Merhaba Makro ile formul yazma

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 TR
Selam

Bir ornek dosya gönderiyorum sarı ile renkli formulu daha kısa veya makro ile yapmak mümkünmü..
ama formulun bulunduğu satır herzaman aynı olmuyor..
orneği inceleyip yardımcı olursanız sevinirim

Teşekkürler

Bir çalışma yaptım. Büyük harfe çevirerek kontrol ediyor. Butona sonuç bulmak istediğin satırın herhangi bir yerinde basarsan doğru sonucu görürsün. Sarı renkli alanı değil tüm formüllerini kaldırdım. kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 TR
sayın cako

gönderdiğin cevabı inceledim fakat işlemi yapmak için 1 butona basmak gerekiyor
benim istediğim ise formulun kısaltılmış hali veya makro ile yazıp satır ları belirtip otomatik olarak ortak eleman sayısını bulmak

ilgin için teşekkür ederim..

İstediğin satıra gelip butona tıklamak bence iyi fikirdi ama..
Eğer tüm satırları tek bir defada seçip yapmak istiyorsanız kolay.
Satırlarınız ardışık mı olacak yoksa ayrı ayrı ya da karışık olabilir mi?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 TR
Satırlar alt alta olacak fakat işlemin yapılacağı satırları maasla secip yapmak manuel bir işlem oluyor benim istediğim kelimeyi yazdıktan sonra karşısına formülü yazıp kelimeyi değiştirdiğimde otomatik ortak eleman satyısını versin hani rakamları yazıya çeviren programda olduğu gibi =yazıyla(A5) denildiğinde otomatik olarak a5 hücresine nerakam varsa yazıya eviriyorya onun gibi birşey istiyorum çünkü eğersay formulunu çok kullandığım için liste uzadıkça bilgisayar yavaşlıyor.....

umarım yapabilirsiniz

teşekkürler

:D :) :hey: :agla: :( :uyku: :keyif: :eek: :hihoho: :eek: :shock: :? :bravo: :8) :dua: :dua: :kafa: :lol: :x :arkadas: :hiho: :p :icelim: :oops: :cry:

E güzel kardeşim. Diyorsun ki
benim istediğim kelimeyi yazdıktan sonra karşısına formülü yazıp kelimeyi değiştirdiğimde otomatik ortak eleman satyısını versin
Ben de bunu bile yapma kelimeni yaz butona bas diyorum. Butona basmak hem daha hızlı olacak, hem de dediğin gibi herhangi bir program yavaşlamasına sebep olmayacak. Zaten sen de kelimeyi değiştirince çalışsın diyorsun. Ben de kelimeyi değiştirince butona bas diyorum. Ne farkı var, hatta neresi daha kolay değil hala kavrayamadım. :kafa: :kafa: :kafa:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 TR
hata bu işlemi yaparken benim bilgisayarın başında olmamam sitemin çalışmasını istememden kaynaklanıyor..yani sonsuz döngüyle çalışan bir makro yapmaya çalışıyorum....

teşekkürler

Kısdırdıysam beni affet... :hey:

X

xxrt

Misafir
Huseyinkis' Alıntı:
fakat işlemi yapmak için 1 butona basmak gerekiyor
Sizde ozaman
Sayfa1'in kod sayfasında
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
olayına kodları kopyalayın.
cako' Alıntı:
İstediğin satıra gelip butona tıklamak bence iyi fikirdi ama..
Bencede iyi fikir.Aksi takdirde hücreye veri girildiğinde enter ile bir alt satıra geleceğinden eleman sayısı o hücrede olmıyabilir ki veri girildikçe alt satır boş olacaktır.