Makromu yazılmalı? (Formülüzasyonla olmaz mı?)

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-04-2021
Merhaba Arkadaşlar,

Yine kapsamlı bir sorum olacak.Bir excel dosyam var ve 10-12 sheeten oluşmakta.

Seçim adı verdiğim bir sheetim var ve bu sheette satış temsilcilerine ait bilgileri seçim yaparak görmek istiyorum.

Satış temsilcilerinin isimlerini ekteki dosyada görüldüğü gibi liste şeklinde yaptım.

Bu listeden hangi satış temsilcisini seçersem bana onun o ayki verilerinin (diğer sayfalarda) toplu sekilde gelmesini istiyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Þimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Türkçe
29-04-2021
Haluk Bey,

Ã?ncelikle değer verdiğiniz ve geri döndüğünüz için teşekkürler.HTML ile gösterim konusunda şahsen ben bir ilerleme kaydedemediğim için topiği ayrıntılı bir şekilde araştırma fırsatım olmadı.Lakin yine bu satış performans hesaplama tablosunda kullanmayı düşündüğüm bölümlerden bir tanesi yani topic ve siz aklımdaydınız.

Hatırlatmanız için yine ayrıyetten teşekkürler.

Kusuruma bakmayın :icelim:

Bu konu hakkında da yardımcı olursanız beni mesut edersiniz. :dua:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki dosyayı inceleyin.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Türkçe
29-04-2021
tek kelime ile mükemmel diyebilirim.
yaklaşık 10 seneden beri internet alemi içerisindeyim.ne bu şekilde forum kullanıcıları nede moderotörleri gördüm.

herşey için takrar tekrar teşekkürler.

yaşasın www.excel.web.tr yaşasın leventm :)

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Forum adına övgünüz için teşekkür ederim. Forumumuzun mükemmelliğe doğru gidişi, tüm üyelerimizin üstün gayreti ile gerçekleşmektedir. İnanın çok daha iyi noktalara ulaşacaktır. Bu kadar mükemmel üyeleri olan bir forumun ileriye gitmemesi için hiç bir sebep olmadığı aşikardır. :bravo:

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Türkçe
29-04-2021
Kod:
=İNDİS(DOLAYLI($D$3&"!"&"$A$4:$AR$22");1;KAÇINCI($B$3;DOLAYLI($D$3&"!"&"$C$2:$AR$2");0)+3)
formülü hakkında bilgi alabilir miyim biraz.

özellikle 1,0,3,! ve & işaret ve rakamları ne anlama gelmekte.

Aslında yapmak istediğim 2 li seçim kutusu yerine 3 lü seçim kutusu.
Bu konuda yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler.

G

Guest

Misafir
Merhabalar

Aşağıdaki linklerde diğer formuller de dahil olarak ne işe yaradıklarını kısa açıklamaları mevcuttur.

& işaret İngilizce =CONCATENATE() , Türkçe ise =BİRLEÞTİR() formullerinin kısa yoludur.
! ise sadece text yazıdır hiçbir formul değeri yok orada bir link oluşturmak amacı ile yazılmıştır.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=768&highlight=t%FCrk%E7e+ingilizce+formul

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=3569&highlight=t%FCrk%E7e+ingilizce+formul

Kod:
Ayrıca sizden bir isteğim olacak diğer tüm forum kulanıcılarıda dahil forumdaki diğer arkadaşlara yardımcı olmak amacı ile kullandığınız excelin versiyonu ve dilini imza kısmına ekleyebilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Türkçe
29-04-2021
Tam olarak yapmak istediğimi açık bir şekilde ekteki dosya vasıtası ile aktardım.

Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
=İNDİS(DOLAYLI($D$3&"!"&"$A$4:$AR$22");1;KAÇINCI($B$3;DOLAYLI($D$3&"!"&"$C$2:$AR$2");0)+3)

formülü hakkında bilgi alabilir miyim biraz.

özellikle 1,0,3,! ve & işaret ve rakamları ne anlama gelmekte.
! ve & işaretlerinin anlamını Sn Türker çok güzel açıklamış ben diğer sorularınıza cevap vereceğim. Burada dikkat ederseniz üç adet fonksiyon içiçe kullanılmıştır. Bu fonksiyonları kısaca ele alırsak;

1-İNDİS(dizi;satırno;sütunno) bu fonksiyon ile bir matristen bilgi alınabilir. Tablonuzda satır ve sütunlardan oluştuğuna göre bir matris kabul edilebilir.

2-KAÇINCI(aranan değer,aranan dizi;eşleştir tür) bu fonksiyonda bir dizi içinde arana değerin kaçıncı sırada olduğunu gösterir. Bu fonksiyonu ile değişken satır ve sütun nolarını bularak, bu değerleri İNDİS fonksiyonu içinde ve sütun no değerleri olarak kullanıyoruz. eşleştir tür olarakta 0 (sıfır) yazarsanız birebir uyan değere göre arayacaktır. Aksi takdirde en yakın değeri getirir buda yanlış sonuç verecektir.

3-DOLAYLI(..) Bu fonksiyonda eğer hücre referansı değişken ise bu değeişken hücreye yönlendirmede kullanılır. Ã?rneğin =DOLAYLI("B"&A2) derseniz A2 deki değere göre B sütunundan bir hücrenin değerini getirir. A2=3 ise B3 hücresindeki değer getirilir.

Yukarıdaki formüldeki 1 (bir) indis fonksiyonundaki satır nosudur yani birinci satıra bakacaktır. 0 (sıfır) yukarıda açıklamıştım. 3 (üç) ise satırda bulunan ismin tam olarak bulunduğu hücrenin sütun değerini bulmak için eklenen katsayıdır. Ã?rneğin burada KAÇINCI işlevinin sonuzu Ali için 1 çıkar fakat Ali 4 nolu sütundadır, bu 3 değeri bulunduğu sütunun değeri olan 4 ü bulmak içindir.

Bu fonksiyonlar için detaylı bilgiye Excelin yardımından ulaşabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Türkçe
29-04-2021
open office ile yazılan formuller değer vermiyor.akşam hepsi ile uzun uzun ilgileneceğim.

teşekkürler.

Merhaba,
Ã?rneklerinizi inceledim gerçekten çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık.
Benim bir konuda yardıma ihtiyacım var...
Ufak bir bayi takip tablosu yapmaya çalışıyorum ama nasıl? Yani o yukarıdan sectiğimiz zaman bilgilerin gelme olayını nasıl yapıyoruz? Daha doğrusu istediğim bir bayiyi seçtiğim zaman onunla ilgili bazı bilgilerin listelenmesini istiyorum?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler :)