Listeden seçilen kişi adının altforma otomatik gelmesi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Merhaba;

Ekte gönderdiğim çalışmamda;

1-Yandaki listeden seçilen isimin, altformdan yeni bir hesap girişi yapıldığında adı soyadı bölümüne kendiliğinden yazılması,

2-Formdaki listeden seçtiğimiz kişiye ait (formdaki) tüm bilgileri (her bir hesap hareketi de olmak üzere) raporlanması hususundaki yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
1- Öncelikle, altformda adı soyadı alanının görünmesine gerek yok,
(Zaten anaformda var, altformda bu alanı sadece okunabilir yap, yani kilittli özelliğini evet yap)
2- altformdaki AdıSoyadı alanının denetim alanına
=[Formlar]![Müştericarihesap]![AdıSoyadı]
yaz.
3- tablo isimleri, alan isimleri, falan filan isimlerinde türkçe karakter kullanma.
(dava açacam sonunda :))

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın yeni54;

Sayın Access üstadım. Çok teşekkür ederim. Önerileriniz doğrultusunda ilk sorunumu hallettim.

2.sorunum raporlamayı da yaparsanız, sizi 10-15 gün içinde sizi şaşırtacağım.(Beğeneceğinizi umduğum Çalışmamı foruma ekleyeceğim.) Fakat şu raporlama işi sekte verdi.

Veriler tek bir tablodan geldiğinde, seçileni raporlayabiliyorum. Fakat çalışmamda veriler iki ayrı tablodan geliyor.

Formda seçileni ekteki örnekteki gibi raporlamama yardım ederseniz çok sevinirim.

Bu arada espiri yönünüzü de çok sevdim. :hey:

Selamlarımla.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Veriler iki tablodan geliyor.

demişsiniz ama tek tablodan gelen veriler istediğinizi sağlıyor.

ya da ben yanlış anladım.

Rapor bu haliyle çok klasik. Bir tablodan al ve raporla şeklinde.

(Dizayn kısımlarına takılmayın. İşleyiş doğruysa gerisi hallolur.)

(Sanki ben yanlış anlamışım gibi geliyor ama hayırlısı bakalım.)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın yeni54;

Rapor bu haliyle işimi görüyor.

Ben ana form olan Müşteriler cari hesaplar formundaki (Başka tablodan gelen) Adres, telefon, adres ve büro no. larını da aldırmak istersem diye bilgiler 2 ayrı formdan geliyor demiştim.

İLGİNİZE VE EMEĞİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Şayet (boş bir zamanınızda) yukarıda yazdığım bilgileri de rapora aldırabilirseniz çok daha güzel olacak. Gerçi akşamları siteye girdiğinize göre zamanınız kısıtlı gibi.

Bu arada: (Bana bile olsa) Bir dava açmak durumunda olursanız beni ve avukat olan 2 oğlumu öncelikle düşününüz. :hey:

Tekrar selam ve saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Öncelikle şunu belirtmek isterim:

Forumda muhatap olduğumuz üyelerin bazıları yaşça bizden büyük, bazıları küçük.

Kullandığımız üslubu tamamen forum üslubu olarak kabül ediniz.

Aslında ben bu dili algoritma dili olarak nitelendiriyorum. Belki biliyorsunuzdur, algoritma dili genellikle emir kiplerinden oluşur. Şunu yap, şu adıma git... gibi.

Sorunuza, daha doğrusu isteğinize gelince:
Bu rapor için kayıt kaynağı Ödemeler, yani bir tablo. Halbuki kayıt kaynağı tablo olmalı şeklinde bir zorunluluk yok. Bir sorgu oluşturursunuz, bu sorgu istediğiniz kadar tablodan veri alır ve bu sorguyu rapora kayıt kaynağı olarak bağlayabilirsiniz. Sonuçta tek bir tabloyu bağlıyormuş gibi olursunuz.

Adres bilgileri gibi bilgilerin raporda nerede olacağını belirtirseniz, kabaca bişeyler karalamaya çalışırız.

