Liste detaylı filtreleme İşlemi hakkında.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2016 - TR - 64 BİT
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-07-2023
Merhabalar
Ekte göndermiş olduğum örnek listede her ay güncellenen testlerin isimleri ve bu testleri yaptıranların örnek isimleri yazmakta, uzun bir liste burada yapmak istenilen liste her ay güncellendiği için ve isimler devamlı değiştiği için kolaylıkla bunu filtrelemek isteniyor.
Mesela test yaptıran kişinin listede işaretlediğim (395, 16438 ve 16985.sıralar da renklendirdim) eylül 2020 tarihinden, 2022 haziran tarihine kadar 3 kere işlem yaptırmış. Bunlardan 395.sırada test adı farklı, bu test için sorun yok ancak 16438 ve 16985. Sıralardaki test isimleri aynı, yani kişiye mükerrer hatalı işlem yapıldığı için bunun düzeltilmesi gerekiyor. Liste de buna benzer bir çok kişi olduğu için ve liste her ay güncellendiğinden aynı kişiye aynı test adında 1 den fazla yapılan işlemleri hızlı görebilmek için filtreleme işlemini nasıl yapabilirim.

Ekli dosyalar

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer tarihin bir önemi yoksa "Yinelenenleri Kaldır" özelliği işinize yarayabilir. Bu işlemi verilerin bir yedeği üzerinde deneyin. Çünkü eş olan satırlardan ilkini bırakıp diğerlerini silecektir. Ya da "Gelişmiş Filtre" özelliğini de kullanabilirsiniz.

237883

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2016 - TR - 64 BİT
03-07-2023
Levent bey öncelikle konuyla ilgilendiğiniz ve yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Ancak yinelenenleri kaldır işlemi benim işime burada yaramıyor. Çünkü ben o mükerrer işlemleri bu listede filtreleme ile görüp, hangi aylar içinde işlem yapıldığını ortaya çıkarmam gerekiyor. Yinelenenleri kaldır direk silme işlemi yapıyor. Gelişmiş filtre ile konuyu halledemedim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu durumda dosyanızdaki F sütununu yardımcı sütun olarak kullanarak ÇOKEĞERSAY fonksiyonu ile sayma işlemi yaptırılıp sonrasında değeri 1'den büyük olanları filltreleyebilirsiniz. Ancak veri sayınız çok olduğu için dosyanız biraz yavaş çalışabilir. Sonrasında fonksiyonların değerini kopyala-yapıştır ile sabit sayı olarak değiştirseniz daha hızlı çalışabilir. Örnek dosya ektedir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2016 - TR - 64 BİT
03-07-2023
Levent bey teşekkür ederim. Tam olarak istediğimi yapmasa da %90 gibi arama işlemimi kolaylaştırdı. Emeğinize sağlık.