Metin Eşleme

Excel Vers. ve Dili
Office 2000 Professional Türkçe- İngilizce
Merhaba,

Eke koyduğum dosyada analistede bulunan bazı mahallelerin (kullanılacak listede olanlar) kayıtlı seçmen sayılarının kullanılacak listeye yazdırılması gerekiyor. Ancak iki farklı kaynaktan alındığı için mahalle isimleri tam eşleşmiyor. Mesela Y. GÖKÇEYAYLA MAHALLESİ ile YUKARIGÖKÇEYAYLA, HACI SEYİT MAHALLESİ ile HACISEYİT aynı. Bu kayıtları nasıl buldurabilirim?

Yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler,

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 ingilizce
yapayzeka

bu kayıtları bulmak sana düşüyor.. henüz yapay zeka bu kadar gelişmedi.. içinde o kelimeleri aratırız bulunur ama yinede türkçe kelime yapısı gözönünde bulundurulduğunda kelime işleme sonucunda başka semtleri karıştırıp hata yapma imkanı var algoritmanın.. iyi eğlenceler..

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Bunu ancak sen kendin yapabilirisin. Ben böyle durumlarda Ctrl + H ile önce toplu değiştirmeler ile metinleri aynı hale getiriyorum, sonra yapacağım işlemleri yapıyorum.
Bir diğer çözüm de yatay arama ile olabilir. tüm isimleri ayrı bir sayfaya manuel ıolarak veya kopyalama/sadeleştirme yolu ile yazıp, yanlarına da olması gereken isimleri yazabilirisin.
Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Ben konu ile ilgili şöyle bir çözüm düşünmüştüm. Kelimenin sonundaki mahallesi köyü gibi kelimeler kaldırıldıktan sonra sağdan 4 veya 5 hanesi alınır ve eğer analistede bununla eşleşen kayıt varsa bu iki kayıt eş kabul edilip kayıtlı seçmen sayısı yazdırlıır. Yani eğer hücre o kelimeyi içeriyorsa kayılı seçmen sayısını yazdıracak. Hepsini bulamasa da büyük kısmını bulur sanırım gerisi de manuel olarak kontrol edilebilir.

Yukarda bahsettiğim çözüm için bir fonksiyon var mı? Ben 81 ilde bu çalışmayı yapıyorum ve 2002 ve 2006 için bu çalışma yapılacak manuel olarak başa çıkmam mümkün değil.

Yardımınız için şimdiden teşekkürler...

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Merhaba eceselvi. Bir çözüm hazırladım. Ancak, bazı !!!! var :

1) İsimleri aynı veya yakın olan yerler var. Bunlara dikkat.
2) Farklı ilçelerde aynı mahalleler olursa manuel düzeltme gerekir.
3) N/A# olarak çıkanları manuel olarak düzeltmeni tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Çok teşekkür ederim sayın serdarokan, saygılarımla...