otomatik sayı problemi....

merhaba,
accessde ilk alanın data typeı otomatik sayı. Buradan herhangi bir kayıdı silince geri kalan kayıttltan itibaren değil de silinmiş olan kayıttan itibaren saymaya devam ediyor... Mesela; 1-2-3-4-... diye giderken otomatik sayısı 4 olan kaydı silince bundan sonra yapılan yeni kayıda 4 vermesi gerekirken 5 den devam ediyor ve sıralama 1-2-3-5 şeklinde oluyor... buna bir çare var mı acaba???

Excel Vers. ve Dili
XP Türkçe
her derdin bir çaresi vardır. ancak ati86 arkadaşın dedine derman olur mu bilmem...

Başka bir başlıkta şöyle bir şeyler karalamışım, belki işinize yarar...

-/-
geliştirdiğiniz proje içerisinde kullandığınız otomatik numaralar deneme kayıtlarından dolayı başınıza bela mı? deneme işleri bittikten sonra otomatik sayının yeniden birden mi başlamasını istiyorsunuz?

yapılacak işlem gayet basit. deneme kayıtlarınızı sildikten sonra "araçlar>veritabanı hizmet programları>veritabanı düzenle ve onar..." yoluyla servisi çalıştırın. hem veritabanınızın boyu kısalacak hem otomatik sayılarınız tekrardan başladığı yere geri dönecektir.
-/-

iyi çalışmalar :hey:

çok sağol

KoTiK' Alıntı:
-/-
geliştirdiğiniz proje içerisinde kullandığınız otomatik numaralar deneme kayıtlarından dolayı başınıza bela mı? deneme işleri bittikten sonra otomatik sayının yeniden birden mi başlamasını istiyorsunuz?

yapılacak işlem gayet basit. deneme kayıtlarınızı sildikten sonra "araçlar>veritabanı hizmet programları>veritabanı düzenle ve onar..." yoluyla servisi çalıştırın. hem veritabanınızın boyu kısalacak hem otomatik sayılarınız tekrardan başladığı yere geri dönecektir.
-/-
kotik kardeş çok teşekkür ederim... İşime çok yaradı... bunu ben okulda DB hocasına dormuştum bilememişti... :hihoho: :bravo:

Excel Vers. ve Dili
excel 2003- ingilizce
Selam @ Kotik
İlginçtir ki dediğinizi aynen yaptım ama kesinlikle dosyadaki otomatik sayı alanı değişmedi.
1 den başlamadı ,aradaki silinen satırlarıda sıralamadı.
Sadece dosya boyutu küçüldü.

Excel Vers. ve Dili
XP Türkçe
selam excile,

sıralama yapamazsınız, lakin otomatik numara ile değer atanmış bir tablonun alanlarını düzenleyebilirsiniz.

mesela 1,2,3,4,5 gibi kayıtlarınız olsun ve bu kayıtları sildikten sonra otomatik sayının yeniden 1 den başlamasını istiyorsunuz. bu işlem bunu yapar. yada 4 ve 5 numaralı kayıtları sildiniz işlem sonrasında otomatik sayı 6 dan devam etmesi gerekirken 4 den devam eder. bilmem anlatabildim mi.

ayrıca Jale hanımın konu ile ilgili başlıklar açtığını hatırlıyorum. forumda bir aratırsanız bulabilirsiniz...

iyi çalışmalar. :hey:

Konu ile ilgili fazla bir bilgim yok. Ancak bir dergide okuduğum ve arşivime eklediğim. Bir çalışmayı ekte gönderiyorum. Umarım işinize yarar.

Kolay gelsin.