Otomatik Kayıt Yapmak

Excel Vers. ve Dili
exel
Dernek Programı Yazıyorum hemen hemen bütün işlemleri yaptım fakat tek sıkıntım yeni yapılan bir üyeye otomatik olarak 12 adet kayıt yapması yani Ocak'tan başlayıp Aralık Ayına kadar aidatlarını otomotik olarak kayıt yapmasını sağlayabileceğim bir formül gerekiyor tabi vadelerinide otomotik yazması icab ediyor.

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
ekleme sorgu ile yapabilirsin diyorum.
bende trafikci ile aynı fikirdeyim....
örnek yani!!!

Excel Vers. ve Dili
exel
Merhaba Ekte örnek dosyayı gönderiyorum burada üyeye ait aidat tahakkukları yapılmış durumda bu tahakkukların tek kalem olarak girilip otomatik kaydedilmesini istiyorum ama yapamıyorum tek tek girmem gerekiyor üye sayısı 1000 kişi olduğunu düşünün bu şekilde 12 kayıt yaptığımız zaman tam 12000 yeni kayıt yapmam gerekiyorki buda imkansız gibi görünüyor onun için yardımcı olursanız sevinirim.

TEŞEKKÜRLER

Excel Vers. ve Dili
exel
Merhaba Arkadaşlar, örneği ekledim fakat yardımcı olabilecek birisi yok galiba
bilgisi olan birisi varsa eğer yardımcı olmasını önemle rica ederiyom.
TEŞEKKÜRLER

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın, smmustafa
Yardım edecek pek tabi var. Yalnız örneğinizi incelediğimde tekrar eden bilgiler var.
Alt formda (tabloda) kişinin adı tekran neden görünüyor? Bir kere kaydetmek yeterli o da üye tablosunda. Ondan sonra her ayın son gününü yazmak neden gerekiyor? Buradaki tablo ve formlarda değişen tek şey aidatın ödenip ödenmediğine ait olan onay kutusu. Bunun dışında farklı kaydedilecek hangi bilgi gerekiyor. Onu yazarsanız akşama evden işinizi hal etmeye çalışacağım.
Benim görüşüm bir komut düğümesi ile her yıl her üye ile ilgili 12 kayıtın eklenmesi. Şişmeyi önlemek için ise eğer değişen tek veri onay kutusu ise onunla ilgili tabloya 12 kayıt eklemek en ekonomik çözüm. Diğer bilgiler mesela tarihler ve dönemler görüntü olarak görülebilir ancak ayrı ayrı kaydetmeye gerek yok sanırım. Çünkü herkes için aynı gibi görünüyor.
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
exel
Sayın modalı öncelikle ilginiz için sagolun
dönemleri tek tabloda yapmamda söz konusu olabilir. ama bu benim sorunumu çözmüyor bir üye için otomatik olarak 12 kaydın yapılması gerekiyor alt formda üyenin tekrar adının yazmasının bir anlamı yok ama ben yanlışlıkla ilave etmişim onu çıkartabilirim.
DEĞİŞEN OTOMATİK KAYIT BİLGİLERİ

Vade tarihi : kimi üye 10 da kimi üye 15 kimiside ayın sonundan sonuna ödeme durumu olabilir yani bir kutuya yazdığımız 1-30 kadar sayı aynı zamanda o üyenin ödeme tarihi olacak.

Aidat Tutarı : her üye farklı aidat ödeme yapma durumu var kimisi 10 YTL kimisi 20 kimisi 5 ytl gibi

Tahakkuk Tarihi : Üyenin kabul edildiği tarih tahakkuk tarihi olabilme durumu var yani yılın haziran ayında gelen üye için haziranda tahakkuk yapılması icab ediyor.

Ödendi Onay Kutusu : Bu bilgi başta boş olarak HAYIR olarak tahakkuk edecek sonraki dönemlerde tahsil edildikçe onay kutusu işaretlenip üyenin borcundan düşecek. onun için otomatik kayıt esnasında değişmeyen bir hane olacaktır.

bu bilgilerin size ışık tutacağına inanıyorum eğer başkaca öğrenmek istediğiniz bir şey varsa yazmanızı rica ediyorum.

