otomatik tarih atama

Selamlar.Ben faturalarımı yazdırmak için ekteki şablonu kullanıyorum.Çok fazla bilgim olmadığı için haliyle tarih ve yazı ile olan tutar rakamını manuel olarak yazıyorum.Bu şablonda tarihin otomatik olarak yazılmasını ve rakamsal fatura tutarınında doğrudan yazı ile yazılabilmesi için yardımlarınıza ihtiyacım var.Bu şablon üzerinde her türlü deneme ve fikirlerinize ihtiyacım var(makrolu makrosuz)

Belki çok daha orijinal fatura kalıplarınız vardır.Paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar..

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Otomatik tarih için =BUGÜN() formülünü kullanabilirsiniz. Sayıların yazı ile yazılmasınıda YTL programımız ile rahatlıkla yapabilirsiniz. YTL programını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Açıklamalarıda dikkatlice okuyunuz.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=2236

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
merhaba :hey:
faturanızda düzenlemeler yaptım
gönderdiğim dosyayı bilgisyarınıza bir klasör içine kaydedin ve faturanızın (alt+f11) le kod sayfasından dosya adresini t.xls dosyanıza yönlendirin
bakın bakalım olmuşmu?
kolay gelsin :D

Teşekkür ederim.

sayın Birol Mumcu,çalışmanız için çok teşekkür ederim elinize sağlık.otomatik numara alma ve tarih tamam ama şu rakamı yazıya çevirme işi hala olmuyor malesef.Bendede çalışmadı.

İlave olarak şunu istesem çokmu olur acaba.Hani diyorum,tüm müşterilere tek tek fatura adresi yazacağıma fat.adresi kısmında şöyle bir kaydırma çubuğu olsa ve tüm müşteri adreslerimi görsem ve istediğimi seçtiğimde o gelse.Böyle birşey olabilirmi.. :oops:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Merhaba Sn.atakan,
Bir deneyin, sadece firma ismini değiştirmeniz yeterli, diğer bilgileri 2. sayfadan alıyor. beğenirseniz konuyu Veri Doğrulama konusunu okuyarak öğrenmenizi tavsiye ederim.

danersin' Alıntı:
Merhaba Sn.atakan,
Bir deneyin, sadece firma ismini değiştirmeniz yeterli, diğer bilgileri 2. sayfadan alıyor. beğenirseniz konuyu Veri Doğrulama konusunu okuyarak öğrenmenizi tavsiye ederim.
Sayın danersin,beğenmek ne demek harika olmuş :D Çok teşekkür ederim.İstediğim böyle bir şeydi.Birde şu yazı ile tutar kısmını halledebilsek mükemmel olacak.
Tekrar teşekkür ederim iyiki bu forumu ve sizleri buldum. :hihoho:

X

xxrt

Misafir
Birde şu yazı ile tutar kısmını halledebilsek mükemmel olacak.
=BahtText

BAHTTEXT Sayıyı, Ã? (baht) para birimi biçimini kullanarak metne dönüştürür.Bunu Bölgesel Dil Ayarlarından Yükliyebilirsiniz.
(Resim-1-)
Ben denemedim ama,
denerseniz bizede haber verin..

A2 Hücresine 1234 yazıldığında
Formül Açıklama (Sonuç)
=BAHTTEXT(A2) Sayıyı metin olarak görüntüler. (Tay Dili'ndeki metinde bin iki yüz otuz dört Baht)
Bizde de şu görünür.
สามบาทหนึ่งสตางค์

Siz En iyisi YTL için hazırlanan formülü kullanın..
Sayın Danersin'in hazırladığı dosyaya ilave ettim.

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.Gerçekten tam istediklerim oldu.Eksik olmayın.Bende veri doğrulamayı tariflerinize göre uygulayarak malın cinsi,birimi ve fiyat bölümlerine uyguladım ve tek tıklamayla bir sürü seçeneğim oldu.
Tekrar teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
merhabalar; :hey:

xxrt' Alıntı:
Birde şu yazı ile tutar kısmını halledebilsek mükemmel olacak.
=BahtText

BAHTTEXT Sayıyı, Ã? (baht) para birimi biçimini kullanarak metne dönüştürür.Bunu Bölgesel Dil Ayarlarından Yükliyebilirsiniz.
(Resim-1-)
Ben denemedim ama,
denerseniz bizede haber verin..

A2 Hücresine 1234 yazıldığında
Formül Açıklama (Sonuç)
=BAHTTEXT(A2) Sayıyı metin olarak görüntüler. (Tay Dili'ndeki metinde bin iki yüz otuz dört Baht)
Bizde de şu görünür.
สามบาทหนึ่งสตางค์

Siz En iyisi YTL için hazırlanan formülü kullanın..
Sayın Danersin'in hazırladığı dosyaya ilave ettim.
ben bir şeyler buldum :bravo:
çalışma kitabınızın kod bölümüne aşağıdaki kodları ekleyin...

