Neo Team V01 Muhasebe Prg.destek bekliyor..

neo

:hey: Merhabe dostlar
Geliştirmeye çalıştırdığım muhasebe programını sizlerin desteğiyle daha kullanışlı bir hale getirmek istiyorum yapmış olduğum muhasebe Modüllerinin bir çoğu tamamlanmış bulunmaktadır. Bazı arkadaşların eklemek veya düzeltmek istedikleri değişiklikleri uygulayıp eklemeleri çok daha Fazla etkili olacağı kanatindeyim sevgili dostumuz "Danersin" nin önerisi ve eklentisini programa uygularsanız memnun olurum enkısa zamanda da diğer Modülleri göndereceğim bu çalışmayı bir konsorsiyum haline getirmek istiyorum program modüllerinde katkısı nın olmasını dileyen arkadaşlarla ortak çalışama yapabiliriz öneri ve görüşlerinizi bekliyorum dostlar "BİLGİ PAYLAÞILDIKÇA GELİÞİR "saygılarımla.........

X

xxrt

Misafir
Þuan bende Muhasebe pro yapmak düşüncesindeydim ama VB ile.Excelde bu çalışma bitmeyen isteklere neden olacağı kanaatindeyim.Muhasebe pro derken İşletme Usülümü Bilanço üsulümü?Her ikisinide barındırmak serbest muhasebe için gerekli.Bunu yanında işçi punatajların aktarımı,Gelir Vergi Matrahlarının sürekliliği,vs ..vs..Benim düşüncem Tek düzen üzerineydi.Ama sadece Borç-Alacak hikayesi olacaktı...Bu nedenle çalışma safhasında neyin yapılacağı konusu bence çok önemli..Ã?rnek dosya üzerinde eminim yardımcı olunacaktır..Dediğim gibi Muhasebe her işlevin irdelendiği ve kesin hesaplara dayalı bir çalışmadır.
Benim çalışma yapmak istediğim konunun ana hatları;
1.)Hesap Planı Açmak-Silmek
2.)Mahsup Bölümü Yazmak_Silmek_Düzeltmek_Yazdırmak/Okumak
3.)Aylık Mizan
4.)Yıllık Mizan
5.)Tek Hesap Yekünü (Her hesap kodunun ayrı ayrı icmali)
6.)Birden Fazla işyerinin aynı mahsuplarla birleşimi..(Aktararak)
7.)Borç-Alacak Eşit olmaması halinde fark tutar
8.)Açılmamış veya yanlış yazılmış hesap numarasının ikazı/Yanlış ise tekrar yazılma durumu.Açılmamış hesap bulunması halinde Hesap Planına kayıt için dönüş.

Dediğim gibi hangi bölümde çalışılması veya ne yapılacağı çok önemli..Ayrıca Küçük İşletmelerde yani aly muhasebede butür çalışmalar Ana muhasebe için faydalı olabilir ama ana Muhasebede hatalar affedilmez.Ã?rnek KDV,Muhtasar gibi..

neo

:hey: selam
evet size katılıyorum xxrt bu benim mesleğim ( Muhasebe) sorun şu çalıştığım yerlerde muhasebenin pek ehemmiyeti olmadığından bir muhasebe programı alınmıyor veya önem verilmiyor muvcet olan programlarda istediğimizi karşılıayacak durumda değil bunu yapmamdaki amaç muhasebe bilgisi olmayan birininde kulanabilmesini sağlamak şöyle düşündüm verileri doğruluğu çok önemli bu yüzden bu işlenleri parça parça yapıp uygulamak örneğin şöye kısaca izah etmeye çalışayım ön muhasebe yi oluşturarak genel muhasebenin verilerini toplamak daha sonra bu günlük işlemlerinin toplanmasıyla ilgili raporların hazırlanmasını sağlamak ayrıca da farkı bir bölüm oluşturup İşletme mi Bilanço mu gibi seçenekler le ön muhasebedeki verileri değerlendirim muhasebeleştirme bu işin aslı buarda biriken verileri ölçmek ve değerlendirmek yani istatistiki bilgiler sağlamak tır.bunun için Excel en uygun program olduğu kanatindeyim çünki santdart bir rapor yok kendinizde önceden tanımlanmış başlıkları bir araya getirerek yeni raporlar ve analiz ler yapabilecek olmanızdır. burda asıl zor olan dediğiniz gibi muhasebe aygıdır. bu tek başıma başarabileceğim birşey değil dir çok fazla zamanımı alacak bu yüzden siz değerli arkadaşlarla bunu geliştirebilirz.Lunıx gibi herkes birşeyler yapıyor ve inanılmaz şeyler ortaya çıkıyor birlikten kuvvet doğuyor ben mesla bu siteyle tanıştıktan sonra inanın akıllara zarar bir motivasyon sağlamış durumdayım sizlerin bu programa büyük desteği olacağı kanatindeyim eleştirilerini<z değiştirmek isteyeceğiniz eklemek isteyeceğiniz şeyler çok önem arzetmektedir benim için bu "EXCEL WEB TR "nin eseri olacaktır saygılarımla..........................