TEŞEKKÜRLER

Excel Vers. ve Dili
Öncelikle otomatik kaydedeceğiniz veriler için bir yardımcı tablo oluşturuyorsunuz, ondan sonra güncelleştirme sorgusuyla bu tabloyu güncelleştiriyorsunuz. (Üye no, aidat tutarı, ödeme günü) Ondan sonra bu tabloyu bir ekleme sorgusuyla ana tabloya kaydediyorsunuz. Bu işlemler ister ayrı ayrı ister bir makroyla tek hamlede yapılabilir. Tabi arada sorgulara ölçüt ve deyim ekleyebiliyorsunuz.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
aidat sayısı 12 ise her ay için sayı adedi kadar ekleme sorgu yapıyorsun
ekleme sorgu aidat tablosuna ekleme yapacak.
ara formla kaç aidat sayısı olduğu ve aidat miktarlarını yazıp otomatik olarak ekliyorsun form.refresh olduğunda kayıtlar otomatik olarak ekleniyor.
vaktim olursa örneğini yapacağım.

Excel Vers. ve Dili
Sayın karaayhan,
Her ay için ekleme sorgusu yapmaya gerek yok. Devamlı üyelerin ekleme sorgusu bir defada ve sene başında tüm 12 ay için yapılabilir. Zaten ekleme sorgusunun yapılmasının nedeni yeni kayıt eklemenin uğraştırıcı olması. Siz yine her ay için bir sorgu çalıştırırsanızyine aynı noktaya gelirsiniz. Hatta denemek lazım tüm devamlı üyelerin kyıllık kayıt eklemesi tekhamlede de yapılabilir. Arada gelen yeni üyenin ekleme sorgusu ise yine aynı yolla ay ölçütüne göre yapılabiliır.
İyi günler

Excel Vers. ve Dili
exel
Yardımlarınız İçin Çok Teşekkür Ediyorum

bireysel çabalarımla ve excel.web forum sayesinde öğrendiklerimle derneğimize özel bir program yapmış bulunmaktayım bu işin uzmanlarına seslenmek istiyorum şuan bu programı kullanmaktayız fakat yenilemek ve orjinal birşey yapmak istiyorum bu programda yapılabilecek değişiklikler neler olabilir veya yapmış olduğum hatalar nelerdir bana burdan yardımcı olurlarsa çok memnun olacam.

bu arada bu haliyle kullanabilecek arkadaşlarda olabilir hiçbir telif hakkı veya şifre vs. yoktur isteyen istediği gibi kullanabilir.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Merhaba smmustafa;
Gönderdiğin örneği inceledim. Size önerim şudur;
Üye, üye olduğunda bir taahütname formu (sizinde düşündüğünüz gibi) imzalasın ve sadece 1 aylık borcu görünsün. Ödemeyi yaptığında diğer aya otomatik borçlansın. Daha sonraki her ödemede bir sonraki ayın aidatı ve ödeme tarihi otomatik olarak eklensin.
Programın başlangıcında 'ÜYE BİLGİLERİ' Formu yerine 'Ana Pano' adlı bir pano açılsın ve işlemler bu panodan başlasın. Böylece Ana Pano'dan yeni üye kaydı, Tahsilat işlemleri, Raporlar, Kayıtlı üyelerin Üye Bilgileri vs işlemlerine ulaşılabilsin. Hem bu şekilde yapıldığında ÜYE BİLGİLERİ Formunda istediğiniz kayda (Üye'ye) daha hızlı ulaşır ve sadece o üye bilgilerini görüntülemiş olursunuz.
Birlikte çalışalım derseniz cevabınızı bekliyorum.
İyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
exel
Sayın ayhan2122

