MS SQL Başlamak ama nasıl!

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Arkadaşlar Access'te SQL server veritabanı kullanarak bir proje hazırlamak istiyorum. Program kısmı ile uğraşmaya başlamadan çalışma ortamı hakkında bilgiye ihtiyacım var. MS SQL Server 2000 Enterprise Edition versiyonunu kurdum ama çalıştırmak mümkün olmadı. Windows XP ile çalışmadığı söylendi.

MS SQL Express Edition programının görsel arabiriminin olmadığı, developerin bilmem nesinin olmadığı vs. internetten aylarca yaptığım arama taramalardan bunalmaktan başka bir sonuç elde edemedim. Yani MS SQL serveri çalışır vaziyete getiremedim.

Yapmak istediğim kısaca yerel ağ üzerinde XP yüklü bir bilgisayara bağlanacak 8-10 bilgisayar (client) access projesi ile çalıştırılacak bir ms sql veritabanı. Verilerin boyutu 2 GB seviyesinde olacak tahminen.

Şimdi bu bilgiler ışığında benim MS SQL server çalışmasına başlayabilmem için
(ücretsiz olarak) hangi SQL server sürümümü indirmem, kurulum sırasında ve sonrasında nelere dikkat etmem gerekiyor? Bir yol haritasına ihtiyacım var. Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (64 bit) - Türkçe
MS ürünlerinden ücretsiz olarak Express ya da Desktop Engine versiyonlarını kullanabilirsiniz.
Bu versiyonların VT azami boyutu 2 GB ile sınırlı diye biliyorum.

MSDE kurmadan önce setup.inf dosyasında şunun olduğunu kontrol edin. Ör:

Kod:
[Options]
SAPWD="12345"
INSTANCENAME="Deneme"

Ya da en iyisi Firebird SQL Server' e geçin, rahat edin. FB ile ilgili makaleler Excel Dershanesinde mevcuttur.

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle MSDE2000A programını Microsoftun sitesinden indirdim. Cevabınızda bahsedilen setup.inf dosyası yoktu, hatta bu tek bir dosya halinde indi. Kod örneğinden anladığım kadarı ile bir şifre ve sunucu adı tanımlaması yapılıyor. Bunu programdan yapmak mümkün değil midir? Ya da başka bir çözümü mevcut mudur?

Firebird konusuna gelince Excel dershanesindeki hemen hemen tüm makaleleri okudum. Başlıbaşına bir veritabanı, hatta yeni bir dünya diyebilirim. Acces projeleri için firebirdi kullanmak mümkün müdür? Bu konuda da bize ışık tutacak bilgilerinize ihtiyacımız var. En azından bağlantının nasıl yapıldığı, ileride çıkabilecek sorunlar vs. ön bilgiye ihtiyaç duymaktayız.

Selam ve saygılar.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Geliştirme aşamasında sql2000 developer edition u kullan, son aşamada lisans sorunu olmasın diye desktop edition u kurarsın.
Access ile çalışacağına göre, access projesi (adp) olarak çalışmana devam edeceksin demektir.

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Frameworktan kaynaklanan sorunlar nedeniyle MS SQL serveri çalıştıramamıştım. Frameworkün üç ayrı versiyonu da yüklü olduğu için hiçbir SQL Serveri kurmak mümkün olmuyordu. Şimdi bilgisayarımdan frameworkün tüm sürümlerini ve sql serverlerin tüm sürümlerini kaldırabildim. Yeni bir başlangıç yapacağım. Ancak hangi versiyonları kurmam gerektiği konusunda kararsızım. Ağır basan görüş Framework 3.0 ile birlikte MS SQL Server 2000 Developer edition bunlar üzerinde geliştirdiğim veritabanları diğer versiyonlarda sorun çıkarır mı? Özellikle MS SQL Express Edition 2005 veya 2008 versiyonlarına aktarmak gerektiğinde sorun yaşanabilir mi?
Teşekkürler.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Bana kalırsa 2005 Developer Edition kurun.. Tüm framework'lerle sorunsuzca kullanıyorum hatta x64 sistem ile de hiçbir sorun yok.. 2008 versiyonu hakkında ise bilgim yok..