteria As String

stDocName = "Firmalar"

stLinkCriteria = "[Kisi_No]=" & Me![liste9]
DoCmd.OpenForm stDocName, , , stLinkCriteria

Exit_Firmalar_Click:
Exit Sub

Err_Firmalar_Click:
MsgBox Err.Description
Resume Exit_Firmalar_Click

End Sub

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
abkbek

Yazdığına ilişkin örnek bir dosyayısiteye ekler misin? Teşekkür.