Olay Programı

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 türkçe
Arkadaşlar yapmakta olduğum olay programında, daha önceden başka bir olayda kimlik bilgileri girdiğim kişiyi yeni olaya, tekrar girmeden nasıl ekleyebilirim, diğer olayın kayıtları bozulmadan, benim yapmış olduğumda her olayda tekrar girmem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. (altformdan T.C No, Adı Soyadı nı çift tıklandığında kişi bilgileri formu açılıyor)

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
iyi akşamlar,
öncelikle tablo yapınızla ilgili önemli düzenlemeler yapmalısınız. temel sayılabilecek ilişkilerin anlayabildiğim kadarıyla yapmaya çalıştım. ilişkisel veritabanı mantığı ile yapmayı tasarladığınız çalışmada sanırım hedefiniz yinelemeleri ortadan kaldırmak ve eldeki arşiv sayesinde zaman ve emek tasarrufu sağlamak. ancak bunun için önce tablo ilişkilerini belirli bir mantık çerçevesinde oluşturmalısınız. ben kurguladığınız örnekten anlayabildiğim kadarıyla mevcut tablolarınız arasında (2'si hariç onları nerede kullandığınızı bulamadım, meslekler ve öğrenim durumu) ilişkileri düzenledim. inceleyince daha iyi anlarsınız. mantık şu; olaylar var, kişiler var, bir de olay ve kişiler arasında ilişkiler var, oysa sis sadece olaylar ve kişiler şeklinde düzenlemişsiniz öncelikle kişiler ve olayları birbirinden bağımsız düşünün bunların ortak olduğu verileri ise ayrı bir tabloda toplayın. yani olayların sabitleri, kişilerin sabitleri olacak, bir de her ikisinin ortak elemanları olacak. oysa sizin örnekte olaylara karışan personele ilişkin tek tablo olduğundan her olayın kişiler tablosuna olay dışında kişi ayrıntılarını da ilave ediyorsunuz bunları ayrıştırırsanız daha işlevsel olur. isterseniz örneği inceleyiniz, kişiler tablonuzu da aynı mantıkla düzenlemelisiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 türkçe
Sy Abkbek ilginiz için teşekkür ederim. Benim yapmaya çalıştığım, daha önceden kayıt ettiğim kişiler tablosundaki bir kişiyi, yeni bir olay olduğunda alt formda TC nosunu girdiğimde diğer bilgilerinin otomatik olarak gelmesi ve daha önceki olayında aldığım ifadelerinin yeni olayındaki ifadelerle çakışmamasıdır.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Ömer64,

Sn abkbek in hakkı var, kişler bilgilerini ayrı tabloda, olaylarla ilgili bilgilerini de kişiolay olarak adlandırabileceğiniz başka bir tabloda kaydetmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ondan sonra da TC noyu yazdığınızda eğer TC no var ise diğer alanları kişiler tablosunun ilgili alanlarından çekerek yazdırabilirsiniz:

Kod:
If DCount("kişi kayıt no","kisibilgileri","T.C. no= '" & [Tc no] & "'") Then
     Me.Adı= DLookup("Adı","kisibilgileri" , "T.C. no= '" & [Tc no] & "'")
     Me.Soyadı = DLookup("Soyadı","kisibilgileri" , "T.C. no= '" & [Tc no] & "'") 

vs.

End If
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın Ömer64,
benim anlatmaya çalıştığım da tam olarak sizin istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlayacak olan olay ve kişilerin ortak elemanlarını gireceğiniz ve Sn.Modalı üstadımızın da işaret ettiği kişiolay gibi bir tablo yapmanız ve bu tabloda kişinin karıştığı olaylara ilişkin detayları girmenizdir. bu şekilde bir kişi bir olayda müşteki olarak girilmişken, başka bir olayda sanık, başka bir olayda şahit, vb. olarak girilebilir. yani her bir olay için ifade ve tutanaklar birbirine karıştırılmadan kaydedilebilir. TCno ve Olayno kişi ve olaylara ilişkin detay bilgilerini çağırmanız için kullanacağınız anahtar alanlar olacaktır. size gönderdiğim tablolardaki ilişkileri incelerseniz (İlişki yönlerini de dikkate alın) kurgulamayı hedeflediğiniz mantığı doğru olarak düzenleyebilirsiniz.