Öncelikle yorumlarınız için çok sağolun
ana pano olayını yapması kolay ama ben bu programı çok sık kullandığım için ilk giriş olarak direk üye bilgeliri formunun gelmesi ve ordan adını soyadını yazınca karşıma üye bilgileri çıksın istedim daha çok bizim derneğimize özel bilgiler içeren bir program oldu fakat buraya koymamın sebebi belki birileri bunu kendi derneklerine özel hale getirip kullanabilirler. ama sıkıntılar yok değil tabi

Örneğin :
1- gider kayıtları ve raporları
2- otomatik giriş ve aidat tahakkukları
3- örneğin iki tarih arası bakiye listesi yani mayıs sonu alacaklar haziran sonu alacaklar aradaki değiş vs.
4- gerçek bir program görüntüsü verilmesi (sizin bahsettiğiniz)
5- derneklere özel bildirimlerin raporlanması.
6- Gelir ve gider'e göre alınacak kasa raporları
7- vs. vs. yani iş çok
ama bu veritabanıyla ben epey bir iş görür durumdayım bir takım değişiklikler yapıp derneğimizin özel ihtiyaclarına hemen cevap verebiliyorum (Örnek Dernekte çeşitli görevler üstlenen arkadaşlarımız var ve bunlara özel raporların olması lazım bir GOREV tablosu oluşturdum ve birden fazla görev yazılabilir hale getirdim)
bu veritabanınından yararlanıp derneğimizin sitesinde üyelerimize ait çeşitli raporlar oluşturdum. incelemek isterseniz eğer www.drahna.org/uyeler.asp adresini ziyaret edebilirsiniz.

neyse çok uzattım galiba

eğer bu veritabanın üzerinde değişiklik yapıp tekrar burada yayınlarsanız çok sevinirim. teşekkürler.

Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
smmustafa

Dediklerini çok iyi anladım ve programını geliştrmek için önce üye kayıt formu ile başlayacağım. Daha sonra siz eksikleri söyledikçe tamamlarız. Tabii arada bir haberleşerek. ayhan2122@hotmail.com

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Kayıtların otomatik olarak eklenmesini sağlamak

Sn smmustafa ve kadir dursun;
Programın genel özelliklerini değiştirmeden bir takım fonksiyonlar ekledim.
Bundan sonrası için de yardım etmek isterdim. Ancak yeni bir iş buldum ve çalışmak zorundayım. Dolayısyla fazla vaktim olamayacak. Affınıza sığınıyorum.
Gönderdiğim programda hemen hemen accesin bütün mantığı mevcuttur diyebilirim. Yeni eklenen bütün formları ve raporları inceleyin. Özelliklerindeki olay yordamlarını ve makroların çalışma şekillerini, Sorguların nasıl oluşturulduğunu, ölçütlerini inceleyin.
Umarım bundan sonrası için de size rehberlik edecektir. Accessten kesinlikle korkmayın ve şunu da bilin ki ben bu bilgileri, hiç kimseden ders almadan sadece ve sadece kendi kendime 'yılmadan' ve neredeyse hiç bir yardım almadan kazandım. Siz neden kendinizi en iyi yapamayasınız ki ...
İyi çalışmalar diliyorum.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn smmustafa, kadirdursun ve diğer arkadaşlar;

Gönderdiğim programı indirenler arasında yorum yapacak hiç kimse yok mu?

Excel Vers. ve Dili
exel
Sayın Ayhan2122

Programda değişiklikler yapmışsınız gayet güzel olmuş elinize sağlık

bu programı ben çok acemice yaptım ve 550 kişiyi kaydettiğim için üzerinde çokta oynama yapamadım ama şuanda daha detaylı ve genele hitap eden bir program tasarlıyorum inşallah o yapacağım programa yardım edersiniz.

esen kalın.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn smmustafa;

Tabii ki elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
550 kişi kaydetmiş olman bence farketmez. Şöyle ki, şu anda kullandığım programda saymadım ama tahminim 1000 adet nesne (form, rapor, sorgu vs)vardır ve ilk günkü verilerim de içeriktedir. Bence sıfırdan başlayacaksanız bir daha düşünün.
İyi çalışmalar.