Makro içeren dosya sorunu

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2019
Merhabalar. Excel giriş seviyesinde kullanıyorum. 2 sorunum var.

Birincisi youtube'dan bakarak bir kaç makro oluşturdum fakat dosyayı kaydettiğimde dosya ikonunda ünlem işareti çıkıyor. Dosyayı farklı kaydet yapıp makro içerebilen çalışma kitabı olarak kaydettim.

İkinci sorunum ise başka bilgisayardan aldığım makro içeren dosyayı açamıyorum. O dosya ikonunda da ünlem işareti çıkıyor. Benim kaydettiğim dosyada ünlem işareti çıkmasına rağmen açılıyor fakat başka bilgisayardan aldığım dosyayı açamıyorum. Dosyayı Flash bellek ile ilk aldığımda ünlem işareti yoktu, dosyayı açınca ünlem işareti oluştu. Güvenlik ayarlarından makro izni verdim. DDU ayarlarından yok say dedim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

AdemCan

Altın Üye
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Merhaba aşağıdaki bağlantıyı inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2019
Merhaba aşağıdaki bağlantıyı inceleyiniz.
inceledim hocam. malesef engelleme kaldır gibi bi ibare yok bende.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-06-2029
Dosya kapalı iken ikonu üzer,ne sağ tıklayıp gelen altmenüyü incelerseniz otomatik engellemenin kaynağını bulacağınızı düşünüyorum. Tabi dosya tuşuna basarak gelen menu den ayarlardan gelişmiş kısma tıklayarak makrolara izin ver seceneği de seçilmiş olmalı .

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Dosyayı kapatın.
Dosya simgesine sağ tıklatıp Özellikleri seçin.
Genel sekmesinin en altında bulunan Engellemeyi Kaldır seçin. Tamamı tıklatın.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2019
Dosya kapalı iken ikonu üzer,ne sağ tıklayıp gelen altmenüyü incelerseniz otomatik engellemenin kaynağını bulacağınızı düşünüyorum. Tabi dosya tuşuna basarak gelen menu den ayarlardan gelişmiş kısma tıklayarak makrolara izin ver seceneği de seçilmiş olmalı .
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ama malesef engelleme görünmüyor. Dosya boyutu 64kb olarak görünüyor. Belleği bilgisayara ilk bağladığımda pc dosya için virüs uyarısı vermişti, virüs olmadığından emin olduğumdan dolayı önemsemedim acaba o bozmuş olabilir mi?

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2019
Merhaba.
Dosyayı kapatın.
Dosya simgesine sağ tıklatıp Özellikleri seçin.
Genel sekmesinin en altında bulunan Engellemeyi Kaldır seçin. Tamamı tıklatın.
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ama malesef engelleme görünmüyor. Dosya boyutu 64kb olarak görünüyor. Belleği bilgisayara ilk bağladığımda pc dosya için virüs uyarısı vermişti, virüs olmadığından emin olduğumdan dolayı önemsemedim acaba o bozmuş olabilir mi?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bazı virüs uygulamaları makrolu dosyaları engelleyebiliyor. Belki böyle bir durum vardır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Gelen uyarı mesajı neydi? Paylaşırsanız belki öneride bulunulabilir.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2019
Gelen uyarı mesajı neydi? Paylaşırsanız belki öneride bulunulabilir.
Flash belleği ilk pcye taktığımda herhangi bir sorun görünmüyordu. dosyayı açtım açıldı. Hemen ardından trojen uyarısı verdi dosyayı kapattım excel ikonunda ünlem işareti çıkmıştı daha da açılmadı. flash bellek daha önce kullandığım, kendi bilgisayarımdan başka yere takmadım. virüs konusunda bilinçliyim. dosyayı aldığım bilgisayar da kurum bilgisayarı onda da internet bağlı değil çok güvenli bir bilgisayardır. o sebeple harici bi virüs bulaşma ihtimali yoktur diye düşünüyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Dosya özel değilse paylaşın bizde deneyelim..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Anlıyorum.. Umarım sorununuz kısa zamanda çözülür..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Özelden paylaşabilirsiniz..