ödenmeyen taksit sayısı

Merhaba arkadaşlar,
Ekte göndermiş olduğum dosyamda ödeme yap buttonunu tıkladığınızda karşınıza gelen ekranda alınan kredilerin geri ödemesi yapılmaktadır. sorum şu 1.taksiti ödedi sonraki 3 taksidi ödemedi, 5.taksidi ödedi. Amacım şu arada ödenmeyen yani boş bırakılan yani ödenmeyen taksit sayısını öğrenmek istiyorum. Ekte ödenmeyenler diye diye bir tane jpeg dosyamda var oradanda bakabilirsiniz. Bi türlü içinden çıkamadım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-03-2022
Accesse bayadır bakmıyorum, fakat sana izleyebileceğin bir yolu anlatmaya çalışayım. Tablonun başına sıraid türünde 1 den n e kadar satır no'su verebilirsin. Sonra sql de; ödemetarihi sonsatırın sıraidsi eksi ödemetarihi toplam dolu hücreler ile sonuca ulaşabilirsin. Dediğim gibi bayadır acceesle uğraşmıyorum onun için benden sadece bu kadar :)
Umarım sende bir fikir oluşturmuştur..

Dedigin gibi yaptı ama benim tam olarak istediğim şey bu değil. Yinede teşekkür ediyorum ilgilendiğin için.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
SELECT (Count(odeme.uyeno) - Count(odeme.ödemetarihi)) as odenmeyen_taksit_sayisi
FROM odeme
WHERE odeme.uyeno=1

sorgusuyla, 1 nolu uyenin odemediği taksit sayısını bulabilirsiniz.

Sayın yeni54 ,
Dediğiniz sorguyu denedim düzgün çalışıyor istediğim sonucu veriyor teşekkür ediyorum. Fakat bu sorgunun geriye dönderdiği değeri ödeme altformu2 veya odemeyamaikinciyontemi formunda de herhangi bir metin kutusunda nasıl gösterebilirim ? Bu olabiliyorsa tüm sorun çözülmüştür demek. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
ana formunda bir text oluştur. örneğin txtTaksit_Sayisi.

formun current olayına:

txtTaksit_Sayisi = DLookup("count(uyeno) - count(ödemetarihi)", "odeme", "uyeno = " & Me![Açılan Kutu19])

yaz.

Yeni54 çok teşekkür ediyorum söylediğiniz şeyi denedim oldu, cok küçük bir ayrıntı kaldı sadece ödeme formundan yeni bir taksit girdiğimde forma eklediğim metin kutusundaki değer değişmiyor yani formun current olayına yazdığım içindir herhalde formu kapatım açtığımda değişiklikleri görebiliyorum . Yeni bir taksit girip kaydet buttonuna bastıktan sonra metinkutusundaki değerin değişmesi için ne yapabilirim bunuda halledersek olay bitmiş olur başınıza ağrıtmam bir daha sağolun...

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
odeme alt formu2 nin form_AfterUpdate olayına

Forms!odemeyapmaikinciyontem.txtTaksit_Sayisi = DLookup("count(uyeno) - count(ödemetarihi)", "odeme", "uyeno = " & Forms!odemeyapmaikinciyontem.[Açılan Kutu19])

yaz.

(Genel olarak dağınık oldu. aslında her iki yerde aynı dlookup.... olması pek iyi değil. programı daha bir düzenli hale getir)

Yeni54 merhaba,
Altformun after update eventine yazdım dediginiz kodu altformda değişiklik yaptığımda düzgün çalışıyor yalnız anaformdan verileri girdiğimde değişiklikler metin kutusuna yansımıyor. Birde dün akşam dediginiz şeyleri tekrar ettim şöyle bir sorun çıktı benim amacım ödenmeyen taksit sayısını bulmak değil. İlk mesajımın ekinde odenmeyen.doc diye bir dosya var ordaki resimdede ifade etmiştim amacım şu son ödenen taksitle ondan bir önce ödenen taksit arasında ödenmeyenler yani boş satırlar varsa onları bulacak bi algoritma düşünmem gerekiyor.yani toplam 12 taksit yaptık, üye 1,2,3. taksitleri ödedi 4,5. taksitleri ödemedi 6.taksidi ödedi.amacım 6.taksitten önce ödenmeyen 2 taksit var bunu sayısını elde etmek.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
sorgu:

SELECT (Count(odeme.uyeno)-Count(odeme.ödemetarihi)) AS odenmeyen_taksit_sayisi
FROM odeme
WHERE (((odeme.uyeno)=1) AND ((odeme.taksitler)<(select max(taksitler) from odeme where uyeno = 1 and ödemetarihi = (select max(ödemetarihi) from odeme where uyeno = 1))));

şeklinde olacak.

forma uyarlamaya çalış. şuan pek vaktim yok.

