Otomatik sayı sıfırlama (Microsoft Çözümü)

Hepimizin başının belası kayıtları sildiğimizde otomatik sayının kaldığı yerden devam etmesi.Microsoft elle yapılacak 2 yöntem öneriyor ikincisini denedim ve sorunum çözüldü ilgilenen arkadaşlara öneririm.

microsoftun çözümüdür

Tek Bir Tablodaki OtomatikSayı Alanı Sıfırlama

Başvurulan Tablolar Olan Bir Tablodaki OtomatikSayı Alanı Sıfırlama

Bu adım adım makalede, Access'te bir OtomatikSayı alanın değerinin nasıl sıfırlanacağı anlatılmaktadır. Access'te, bir tablodaki satırların bazılarını veya tümünü sildiğinizde OtomatikSayı alanın değeri otomatik olarak sıfırlanmaz. OtomatikSayı alanı değerini sıfırlamak ve başvurulan tablodaki OtomatikSayı değerini yenilemek için, bazı görevleri el ile gerçekleştirmelisiniz.

Not Sonraki adımları gerçekleştirmeden önce veritabanınızı yedeklemelisiniz.

Tek Bir Tablodaki OtomatikSayı Alanı Sıfırlama
Bir OtomatikSayı alanı değerini sıfırlamak için, Yöntem 1 veya Yöntem 2'yi kullanabilirsiniz.
*****************************************************************************************************
Yöntem 1

Bir OtomatikSayı alanı değerini, tablodaki alanlardan birine karşılık gelecek biçimde sıfırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin: 1. OtomatikSayı alanı ana tablodan silin.

OtomatikSayı alanın adını not alın.
2. Soldaki bölmede Sorgular'ı tıklatın. Sağdaki bölmede Tasarım görünümünde sorgu oluştur'u çift tıklatın.
3. Tabloyu Göster iletişim kutusunda ana tabloyu seçin. Ekle'yi ve sonra da Kapat'ı tıklatın.
4. Ana tablonun tablo görünümünde gereken alanları çift tıklatıp alanları seçin.
5. Gereken Sıralama düzenini seçin.
6. Sorgu menüsünde, Tablo Oluştur Sorgusu'nu tıklatın. Tablo Adı metin kutusuna yeni tablo adını yazın ve sonra da Tamam'ı tıklatın.
7. Sorgu menüsünde, Çalıştır'ı tıklatın.
8. Şu metni içeren bir iletişim kutusu görüntülenir: Yeni bir tabloya # satır yapıştırmak üzeresiniz. Satırları eklemek için Evet'i tıklatın.
9. Dosya menüsünde, Kapat'ı tıklatın. Tablo Oluştur Sorgusu'nu kapatmak için Hayır'ı tıklatın.
10. Soldaki bölmede Tablolar'ı tıklatın. Yeni tabloyu sağ tıklatın ve sonra da Tasarım Görünümü'nü tıklatın.
11. Tablo için Tasarım görünümünde, adım 1'de sildiğiniz alan adıyla bir OtomatikSayı alanı ekleyin. Bu OtomatikSayı alanı yeni tabloya ekleyin ve sonra da tabloyu kaydedin.
12. Tasarım görünümü penceresini kapatın.
13. Ana tablo adını yeniden adlandırın. Yeni tablo adını, ana tablo olacak şekilde yeniden adlandırın.
Yöntem 2

Alternatif olarak, bir OtomatikSayı alan değerini Yöntem 2'yi kullanarak sıfırlamak için, şu adımları tamamlayın: 1. OtomatikSayı alanını ana tablodan silin.

OtomatikSayı alanın adını not alın.
2. Ana tablo yapısını kopyalayın ve sonra da yeni bir tablo oluşturun.
3. Soldaki bölmede Sorgular'ı tıklatın. Sağdaki bölmede Tasarım görünümünde sorgu oluştur'u tıklatın.
4. Tabloyu Göster iletişim kutusunda ana tabloyu seçin. Ekle'yi ve sonra da Kapat'ı tıklatın.
5. Alanları seçmek için, gereken alanları çift tıklatın. Bu işlemi, ana tablonun Tablo görünümündeki OtomatikSayı alanı dışındaki tüm alanlarda gerçekleştirin.
6. Sorgu menüsünde, Sorgu Ekle'yi tıklatın.

Bu, sorgu türünü değiştirir.
7. Tablo Adı listesinden, adım 1'de oluşturduğunuz yeni tabloyu seçin. Tamam'ı tıklatın.
8. Sorgu menüsünde, Çalıştır'ı tıklatın.
9. Aşağıdaki metni içeren bir iletişim kutusu görüntülenir: # satır eklemek üzeresiniz. Satırları yeni tabloya eklemek için Evet'i tıklatın.
10. Dosya menüsünde, Kapat'ı tıklatın. Sorgu Ekle penceresini kapatmak için Hayır'ı tıklatın.
11. Soldaki bölmede Tablolar'ı tıklatın. Yeni tabloyu sağ tıklatın ve sonra da Tasarım Görünümü'nü tıklatın.
12. Tablo için Tasarım görünümünde, adım 1'de sildiğiniz alan adıyla bir OtomatikSayı alanı ekleyin. Bu OtomatikSayı alanı yeni tabloya ekleyin ve sonra da tabloyu kaydedin.
13. Tasarım görünümü penceresini kapatın.
14. Ana tablo adını yeniden adlandırın. Yeni tabloyu, ana tablo adını alacak şekilde yeniden adlandırın.