Puantaj

Puantaj yaparken bir çalışan haftanın pazar hariç tüm günlerini geldiğinde pazar gününüde gelmiş gibi saymamız gerekir. Fakat hafta içi bir gün gelmediğinde pazar gününüde kesmemiz gerekir. Bu nasıl sağlanabilir ??? :dua: foruma emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.08.2026
Sayın nesmeh,
Dosyanızı inceledim.
Siz hem hücrelere veri gireceksiniz hemde formüllü olan hücre bunları kontrol ederek 0 veya 1 yazacak.
Bu şartlarda istediğiniz olmaz.

Ancak başka bir yöntem ile Çalışanın puantajını işlerken Pazara denk gelen günlere X veya başka bir metin/sayı ekliyerek;

Kod:
=eğersay(a1:a30;"X")
formülü ile o ayki Pazar yazılı hücrelerde kaçtane "x"olduğunu saydırabilirsiniz.

Size bir örnek dosya yolluyorum.Burada Cumartesi ve Pazar günlerini belirliyor.Pazar günlerinin altına girilecek veri ile çalışanın pazarlarını verebilirsiniz.
45 saati doldurmayan işçiye Pazar verilmemesi yönünde ise;
Ne için yapılacağı yönünde de ışık verirseniz memnun olacağız.
Çünkü başka fikir olarak da size örnekler verilebilir..

Mesela benim çalışmamı ben kendi puantajlarımda kullanıyorum.Pazar günlerini belirli bir işaret ile belirleyip toplam kısmında saydırıyorum.Yukarıdaki verdiğim formül ile..
Pazar verilmiyecekse ona göre Giriş sayfası açarak atama yapılabilir...

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sayın nesmeh

Alternatif bir çözüm olarak, gönderdiğiniz dosyadaki A3 hücresine aşağıdaki formülü yazın.

Kod:
=EÐER((EÐERSAY(B3:G3;"ç"))=6;1;0)

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.08.2026
Sayın zerige,
aynı şeyi bende uygulayacaktım ama;
Siz hem hücrelere veri gireceksiniz hemde formüllü olan hücre bunları kontrol ederek 0 veya 1 yazacak.
Bu nedenle..
İyi akşamlar web.tr