Lİste Kutusu

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2003 TR
Merhaba sayın üstadlar ve ziyaretçiler.
Uzun süedir bu konunun üzerinde çalışıyorum. Ama sanırım elle tutulur bir şeyler yapamadım. Ekte örneğini görebileceğiniz excel dosyasında açılır liste kutularına hangi harfi yazarsam ( ki bu durumda yazamıyorum) o harf ile ilgili olanlar gelsin istiyorum.Ayrıca bir buton yardımı ile sonuç sayfasındaki listeyi Bölge/otel/rehber şeklinde artan sırayla düzenlemek iyi olur. Yardımcı olursanız sevinirim. Örneği inceleyip daha başka pratik fikri olan olursa uygulamaktan zek duyarım.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Arkadaşlar şu ana kadar problemime yardımcı olacak bir arkadaş çıkmadı maalesefki. Ama teknik destek grubu isminde birilerinden yardım talebi geldi ( tabii ki ücretli olarak ). Onlara buradan cevap vermek istiyorum. Burası paylaşım sitesidir ve amacımız bilgilerimizi paylaşmaktır. Eğer profesyonel yardım istese idik zamanımızı burada bilgi edinmek amacı ile değerlendirmez direkt olarak bir kuruluştan profesyonel destek isterdik. Saygılar sunuyorum.
İnşallah çok kısa zamanda benim bu problemimi çözen bir arkadaş bulunur ve sizin bu önerinize layık olduğunuz şekilde cevap verir.

Excel Vers. ve Dili
üzerinde çalıştığım konunun yeni şeklidir ekteki dosya.
yardım istediğim konular şunlardır.
1-bir sıralama butonu ile sonuç sayfasındaki veriler ( boş satırlar hariç) bölge-rehber-otel sırasına göre artan sıralama ile sıralansın.
2-bir eski haline getirme düğmesi ile formüller eski haline gelsin ( çünkü sıralama butonunun çalıştırılması sebebi ile hücrelerin yerleri değişmekte )
3-sıfırlama butonu ile tüm giriş yapılan yerler sıfırlansın
4- Liste kutusunda boş alanlar görünmesin ve yazmaya başladığımda o isim veya otele ait isimler öncelikli tercih olarak belirsin.

Umarım yardımcı olan biri çıkar.

Sn @lexi_zorb@
Belki cevap vermemek daha iyi idi ama cevap yazmak istedim.
Burası aynen tarif ettiğiniz gibi bir form.
Ama Sorunuz, fikir sormaktan, yardım istemekten çok iş yaptırmaya yönelik.
Sorulara, üyeler cevap verip vermemekte özgür.
Ücretli olarak sorununuzu çözmek istiyenler olabilir.
Bu kişileri forum yöneticilerine bildirebilirsiniz.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Ama teknik destek grubu isminde birilerinden yardım talebi geldi ( tabii ki ücretli olarak ). Onlara buradan cevap vermek istiyorum. Burası paylaşım sitesidir ve amacımız bilgilerimizi paylaşmaktır.
Bu bilgiyi paylaştığınız için teşekkür ederim.
Bu forumu biz kendimiz hiçbir zaman bir ticaret aracı olarak düşünmedik ve başkalarınında bu amaçla kullanmasını istemiyoruz.
teknikdestekgrubu isimli üyenin foruma girişi yasaklanmıştır.

Excel Vers. ve Dili
Hüseyin;110145' Alıntı:
Bu bilgiyi paylaştığınız için teşekkür ederim.
Bu forumu biz kendimiz hiçbir zaman bir ticaret aracı olarak düşünmedik ve başkalarınında bu amaçla kullanmasını istemiyoruz.
teknikdestekgrubu isimli üyenin foruma girişi yasaklanmıştır.
Sayın Hüseyin,

Gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür ederim. Bana gelen özel mesajı size yönlendirdim. Bu arada belirtmek istiyorum ben iş yaptırmak istemiyorum sadece çalışmama yardım istiyorum. İsteklerimi daha doğrusu çalışmamın olması gereken şeklinden eksik olanları belirttim ki herkes bir parçasından tutabilsin diye. Yoksa amacım tamamını bir kişiye yüklemek değildi. Ki zaten amacım yapılıp gelsin şeklinde değildir. Nasıl yapıldığı burada açıklansın ki bilmeyen arkadaşlar da feyz alabilsinler.

Herkese çalışmalarında başarılar diliyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki dosyayı inceleyin. Formüller yerine makro, veri seçimi içinde açılan kutu yerine doğrulama yöntemi ile oluşturulan hücrede açılan kutu kullanılmıştır.

Excel Vers. ve Dili
Sayın leventm;

Gösterdiğiniz alaka ve emeğe saygı duyuyorum. Eklemiş olduğunuz örnek dosyayı inceledim. Giriş sayfasında excel'in olagan tepkileri haricinde bir şey göremedim ( yani excelde sütunda olan bir kelime veya yazıyı otomatik doluruyor, ama benim harf girme durumuma göre listeden almıyor). Veri sayfasında sütuna başka veri ekleyecek olursak liste aralığı bunu kabul eder mi? Sonuç sayfasında sırala makrosunu çalıştırdığımda başlık satırını da dahil etmekte.
Yine de uğraşlarınız için teşekkür eder emeğiniz karşısında saygı ile eğilirim.
Sevgiler ve iyi çalışmalar diliyorum sayın leventm.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sıralama aşağıdaki ile değiştirin.

Kod:
Sub sirala()
[a3:k65536].Sort Key1:=[c2], Key2:=[d2], Key3:=[e2]
End Sub
İlk sorunuzu anlayamadım. Biraz daha açarmısınız.