otomatik kayıt numarası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 /Tr
Merhabalar !

Evrak kayıt tarzında bir uygulama hazırlamaya çalışıyorum. Uygulamada her evrak için bir kayıt numarası tahsis etmek gerekiyor. Mantık olarak yeni kayıt ekleme esnasında kod ile tablodaki en son kayıt numarasını buldurup +1 ekleyerek veya sorgu ile en son kayıt numarasını buldurup +1 ekleyerek her evrak için bir kayıt numarası veriliyor. Tek kullanıcı ile kayıt yapılırken her iki yöntem gayet stabil çalışıyor. Ancak veri tabanı split edilip ağ üzerinde birden fazla kullanıcı ile kullanılmaya başlandığında her iki yöntem de %10-20 lik bir kararlılıkla çılışıyor. Yani veritabanına ilk ulaşan x kullaanıcısı yeni kayıt isteminde bulunduğunda doğru şekilde kayıt numarasını veriyor. Bu arada x kullanıcının işlemi devam ederken y kullanıcısı bir kayıt isteminde bulunduğunda sistem x kullanıcısına verdiği aynı kayıt numarasını mükerrer olarak y kullanıcısına veriyor ki sıkıntı bu noktada başlıyor. Başka yöntemler de denedim ancak olmadı. ayarlar bölümündeki kayıt düzeyinde kilitleme ile aç seçili. kayıt kilit durumu: düzenlenmiş kayıt olarak ayarladım. yineleme sıklığı vs. değerlerinde minimal seviyede ayarladım sonuç aynı. Acaba bunun daha stabil çalışan bir yöntemi yokmudur.

İyi Çalışmalar!

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın sistem93,

Otomatik sayılı bir alan kullanınız.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 /Tr
Sayın Modalı !

Tabloda birden fazla otomotik sayı içeren alan tanımlanamıyor. Ayrıca her yıl başında bu sayının tekrar 1 den başlaması gerekmekte bunun içinde veritabanını tamamen boşaltmak gerekir, oysa kayıtların tamamının durması gerekiyor.
bu alanda olan sayılar yinelenebilir olmalı. bu sıra numarasının haricinde işlem yapılan yılın ve kayıt sıra numarasının birleşiminden oluşan (ör.2012&1) asıl ID olarak kullandığım yinelenmeyen başka bir alan daha bulunmakta.

İlginize Teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...