X

xxrt

Misafir
ön muhasebe yi oluşturarak genel muhasebenin verilerini toplamak daha sonra bu günlük işlemlerinin toplanmasıyla ilgili raporların hazırlanmasını sağlamak ayrıca da farkı bir bölüm oluşturup İşletme mi Bilanço mu gibi seçenekler le ön muhasebedeki verileri değerlendirim
Sayın neo sizin bu bahsettiğiniz çalışma tam bir Muhasebe proğramıdır.Mesleğiniz Muhasebe olduğunu yazmışsınız.
Nette Birçok muhasebe proğramı var.Fakat bazıları Ms-Dos bazılarıdaWin tabanlı.Bir Muhasebe proğramı çalışması içinde barındıracak yüzlerce menü vardır.Bunlar hepsi birbiri ile pararel bağlantılıdır.Çok basit Ã?rnek:
Alt Muhasebe departmanında yapılan işlemler,Üst Muhasebe Departmanına taşınacak.Alttaki düzeltme veya silmeler Üstüde etkiliyecek.Yani zincirleme bir koordine şart.Forumumuz bu tür tekil çalışmalara ne derece ilgi gösterir bunu kestirmek zor.Ancak bahse konuya muhatap kişiler bununla ilgilenebilir.Fakat Forum daha çok excel ve VBA konularına soru-cevap şeklinde yapılandırıldığı için,bir çalışma platformu sanırım zor sağlanır.YTL ile yapmış olduğumuz çalışma Güzel ve Farklı bir çalışma olması nedeni ile yapıldı..Bu tür Muhasebe proğramlarını genelde paket prolar varken,excel ile yapılan proları tercih olarak kullanan pek yoktur.(Alt Muhasebe hariç)İlk cevabımda da bunun nedenini Gerçek hesaplara dayalı olduğunu ve hata olasılığının sıfır olması olduğunu belirttim.Affedilecek hatalar ve affedilmiyecek hatalar vardır.Muhasebe ikinci seçenekteki hatayı kabul etmez.Yani affedilmiyecek hatadır,yapılacak hata..
Siz isterseniz küçük çapta bir çalışmaya başlayın,eksik gedik yerleri elimizden geldiğince yardımcı oluruz.Çalışmanızı sunarsınız ve değerlendirmeleri alırsınız.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Sayın neo,
fikrinizi ve girişimizi takdir ediyorum.
Þu ana kadar yazışılan konular işin genel çerçevesi hakkındaydı.
Bence olayı siz somutlaştırırsanız katılım zaten kaçınılmaz olcaktır.
Sizden ricam bir proje planı oluşturmanız ve ayrıca projenin bütününü düşünerek uygulama modüllerini isimlendirmeniz.
Bunları yaptığınızda zaten işin boyutu şekillenecektir.
Bu bilgilere göre gidişatı şekillendirebiliriz.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003 TÜRKÇE
Ã?RNEK MUHASEBE PROGRAMI

Benimde yapmaya çalıştığım bir mhusebe programı var ve bunu geliştirmek istiyorum. Gönderdiğim örnek üzerindeki görüşleriniz, eksiklerin giderilmesi ve programın mantığı hakkındaki katkılarnız çalışmamı daha verimli hale getirecektir. Ben bu işi sizlerden aldığım bilgilerle yapmaya çalıştım bu hususta sayın xxrt, sayın raider ve yardımcı olan diğer arkadaşların katkıları çok büyük kendilerine teşekkür ediyorum. Yapmaya çalıştığım örnek üzerindeki görüşleriniz bana yön verecektir. Eğer incelerseniz çok sevinirim. Eklemek istedikleriniz ve önerilerinizi merekla bekliyorum.

X

xxrt

Misafir
üzerindeki görüşleriniz bana yön verecektir
Valla dosyanı inceledim.Dosyan İşletmenin alt muhasebesi işlevivinde güzel,fakat bazı işlevlerde CheckBox yerine buton kullanman iyi olurdu.CheckBox lerin özellikleri ile ters.Ama yinede eline sağlık.Amaca cevap vermişsiniz.