Function yaz$(sayi)
Dim b$(9)
Dim y$(9)
Dim m$(4)
Dim v(15)
Dim c(3)

b$(0) = ""
b$(1) = "Bir"
b$(2) = "İki"
b$(3) = "Üç"
b$(4) = "Dört"
b$(5) = "Beş"
b$(6) = "Altı"
b$(7) = "Yedi"
b$(8) = "Sekiz"
b$(9) = "Dokuz"

y$(0) = ""
y$(1) = "On"
y$(2) = "Yirmi"
y$(3) = "Otuz"
y$(4) = "Kırk"
y$(5) = "Elli"
y$(6) = "Altmış"
y$(7) = "Yetmiş"
y$(8) = "Seksen"
y$(9) = "Doksan"

m$(0) = "Trilyon"
m$(1) = "Milyar"
m$(2) = "Milyon"
m$(3) = "Bin"
m$(4) = ""

a$ = Str(sayi)

If Left$(a$, 1) = " " Then pozitif = 1 Else pozitif = 0
a$ = Right$(a$, Len(a$) - 1)
For x = 1 To Len(a$)
If (Asc(Mid$(a$, x, 1)) > Asc("9")) Or (Asc(Mid$(a$, x, 1)) < Asc("0")) Then GoTo hata
Next x

If Len(a$) > 15 Then GoTo hata
a$ = String(15 - Len(a$), "0") + a$

For x = 1 To 15
v(x) = Val(Mid$(a$, x, 1))
Next x

s$ = ""
For x = 0 To 4
c(1) = v((x * 3) + 1)
c(2) = v((x * 3) + 2)
c(3) = v((x * 3) + 3)
If c(1) = 0 Then
e$ = ""
ElseIf c(1) = 1 Then
e$ = "Yüz"
Else
e$ = b$(c(1)) + "Yüz"
End If
e$ = e$ + y$(c(2)) + b$(c(3))
If e$ <> "" Then e$ = e$ + m$(x)
If (x = 3) And (e$ = "BirBin") Then e$ = "Bin"
s$ = s$ + e$
Next x

If s$ = "" Then s$ = "Sıfır"
If pozitif = 0 Then s$ = "Eksi" + s$

yaz$ = s$
GoTo tamam
hata: yaz$ = "Hata"
tamam:
End Function

sonra excel sayfanızın herhangibir hücresine şu formülü yazın =YAZ(hücre) rakamınız metine dönmüştür
not: ondalık sayıları çevirmiyor
bu kodlar tamamen alıntıdır ricam şu ondalık bölümünü de ekleyip yayınlarsanız (syn makro uzmanları) bizde faydalanalım :D

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn birol mumcu

YTL birimini yazıya çeviren fonksiyon zaten forumumuzda yayınlandı. Ayrıca yukarıda Sn xxrt'in sınduğu dosyada bu fonksiyon kullanılmış, bu dosyayı incelemenizi öneriyorum.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
merhaba;
syn levenm
ytl uygulamasını inceledim çalışanların eline,bilgisine,emğine sağlık :bravo:
ben excelime "ytl" ile ilgili microsofttan güncelleme yaptım. ytl işlerimi bu şekilde çözüyorum.
sadece metneçevirme işlemi (=bahttext()fonksiyonu çalışmadı) için kullanılabilir düşüncesiyle kodları kendi arşivimden(daha önceden başka bir siteden aldım) ekledim.
amaç sitemize kazandırmak
ilginiz için teşekkür ederim :hey:
:hey: kolay gelsin :hey:

Sayın xxrt,hazırlamış olduğunuz şablonu öylece kullanıyorum.Tam istediğim gibi.Fakat bir sorunum daha var.Ben bu sizin hazırladığınız fatura yazma şablonunu diğer hesaplarımı tuttuğum başka bir kitaba ilave ettiğimde bozuluyor ve artık yazı ile tutar filan çalışmıyor.Kod filanmı gerekiyor tabi fazla bilgim olmadığı için ben beceremedim.İstiyorumki her şeyim tek bir kitapta toplanmış olsun.Ben bunu nasıl sorunsuz aynı tek başına düzgün çalıştığı gibi diğer bir kitaba monte ederim.
Birde bir kitabın çok fazla sayfalardan oluşmasının herhangi bir sakıncası varmı?Benim kullandığım muhasebe kitabında 80-90 civarında sheet var.İleride bir bozulma (hiç açılmama-veri kaybı vs) sözkonusu olurmu çok sayfalılık yüzünden?

Bunuda hallettim sayenizde sn. xxrt.Tekrar teşekkürler.