Makro ile adisyondan stoğa güncelleştirme

Merhaba Arkadaşlar,

Ã?ncelikle Herkese iyi haftabaşları dilerim.

Umarım konu başlığım ve konu yeri bu sefer doğrudur.Kuralları okudum ancak benim anladığım bu.

Gelelim pazartesi sorsuna :)
Ek'te gönderdiğim dosyada daha önce sizlerin yardımları ile çözdüğüm bi adisyon örneği var.
Soru_1) Arkadaşlar öncelikle range ile çoooooookkk uzun bir şekilde toplamı buldurtuyorum yani ister inanın ister inanmayın hepsini tek tek yazdım :) bunun bir kısayolu varmıdır?
Soru_2) Her seferinde aynı adisyon üzerinde gitmek günlük 25 -30 adisyonu olan bir restaurantta hakverirsinizki zorluk yaratacak,dolayısıyla her seferinde yeni bir çalışma kitabı ve sayfa açmak ta -varsa bir ısa yolu- biras saçma gözüküyor.Bunun bir çözümü var mıdır?
Soru_3) Dielimki bir masa Ahtapot ve birkaç kalem meze ve yemek yedi,şimdi buna açılan adisyonda gireceğim herhangi bir adete göre her adisyona bağlı olmak kaydıyla tüketilen ürünü stoktan düşürtebilirmiyim?
Soru_4) Heryeni adisyon için yeni bir adisyon no (biröncekinin bir üstü olacak şekilde) oluşturulması mümkün mü?

*** Yanlış anlaşılmamak adına
Arkadaşlar sizler kadar iyi bilmediğim için bu soruları gönderiyorum,beni lütfen paket program istemek gibi bir düşünceyle itham etmeyin,sizlerden istirhamım bana yardımcı olmanız.Kullandığım topla ve düğme oluşturma gibi bir çok şeyi günde 1-2 saat burada gezinerek edindiğim bilgilerimle gerçekleştirdim bu yüzden hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim,bilginin paylaşıldıkça büyüyeceğini düşünen sizlerden bir rica tekrar ifade edeyim ki beni yanlış anlamamanızdır.

Saygılarımla,

Cengiz ÇERÇİGÜLER

Range("k8") = Range("I8") * Range("j8")
Range("k9") = Range("I9") * Range("j9")
.................
Range("k34") = Range("I34") * Range("j34")

Bunun için
[vb:1:e539ea0b3a]Sub Aratoplam()
For i = 8 To 34
Range("K" & i) = Range("I" & i) * Range("J" & i)
Next i
End Sub[/vb:1:e539ea0b3a]

Günaydın Arkadaşlar,

yaptığım değişikliklerle son hali burada,ama daha önce de dediğim gibi, stok problemini çözemiyoruz.

Arkadaşlar serzenişime mi kızdınız? bari yoryumlarınızla beni yönlendirseniz,forumu araştırdım ama sruma yanıt bulamadım,
:( :agla: :agla: :agla: :agla:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Ürün Adı Listesini başka bir sayfada yazsanız , aynı sayfada gözükmese daha iyi olur. Formülleri ona göre düzeltin.
Adisyon'un lokanta'da nasıl kullanıldığını bilmiyorum tam ama her masa için ayrı adisyon sayfanız olsa olurmu?

Eğer böyle olacaksa her masada bir yeni butonu olur ve buna bastığınızda diğer sayfalardaki adisyon nolarını kontrol ederek yeni bir adisyon numarası verir.

Tüketilen ürünü stoktan düşebilirmi ile kastınız ürünün sayısımı yoksa ürünün yapıldığı malzemelerin stoğumu ? (size saçma gelebilir ama hoşgörün yanlış anlayıp boşa uğraşmayalım)

Herkese Günaydın,

kullanıldığını bilmiyorum tam ama her masa için ayrı adisyon sayfanız olsa olurmu?
Evet Sayın Danersin Her masaya ayrı adisyon açılır,
Tüketilen ürünü stoktan düşebilirmi ile kastınız ürünün sayısımı yoksa ürünün yapıldığı malzemelerin stoğumu ? (size saçma gelebilir ama hoşgörün yanlış anlayıp boşa uğraşmayalım)
Burada kastedmek istediğinizi anlayamadım,

İlginize teşekkür ederim,

Saygılarımla,

Cengiz ÇERÇİGÜLER
Þimdi örneğin bir kalamar düşünün,biz bunu ham olarak alır netini çıkarırız,Yani misal,1 kg kalamar aldığınızda bu yaklaşık 750-800 gr a düşer dolayısıyla biz en son hale getirip yani servis haline şoklar öyle satarız dolayısıyla porsiyon hesabımız nettir,yani 1 porsiyon yendiği zaman bu direk stoktan porsiyon olarak düşer.

Eğer böyle olacaksa her masada bir yeni butonu olur ve buna bastığınızda diğer sayfalardaki adisyon nolarını kontrol ederek yeni bir adisyon numarası verir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Ben böyle bir başlangıç yaptım.
Bunun üstünde biraz çalışırsanız olur sanırım.
Sorularınızı biraz parçalamaya çalışıp sorarsanız daha kolay yanıt gelir diğer arkadaşlardan da. Kolay gelsin.

Sayın Danersin,

İlginize çok teşekkür ederim, Mükemmel olmuş elinize sağlık
biraz daha üzerinde kendimce çalışıp sizinle bilgi alış verişinde bulunmaktan onur duyacağım.

Saygılarımla,

Cengiz ÇERÇİGÜLER

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
cerciguler,
bilgi alış verişinde bulunmak
Zaman zaman bu amacın dışına çıkartılmaya çalışılsada (sözüm meclisten dışarı) asıl amaç bu ve yardım edebilirsek mutlu oluruz.

Kolay gelsin.