Paylaşılan klasörde access açılmıyor ?

Herkese selam arkadaşlar...
Bu sorun için forumda arama yaptım ve okuduklarımdan çözüm bulamadım açıkçası... Bugun bir access dosyasını paylaşılan bir klsörden açmaya çalıştığımızda eğer ki access dosyası başka bir kullanıcı tarafından açılmış ise diğer kullanıcı açmaya çalıştığında dosya açılmıyor ne hata veriyor ne de başka bir şey açılmıyor sadece... Denediğim yerde bir domain yapısı mevcut ve dosyanın olduğu klasöre tüm kullanııcılar için tam yetki verilmiş bir haldeydi... Bu olmayınca programı kullanacak makinalardan birinde bir paylaşıln klasör oluşturduk ve kullanıcılara yönelik hakları verdik... Bu sefer de eğer ki klasörü oluşturan bilgisayardaki kullanıcı önce açarsa diğerleri açmaya çalıştığında çalıştığında veri tabanı salt okunur hatası aldık.... Ama diğer kullanıcılar önce açtığı zaman daha sonra klasörün olduğu bilgisayardaki kullanıcı açtığı zaman herhangi bir problem olmadı....

Arkadaşlar biliyorum biraz karıştı ama idare edin.... :)

Herkese şimdiden iyi bayramlar....

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın vasco,

Paylaşımla ilgili epey bilgi var forumda. Hatta başka yerlerde bulamayacağınız bilgiler de var. Her neyse ararsanız bulabilirsiniz sanırım.

Geleyim şimdilik vereceğim kısa bilgiye. Bu durumda veritabanı ikiye bölünür tabloların bulunduğu kısım paylaştırılır, diğer kısım ise tabloları kullanacak olan uygulamalar diğer bilgisayarlara dağıtılır.

Bir de veri tabanı özel kullanımda açılmamalıdır. bunun için ana kısım için, Araçlar_seçenekler menüsünden seçenekler seçilir ve Gelişmiş sekmesi açılır oradan Varsayılan açma modu Paylaşılan seçilir.

Varsayılan kayıt kilitleme ise Düzenlenmiş kayıt seçilmeli

Güncelleme süreleri ayarlanmalı. Burada Yenileme sıklığı ağınızın hızına göre 60 saniyelik ayar düşürülebilir.

Formlar üzerinde mutlaka verileri günceleştirmek için Komut düğümesi eklenmeli.

Veri tabanında düzenleme yapılırken Özel konumda açılmalı.

İyi çalışmalar:)