makroyla ürün girişi..

Herkese iyi çalışmalar..Biraz anlatacaklarım uzun olucak..Aslında o kadar karışık değil ama anlaşılır olsun diye uzun anlatıyorum..ilgilenebileceklere şimdiden teşekkürler..

İlk olarak bize Adet sorulacak.Ã?r : "ADET =" 5
sonra DN sorulacak Ã?r: "DN="50

DN 50 yi şeçtiğimiz için artık bu DN50 nin satırında işlem yapılacak..(Eğer başka bir DN seçseydik seçtiğimiz DNye denk gelen satırda işlem yapılacaktı.)

Sonra makro bize gövdeyi soracak.Þu şekilde

"PİK DÜZ GÃ?VDE" mi?
"PİK AÇILI GÃ?VDE" mi?
"SFERO DÜZ GÃ?VDE" mi?
"SFERO AÇILI GÃ?VDE" mi?

burdan 1 tane seçeceğiz ve seçtiğimmize göre tablodaki bu malzemeye tekabul eden yere,ilk başta verdiğimiz adet kadar arttıracak.
Böylece gövde işlemi bitmiş olcak.

Kapak kısmında ise Eğer bir önceki soruya
PİK DÜZ GÃ?VDE veye PİK AÇILI GÃ?VDE diye cevap verdiysek en başta girdiğimiz adet kadar "PİK KAPAK" ı arttıracak
Eğer SFERO DÜZ GÃ?VDE veya SFERO AÇILI GÃ?VDE diye cevap verdiysek,yine en başta girdiğimiz adet kadar "SFERO KAPAK" ı arttıracak.
Kapak kısmınıda böylece halletmiş olduk:)

"BASKI" kısmında ilk başta girdiğimiz adet kadar otomatik artacak..yani belirli bir kriter yok bunda..

"BURÇ"kısmında ise makro bize yine soracak
"BURÇ Rg5" mi
"BURÇ-AISI" mi
hangi cevabı verirsek yine en başta girdiğimiz adet kadar o kısmı arttıracak

"KLEPE" ksımında ise yine sorular başlıyor
"GLOP KLEPE-RG5 "Mİ?
"GLOP KLEPE-AISI"Mİ?
"SDNR KLEPE-RG5"Mİ?
"SDNR KLEPE-AISI"Mİ?

Eğer "SDNR KLEPE-RG5" veya "SDNR KLEPE-AISI" cevabından birini verirsek,makro hangisini seçtiysek ona denk gelen hücreyi yine en başta verdiğimiz adet kadar arttıracak..Ve bu adet kadarda tablonun en sonundaki volanı artırıp işlemi bitirecek..
Eğer "GLOP KLEPE-RG5 "i seçersek burasıda en başta verdiğimiz adet kadar artacak..aynı şekilde tablodaki "KLEPE SOMUNU-Rg5" de adet kadar artacak.Vede volanda Adet kadar artıp işlem biticek.
Eğer "GLOP KLEPE-AISI" seçersek bu seferde "KLEPE SOMUNU-AISI" adet kadar artacak ve de volanda adet kadar artıp işlem biticek

Not: Bütün adetler ilk başta girdiğimiz adeti kullanıcak..Ve bu makro sürekli bir ürün girişi için kullanılacak..Yanlız tabloda ortak tutulan hücreler var..umarım sorun teşkil etmez onlar..

Biliyorum biraz uzun oldu.Ama aslında ekteki tabloya bakarsanız hemen anlarsınız..Makrolardan hiç anlamadığım için birşey yapamadım..Yardım edebileceklere şimdiden teşekkürler..Etmeyenlere de teşekkürler:)

Kolay gelsin...

levent bey çok tesekkur ederim....valla ellerinize sağlık...dosyayı inceleyince size bilgi vereceğim..kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
tarkan@tarkanvural.com.tr
leventm süpersin
ben de birleştirilmiş hücreleri nasıl hallederim diye düşünüyordum.
Ã?ğrenmiş oldum , harika.