Pivot Table' da Tarih!!

Excel Vers. ve Dili
Excell 2003
Değerli Arkadaşlar,

Yüklü tablom var ve pivot table kullanarak bu tabloyu özetlemek istiyorum.

Sorunum şu: Tabloda giriş yaptığım tarih formatı gg/aa/yyyy şeklinde.
Filtreleme yaptığımda tarih formatını aaaa-yy şeklinde değiştiriyorum. Ozaman tarihleri gün gün değil ay ay görebiliyorum.
Tarih formatını aaaa-yy(march-07) şeklinde değiştirmeme rağmen pivot table da DATE başlıklı tarih kolumunda tarihler(03.01.2007,21.02.2007,14.03.2007) gibi gun gun gösteriliyor.
Acaba DATE kolumundaki tarihleri(january-07,february-07,march-07) ay ay gostermenin bir yolu var mı?

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
1. Verilerinizde isteğinize uygun ister formül ister başka bir şekilde bir yardımcı sütun kullanın.

2. Diğer yöntem ise tüm tarihleri alın sonra bu tarihleri tabloda aylara göre gruplandırarak isteğinize göre isimlendirin.

Excel Vers. ve Dili
Excell 2003
Formul olarak :

=IF(MONTH(#REF!)=1;"January";IF(MONTH(#REF!)=2;"February";IF(MONTH(#REF!)=3;"March";IF(MONTH(#REF!)=4;"April";IF(MONTH(#REF!)=5;"May";IF(MONTH(#REF!)=6;"June";IF(MONTH(#REF!)=7;"July")))))))

Formulunu kullanmayı düşündüm yalnız bu formul çok uzun geldi ve çok kullanışlı değil gibi sanki, 7. aydan sonrasını yazamıyorum bu formulde. Yani 8den 12. aya kadarda ayrı bir formul yazmak gerekiyor.

Bu formulun yerine tavsiye edebileceğiniz bişey varmı?

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Formul olarak :

=IF(MONTH(#REF!)=1;"January";IF(MONTH(#REF!)=2;"February";IF(MONTH(#REF!)=3;"March";IF(MONTH(#REF!)=4;"April";IF(MONTH(#REF!)=5;"May";IF(MONTH(#REF!)=6;"June";IF(MONTH(#REF!)=7;"July")))))))

Formulunu kullanmayı düşündüm yalnız bu formul çok uzun geldi ve çok kullanışlı değil gibi sanki, 7. aydan sonrasını yazamıyorum bu formulde. Yani 8den 12. aya kadarda ayrı bir formul yazmak gerekiyor.

Bu formulun yerine tavsiye edebileceğiniz bişey varmı?
1. IF yerine bir yerde Ayların yardımcı tablosunu yapın. Ve bu tablodan VOOKUP ile ayları seçin.

2. Gruplandırın.

3. En iyisi bir örnek dosya ekleyin. Onun üzerinden gidelim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003
1. Verilerinizde isteğinize uygun ister formül ister başka bir şekilde bir yardımcı sütun kullanın.

2. Diğer yöntem ise tüm tarihleri alın sonra bu tarihleri tabloda aylara göre gruplandırarak isteğinize göre isimlendirin.
@yurttaş'ın dediği gibi yardımcı bir sütun oluşturun burda da ay fonk.kullanarak ve yıl fonksiyonunu kullarak ilgili tarihler için ay-yıl birleştirmesini yapın ve Pivot tabloda bu sütunu grup sekmesi olarak kullanın