liste kutusu

ekteki örnekte liste kutusuna getirdiğim birbirleriyle ilişkili ilçe, köy ve mahalle isimlerini rakam olarak gösteriyor. liste kutusunda bunları isim olarak göstermem gerekiyor. bunun için nasıl bir ilişki veya sorgu yapmam gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Öncelikle eyy isimli Tablodaki ilgili alanların veri türünü sayı olarak değiştirin.. Aralarında ilişki kurmanız için bu önemli..

Sonrada liste kutusunun satır kaynağındaki sorguya, alanların bağlı olduğu diğer tabloları da ilave edip ilişkilendirin..

Sorgunun olması gereken hali:

Kod:
SELECT eyy.eyyID, ilce.ilce, köy.köy, mahalle.mahalle, eyy.adı, eyy.baba FROM ((ilce INNER JOIN köy ON ilce.ilceID=köy.ilce) INNER JOIN mahalle ON köy.köyID=mahalle.köy) INNER JOIN eyy ON (ilce.ilceID=eyy.ilce) AND (köy.köyID=eyy.köy) AND (mahalle.mahalleID=eyy.mahalle);
Şimdi sayı değil, metinler gözükecektir..

Sayın taruz teşekkür ederim. bunu önce denemiştim. ancak kayıt yaparken örneğin mahalleyi girmedim.(bazı köylerin mahalleri var bazıların yok) o zaman liste kutusunda bu kaydı göstermiyor. sorguda and yerine or denedim ama hata verdi. eksik bilgi girsek bile bunu liste kutusunda gösterebilirmiyiz.

Son düzenleme:
Değerli Arkadaşlar buna acilen bir cözüm bulmam lazım. bu yüzden yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.