otomatik sayı düzeni bozuluyor

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Arkadaşlar tablomda otomatik sayı özellikli nesne var, herhangibir değişiklik yaptıgımda (silme gibi) 3 olması gereken değer 4,5.. oluyor.. Bu nasıl düzeltilebilir?

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bu soru çok defalar soruldu sayın Halise.. Bunun pratik bir çözümü yoktur. Otomatik sayı değeri silinen ya da iptal edilen kayıtlar için dönüş yoktur. Ama alternatif yöntemler bulmaya çalıştığımız konular oldu. Bu formda bir arattırırsanız, sizin yeni farkettiğiniz bu problemin aslında bu forumda çok tartışıldığını ve aslında bunun access'teki temel özelliklerden olduğunu ve tüm kayıt mantığının buna göre kurgulandığını göreceksiniz. Otomatik sayıyı boşverip kendiniz bir otomatik sayı oluşturma mantığı kurmalısınız. Bununla ilgili önerilerim bu forumda var. Başka arkadaşlar da bazı önerilerde bulundular. Bir aratın bence... Anahtar kelime "otomatik sayı"...

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
..

teşekkür ederm mehmetdemiral, haklısınız aratmadım çünkü kimsenin "aman efendim benm otomatik sayım yanlış seyrediyor" diyeceği aklıma gelmedi açıkcası:) Sağolun cvb için..

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
teşekkür ederm mehmetdemiral, haklısınız aratmadım çünkü kimsenin "aman efendim benm otomatik sayım yanlış seyrediyor" diyeceği aklıma gelmedi açıkcası:) Sağolun cvb için..
Sayın halise;

Sayın mehmetdemiral güzelce açıklamış ve özetlemiş zaten ama ben belki işinize yarar diye birkaç şey daha yazmak istiyorum:

Benim de bu foruma üye olduğumdan beri gördüğüm kadarıyla otomatik sayıyla ilgili epey görüş alışverişi yapıldı. Bazen ben de otomatik sayının bu şekilde silindiği zaman yeni değerle başlamasını (örneğin otomatik sayısı 5 olan kaydı sildiğimiz zaman tekrar 5 ile değil de 6 ile başlamasını ve otomatik sayılar arasında bu şekilde boşluklar kalmasını) istemiyorum. Ama Sayın mehmetdemiral'ın da dediği gibi Access veritabanının bütün mantığı bunun üzerine kurulu.

Ben böyle durumlarda daha çok şöyle bir yol izliyorum: Otomatik sayının bu şekilde davranması daha çok estetik açısından önem arz ediyor bizim için anladığım kadarıyla. (En azından benim için öyle). Bu yüzden ben otomatik sayı alanını formda göstermiyor ve bunun yerine tabloda belirlediğim bir "sıra no" alanını forma ekliyorum ve buraya elle numara veriyorum. Bu alan boş geçilmesin diye de bu alan için bir geçerlilik kuralı tanımlıyor (is not null) ve bu alana veri girilmediği zaman uyarı veren bir geçerlilik kuralı metni ile sorunu çözmeye çalışıyorum. Yine bütün sorgularım ve ilişkilerimi otomatik sayıya göre ayarlıyorum ancak bu, arka planda olduğu için kullanıcı tarafından görülmüyor. (Tabi bu yöntem de çok fazla sayıda kayıdı olan uygulamalar için karışıklığa yol açabilir ama sonuçta bir yöntem işte). :)

Bu konuyla ilgili forumda çok güzel tartışmalar ve bilgiler var: Eğer bir göz atma imkânınız olursa faydalanacağınızı düşünüyorum. İlgimi çekenlerden bir tanesinin linkini veriyorum:

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=18491&highlight=otomatik+say%FD

Yine daha önce bu tartışmalar bağlamında foruma eklenmişti ama şimdi bulamadım linkini ve kimin tarafından gönderildiğini ancak internette bulduğum bir linki de göndermek istiyorum:

OTOMATİK SAYI DEĞİŞMEZ DEDİNİZ VE KAYBETTİNİZ

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
yardımınz için teşekkür ederm sayın gitarisyen..

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Evet.. Ben de aynı şeyi öneriyorum size. Bırakın otomatik sayı yanlış sıralı gitsin. Siz kendi kurduğunuz bir sistemle - bunu forumda daha önce örneklemiştim- otomatik olarak artan bir sayı sistemi yapın. NOT: Otomatik sayı ile ilgili fazlamesai.net'ten alınanan yazıyı da bu foruma ben eklemiştim. Sevgili gitarisyen hatırlayamadı galiba....

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
NOT: Otomatik sayı ile ilgili fazlamesai.net'ten alınanan yazıyı da bu foruma ben eklemiştim. Sevgili gitarisyen hatırlayamadı galiba....

Kusura bakmayın Sayın mehmetdemiral;

Haklısınız: hatırlayamadım.

Aslında sizin eklemiş olabileceğinizi tahmin ediyordum ama, bu sefer de başka bir arkadaşımız eklediyse ayıp olacak düşüncesiyle genel ifade kullandım. Hatırlayamamak ve biraz daha araştırmamak benim suçum. Kusura bakmayın.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Ne demek.. Estağfurullah arkadaşım. Döküman zaten Serkan ŞAHİNOĞLU'nun olsa gerek. Bana ait bile değil..

Son düzenleme: