Optimum Stok miktarı hesaplama

Arkadaşlar ekte gönderdiğim dosyada ithalat maliyetlerinin hesaplanması yeralmakta. Üzerine düşmüş olduğum notlarda belirttiğim gibi ithalat maliyet oranının en fazla %9,5 olmalıdır. Yalnız bunu yaparkende stok maliyet oranıda hesaba katılmalıdır. Stok maliyeti optimum stoğa eşdeğer yada ancak %10 fazla olabilir. Bu excel dosyası için yardımlarınızı ve yorumlarınızı bakliyorum.

İyi günler dilerim...

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-03-2024
Merhaba,

Sorunuz tam anlaşılır olmadığından cevap almanız uzayabilir.

Bu nedenle;

1- İthalat maliyet oranı en fazla % 9,5 olabilir demişsiniz. Peki fazla kısım ne olacak?
2- Optimum stok miktarı stok miktarının en fazla % 10' u olabilir demişsiniz. Peki fazla kısım ne olacak?

Bu iki soruyu ve dosya hakkında tam açıklaycı bilgi yazarsanız, sorunuza cevap gelebilir diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

yeni örnekte oranların açıklanmas&#3

Öncelikle yazmış olduğuz cevap ve tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Sorunun açıklaması;
Dosyada sari ile gösterilen yıllık transfer kısmından ithalat maliyeti değişiyor. Şu anki örnekte oran %10,15. Ben öyle miktarlarda ürünleri getirmeliyim ki bu maliyet oranı minimum olsun ve aynı zamnda en son stunlarda belirtilen (AE ve AF) optimum stok miktarı mevcut ile eşdeğer yada en fazla mevcuttan %10 fazla olmalıdır.

Teşekkür eder iyi günler dilerim...

Arkadaşlar bu konu hakkında kimsenin fikri yokmu acaba lütfen biraz yardım edin.

:kafa: :kafa: :yardim: :yardim: