Müşteri Temsilcisine Özel Form Açılsın

Akadaşlar,

Ekte yapmaya çalıştığım Müşteri takip dosyamla ilgili olarak;
Customers tablosunda bölümünde "Responsible by" yani ilgili firmanın müşteri temsilcisinin ismi yazılmaktadır. Burada yapmak isteyip de bir türlü içinden çıkamadığım husus; Açılışta her bir müşteri temsilcisi için "Customers" formunu ayrı bir form olarak açmak isiyorum ve açtığım formda sadece giriş yapan müşteri temsilcisine ait olan firmalar bulunsun istiyorum. Yani sisteme Tarık giriş yapmış ise Tarık Customers formu ile karşılaşacak ancak formda yalnızca Tarık beyin ilgilendiği firmalar yer alacak. Yasemin hanım giriş yapmışsa o da sadece Yasemin hanıma ait firmaları görecek.

Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın SEYKOK,

Sanırım kavram karmaşası yaşıyorsunuz.

Formlar kullanıcıya yardım eden bir arayüz. Bu çeşit problemler düzgün tablo dizaynı ile aşılmaktadır. Ondan sonra formlarda, sorgularda ve raporlarda gösterilen bilgiler tabloların uygun şekilde süzülmesiyle gerçekleşir.

İyi çalışmalar:)

Hocam aslında ayrı tablolarda da çalışmayı düşündüm ancak bu firmanın müşteri temsilcisi değişebilmekte. Mesela Tarık bir müşteride başarılı olamaz ise veya bir başka nedenle müşteri Yasemin hanıma devredilebilmektedir. Farklı iki tablo olursa bu defa müşteri temsilcileri arasındaki geçiş nasıl olacak? İki kişi için manuel olur ama düşünün ki 10-15 müşteri temsilcisi var.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın SEYKOK,

Access de (veritabanı yönetimi) önemli olan baştan düzgün ve doğru bir planlama yapabilmek. Bir şekilde veritabanını bilgilendirmeniz gerekir her müşterinin hangi müşteri temsilcisine ait olduğunu.

Benim şimdilik öenerim doğru bir planlama yapmanız ve hangi kayıtları hangi tablolarda tutacağınıza karar vermeniz. Öncelikle kağıt kalemle tabloları alanlarını ve tablo arası ilişkileri belirlemeniz, bu tablolara kolaylıkla erişebilmek için ne şekilde formlara ihtiyaç duyduğunuzu önceden çizip ve planlayıp yola çıkmanız.

İyi çalışmalar:)

Sayın Modalı,

Ekteki dosyada söyldiğime benze bişeyler yapmayı başardım zannediyorum. Ek düzenlemeler yapacağım yine.