Olap Küpleri ve Excel

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Herkese merhaba,
bu hafta sanki ilk defa adını duymuş gibi olap küplerine takıldım. Evet adını ilk defa duymadım ama sanırım yeni merak etmeye başladım. Olap küpleri nedir, avantaljları nedir, excel de kullanımı varmıdır ve daha da önemlisi olap küpleri ile yapılmış bir excel örnedği varmıdır. Bu konuda bilgi verebilirimisiniz değerli hocalarım ve arkadaşlarım. İlginize teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
merhaba; arkadaşlar bu konuda bilgisi olan varmı. bu konuda eğer sizden bir ön bilgi alabilirsem sql de bulunan erp programımız için kursa gideceğim. faydası olup olmadığını bilmeden de karar vermek istemiyorum.ilginize teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 türkçe
bize biraz yardımcı olur musunuz ?

ben ne demek istediğinizi anlamadım.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Benim arşivimde bir yerden aldığım kısa bilgiyi aşağıda veriyorum:

OLAP Küpleri nedir?

Geleneksel doküman bazlı raporlardan farklı olarak OLAP Analiz Aracı ile oluşturulan OLAP küpleri
• ERP veya otomasyon yazılımlarınca tutulan bilgiler içindeki pek çok etkileşimi dikkate alan,
• farklı yönlerden bakıldığında farklı konulara dikkat çeken özel formatlı ve çok indeksli bilgi kaynaklarıdır.

Bilgi sistem teknolojilerinin büyük ilerlemeler sağladığı günümüzde bile halen pek çok şirket yaptığı büyük ERP yatırımlarına rağmen sahip olduğu bilgilerin faydaya dönüştürülmesinde
• duruma özel hazırlanmış periyodik raporları
• çeşitli birimlerde görevlendirilmiş çalışanları veya raporlama departmanlarını
• üçüncü firmalar tarafından hazırlanmış sektöre özel ek çözümleri
kullanıyor.

Yapılan ERP yatırımlarının getirisini olumsuz yönde etkileyen bu durum ERP yatırımlarının yapılması sürecinde konmuş hedeflerle karşılaştırıldığında
• Fazla yavaş
• Fazla maliyetli
• Çoğunlukla kullanımı ve değiştirilmesi zor,
• ek eğitim gerektiren çözümlere yol açıyor.
OLAP Analiz Aracı ERP uygulamasına sürekli girişi yapılan bilgiyi kurumun işleyişine en uygun şekilde toparlayarak
• Kolay
• Çabuk
• Esnek
• Hiyerarşik
• Performası çok yüksek
analizler yapılmasını sağlar; bilgiyi kurumun hedefleri doğrultusunda faydaya çevirir.

Geleneksel doküman bazlı raporlardan farklı olarak OLAP Analiz Aracı ile oluşturulan OLAP küpleri
• ERP tarafından tutulan bilgiler içindeki pek çok etkileşimi dikkate alan,
• farklı yönlerden bakıldığında farklı konulara dikkat çeken özel formatlı bilgi kaynaklarıdır.

Bu kaynaklara küp adının verilmesi farklı renklerde yüzleri olan bir küpün farklı kenarlarından bakıldığında farklı görünümlerin ortaya çıkmasıyla karşılaştırılabilir. Bu bağlamda küpün farklı kenarları analizi yapılacak bölge, müşteri ürün gibi alanlara; küpün ilgili yüzünün rengi de analizi yapılan sayısal toplam miktar ve tutarlara benzetilebilir.

OLAP Nedir ve nerede kullanılır?

Günümüz ERP uygulamaları ve çeşitli otomasyon yazılımlarının bilgilerini barındıran veritabanları temelde veri giriş çıkışlarını hızlı ve en verimli şekilde gerçekleştirmeye yönelik olarak tasarımlanmaktadır. Veritabalarından raporlama ve analiz amaçlı olarak çok sayıda bilginin çekilmesi ise farklı yönde bir teknik optimizasyonu gerektirmektedir. Bir anlamda raporlamaya yönelik tasarımlar veri giriş çıkışlarını yavaşlatmakta, ya da diğer taraftan bakıldığında otomasyona yönelik yapılan tasarımlar raporlamayı olumsuz etkilemektedir. Bu durum yazılım mühendisleri için bir tercihten çok bir zorunluluktur.

Günümüzün güçlü bilgisayarları düşünüldüğünde bu ikilem birkaç bin ile ifade edilebilecek sayıda bilgi satırında büyük bir fark yaratmazken veritabanları onbinlerce, yüzbinlerce, hatta milyonlarca satıra ulaştığında önemli sıkıntılar yaratmaktadır. OLAP (On Line Analytic Processing) çok sayıda bilginin çok hızlı bir şekilde raporlanmasına yönelik olarak geliştirilmiş bir teknolojidir. OLAP teknolojisi ile güncel olarak yaşayan veritabanındaki bilgiler bu amaçla hazırlanmış OLAP küplerine aktarılır ve buradan hızlı analizler yapılması sağlanır.

OLAP Küpleri Neden Hızlıdır?

OLAP küplerinin klasik raporlama araçlarına kıyasla çok daha hızlı çalışmasının temel üç nedeni şunlardır:
• OLAP küpleri içerisindeki bilgiler günün belli saatlerinde (genelde geceleri) güncel bilgilerden otomatik aktarımlar yapılarak yeniden hesaplanır. Toplamlar, ortalamalar, saydırma işlemleri bu aşamada yeni bilgilerle güncellenir. Kullanıcılar tarafından istenen raporlar içerisinde görüntülenen sayısal bilgiler çoğunlukla tekrar hesaplanmadan doğrudan OLAP veri ambarından çağrılarak gösterilir
• Veriye erişimi hızlandıran indeksler OLAP veri ambarında güncel veritabanına kıyasla çok daha fazla sayıda bulunur.
• Yoğun bilgiye sahip şirketlerde güncel bilgi ile OLAP veri ambarı genellikle ayrı sunucu makinalarda bulunur. Yükün bölünmesi kullanıcılara olumlu şekilde yansır. (Az sayıda veriye sahip firmalarda güncel bilgi ile OLAP veri ambarının aynı sunucu makinada bulunması da mümkündür.)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
sn.yurttaş verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.