Valla imrenilinecek bir durum. Siz ve avukat oğullarınız...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın yeni54;

Ben üslubunuza katiyyen bir şey demedim. Üstelik espiri yönünüzü de beğendiğimi söyledim.

Ben 56 yaşında bir avukatım. Maalesef bu yaştan sonra access'e merak saldım ve bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Sizin sorunuma çözüm arayışlarınız karşısında da çok memnunum ve (zamanınızı aldığım için) mahcup ta oluyorum.

Çalışmamda MüşterilerSorgu2 isminde bir sorgu oluşturdum.

İsteğim: Müşteriler cari hesap formundan seçtiğim kişinin, önceki yaptığınız rapordaki hususlara ek olarak Adres,İl,İlçe, Telefon, Büro No.yu da ekleyip tüm hesap hareketlerini raporlamak.

Dediğim gibi acelesi yok. Uygun zamanınızda yapınız. Zaten mahcubum.

Hazırladığım sorgulu çalışmam ektedir.

Ayırdığınız zaman ve emeğe çok teşekkür ediyorum.

Tekrar selam ve saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Ayni Sorun Ama Bİraz Farkli!!!

sayın, kucuksengun 'le sorunumuz aynı olduğu için yeni başlık açmadım.
formda bir liste33 diye bir altform görünümünde alanım var isim ve diğer kriterlerde arama yaptığımda liste33'ten de süzme yapmasını ve hangi kayıt isteniyorsa onun gelmesini istiyorum.

kolay gelsin:)

ÖRNEK EK'TE

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın yeni54 , bende 2003 yok bunu siz 2002 yada 2000'e çevirip gönderebilirmisiniz?
teşekkürler şimdiden

iyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Dosyanın formatıyla oynamadım. Görünen, Access2000 formatı.

Ne yapmam lazım?

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Karaayhan, dosyayı açarken gelen uyarıda internetten geldiği için korunduğu ile ilgili bir uyarı var. Orada onay kutusunu temizle. Ondan sonra açılıyor.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
arkadaşlar yeni54 teşekkürler kardeş, mehmetdemiral doğru söylüyorsunuz...yaptım ve açtı sağolasın..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Değerli arkadaşlar,

Ben bu tür bir filtrelemeyi verileri eksilterek listelemenin haricinde daha basit bir şekilde, Like işleçini kullanarak, altform üzerinde değilde sürekli formda uygulamak istiyorum.

Formun altındaki metin kutusuna girdiğim, diyelim ki "ka" harflerinden sonra entere basınca Kastamonu, Kayseri.. gibi filtrelensin.. Uğraştım ama sanırım işleçi kullanırken yanlış yapıyorum:

Makro/ Filtreuygula

[İl] Like "Formlar![Form1]![metinkutusu1]*"

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Taruz,

Bu konular o kadar çok işlendi ki. Forumda AraBulGit diye aratın ve oradaki örneği inceleyin. Bu çeşit arama için normal metin kutusu değil de ActiveX nesneleri içinden MicrosoftForms TextBox nesnesini kullanın. Önun özelliği her bir harf yazıldıktan sonra filtrelemeyi harakete geçirmesi.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Taruz;

Modalı hocamızın dediği gibi MicrosoftForms TextBox ile yapılan arama çok daha kullanışlı.

Buna ait yine forumdan aldığım örneği ekte sunuyorum.

Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın modalı

Haksızlık ediyorsunuz..

MicrosoftForms TextBox u kullanarak yapılan örnekleri bende biliyorum hatta forumdaki bir çalışmada bende kullandım..

Sorumda da açıkladım, ben metin kutusunda like işleci ile metin kutusu üzerinden yapmak istiyorum.. Bu mümkün mü?

Teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın kucuksengun

Örnek için teşekkkürler.. Konu içinde aynısı vardı, incelemiştim.. Yukarıda açıkladığım gibi derdim bu değil..

Metin kutusu, like işleci.. Bu ikisiyle filtreleme yapmak istiyorum..

İlginize teşekkür ederim. Saygılar