:-( maalesef olmadı

Dediğiniz sorguyu denedim , ekteki word dosyasında yaptığım işlemleri adım adım gösterdim ordan bakarsanız ama yinede istediğim sonucu alamadım. yeni54 yinede cok sagol zaman ayırdığın için, fırsat bulduğunduza işinizin olmadığı zamanlarda bakarsan sevinirim iyi çalışmalar...Diğer arkadaşlarında bakmasını isterdim...

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
bir sonraki &#246;deme tarihinin bir &#246;nceki &#246;deme tarihinden k&#252;&#231;&#252;k olmas&#305; normal mi?

mant&#305;k olarak b&#246;yle olam&#305;yor olmas&#305; laz&#305;m.

e&#287;er illede olabilir derseniz, sorguyu de&#287;i&#351;tiricem.

merhaba yeni54,
mant&#305;k olarak do&#287;ru ama Tarih &#351;imdilik okadar &#246;nemli de&#287;il a&#231;&#305;k&#231;as&#305; sorguyu de&#287;i&#351;tirirseniz birde &#246;yle deneyeyim...

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
SELECT (Count(odeme.uyeno)-Count(odeme.&#246;demetarihi)) AS odenmeyen_taksit_sayisi
FROM odeme
WHERE (((odeme.uyeno)=1) AND ((odeme.taksitler)<(select max(taksitler) from odeme where uyeno = 1 and &#246;demetarihi is not null)));

Say&#305;n yeni54
Valla s&#252;per olmu&#351; tamda istedi&#287;im sorguyu g&#246;ndermi&#351;siniz , Elinize y&#252;re&#287;inize sa&#287;l&#305;k.U&#287;ra&#351;t&#305;m ama sorgu sonucunu formdaki herhangi bir metinkutusunda g&#246;steremedim. Vaktiniz olunca birde ona bakarsan&#305;z &#231;okkk memnun olurum.
Sa&#287;l&#305;cakla kal&#305;n.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
uzantının zip olduğuna bakmayın. aslında 7z.

:) süper olmuş

sayın yeni54 merhabalar,
Gönderdiğiniz örnek tam istediğim gibi olmuş, cok sagolun size ne kadar teşekkür etsem azdır ilgilendiğiniz için.Denedim tam istediğim sonucu alıyorum. Yine bu vakfın projesiyle alakalı daha önce foruma gönderipte cevap alamadığım benimde cok ugrasıp içinden çıkamadığım bir raporum var. Yüzümde pek tutmuyor ama varsa vaktiniz bakarsanız cok memnun olurum.Ekteki dosyada rapor örneği var eksik olan kısımları nasıl hallederim onu soracaktım. Amacım şu kredialanlar,ödeme ve kredialipodeyenler diye uc tablom var.amacım şu 1 nolu üye 5000 lira almış 2006 yılında toplam x ödeme yapmış 2007 yılında ay ay şu kadar ödeme yapmış ve kalan borcu şu kadar. Tekrar aynı üye kredi almış 10000 lira 2006 yılında şu kadar ödeme yapmış 2007 yılında ay ay şu kadar ödeme yapmış ve kalan. Benim gönderdiğim örnekte sadece ödeme tablosunu kullandım ama asıl amacım ödeme ve kredialipodeyenler tablosunu (kredialiptüm ödemesini yapmış) birleştirip burdaki tüm kayıtlara göre raporu elde etmek. union joinleri kullandım ama çapraz sorguda hep hata veriyordu.kredialanlar tablosunda kaç kayıt varsa sonuç olarak rapordada o kadar kayıt olması gerekiyor.Bakarsanız çok sevinirim iyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
kesin bişey söylemeyeyim, ama bakarsam da ancak haftasonu bakabilirim.

diğer arkadaşlar da mutlaka yardımcı olurlar zaten, fazla bekletmezler sizi.

Say&#305;n yeni54,
O zaman ben bunla ilgili yeni bir konu a&#231;ay&#305;m sizinde akl&#305;n&#305;zda olsun, Vaktiniz oldu&#287;undad a bakarsan&#305;z &#231;ok sevinirim.her&#351;ey i&#231;in te&#351;ekk&#252;r ederim.