null problemi

Selam,

Uzun zamandır araştırmadığım yer hemen hemen kalmadı ve elimde bir sorgu var bu sorguda almam gereken alanlardan birisinde eğer veri yoksa hata veriyor ve ben değer alamıyorum.Bu bir çapraz sorgu ve ekte gönderdim.Bu konuda yardımcı olursanız çok büyük bir dertten kurtulmuş olacağım null değerini bir türlü sıfır olarak veremedim.
Teşekkürler,

Saygılar

kusura bakma vaktim yok incelemek için.....
NZ() diye bir fonksiyon var onunla çözebilirsin.... muhtemelen

Selam

Bu fonksiyonun kullanılısını hele sorguda nasıl atandığını bilmiyorum sorunum bu

Saygılar,

sorunun nerede olduğunu gönderdiğin dosyadan anlayamadım hangi tabloda hangi sorgoda ne yapmal istediği biraz açıklarsan yarın yardımcı oabilirim tabii daha önce başka bir arkdaş sorunu çözmezse

Selam,
adli
adil1
çapraz sorgularında sonuç alamyıromu yoksa bile 0 almak istiyorum

Saygılar

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
adli sorguyu senin için yaptım ama sizde çok fazla koşul girmişiniz. yazdığım kodu tüm koşullara siz uygulayın olacaktır.. kolay gelsin HA YAPTIÐIM SORGU AÞAÐIDA
Suçu S: IIf([Suçu]="Terör";Say([Suçu]);"0")
şeklinde koşulları yazarsan olur herhalde.. :mrgreen:

Selam,

Bu verdiğiniz ölçüye göre girdiğim zaman null değerleri sıfır yapmıyor ama yinede ilginize teşekkür ederim.
İki gündür forumda yardım almaya çalışıyorum en azından ilgilendiniz sağolun bende yeni öğreniyorum o nedenle bu kadar çok koşul girdim

Teşekkürler,

Saygılar

Arkadaşlar,
Aynı sorunu rapor aşamasında bende yaşıyorum.Çözüm öneriniz varsa lütfen paylaşalım.Teşekkürler.

Selam,

Sayın icetiner,

Bu gerçekten ciddi bir porblem çünkü eğer sorguda alan boşsa veya gerçekten veri yoksa örneğin ismi ahmet olanları say dediğinde o sütunda ahmet yoksa rapor o alanda veri olmadığı için almıyor ve açmıyor aksine hata veriyor o alanı geçerli ber değer olarak almadığından işlem yapamıyoruz bunu defalarca bu forumlarda dile getirmeme ve hatta farklı başlıklar açmama rağmen şu ana kadar sonuç almış değilim ama ben çözersem emin olun bir başlık altında yayınlayacağım.
Teşekkürler

Saygılar

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
selam,

Sorgunuzda null içeren kolon adını yazdığınız yere şunu ekleyin;

isnull(kolonadı, 0)

yani;

select isnull(kolonadi,0) from tabloadı

Kolay gelsin.

Selam,

Eğer bir çapraz sorguda dediğiniz deyimi kullanırsam alanlar tamamen boş çıkıyor bu nedenle bu koşulu kabul etmiyor ve örneği ben yukarıda zipleyip atmıştım eğer onun üzerinden bir örnek yapar burada paylaşırsanız memun olurum.

Teşekkürler

Saygılar

Excel Vers. ve Dili
Selam,

Daha önce de bu çözümü gönderdim ama galiba silinmiş:( Size ilk söylediğim çözüm MSSQL de en kısa yoldu ama Access'te eksik parametre hatası veriyor.

Access'in yardımında aşağıdaki çözümü bulup sizin dosyanıza "sorgum" isimli yeni bir sorgu ekleyip orada denedim. Galiba oldu.

Access Yardım;
Hem Boş (Null) değerler, hem de sıfır uzunluklu dizeler içeren alan verilerini görüntülediğinizde, alanlar aynı görünür; bu alanlar değer içermez. Ancak, Boş (Null) değerleri sıfır uzunluklu dizelerden ayırt etmek için bir deyim kullanabilirsiniz.

Tasarım görünümünde bir sorgu, form, rapor veya veri erişim sayfası açın.

Sorgu tasarım kılavuzunda bir alana veya bağımsız denetimin denetim kaynağına aşağıdaki deyimi yazın. Alanadı yerine hem Boş (Null) değerleri hem de sıfır uzunluklu dizeleri içeren alanın adını girin.

=IIf(IsNull([alanadı]),"Bilinmeyen",Format([alanadı],"@;\SUD"))

Alan Boş (Null) değer içerirse, deyim "Bilinmeyen" döndürür; alan sıfır uzunluklu dize içerirse deyim "SUD" döndürür; diğer durumlarda deyim o alandaki değeri döndürür.

Dosya ekte umarım işinize yarar.

Sayın red_lion_72,

İlginize çok teşekkür ederim fakat bu bana yapmış olduğunuz örnek seçme sorgusu için ve bu sayfada toplam alamıyorum benim istediğim şey ise bu olayın çapraz sorguda gerçekleşmesi bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.Çünkü bu seçme sorgusu çapraz sorguya dönüştüğü zaman formül kullanılamıyor.Teşekkürler.

Saygılar

Excel Vers. ve Dili
@lifeguide,

Bana dosyanızdan hangi sütunları toplanmasını istiyorsanız onları yazarsanız, bende yardımcı olurum.

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Selam,

Basit olarak nz(alanadi,0) olarak yapılınca doğru sonuç elde edilebiliyor access'te.

Kolay gelsin.