rakamlar arasındaki boşlukları giderme....

merhaba, benim elimde 700 adet telefon numarası var, bunları santralimize yüklemem gerekiyor yalnız, telefon no larında tire,slaç ve boşluk kabul etmiyor. 0(563) 258-52-36 bunun 056325836 olması gerekiyor,yardımcı olabilirseniz sevinirim, en azından rakamlar arasındaki boşlukları giderebilmenin yolu bilsem işimi epey görecem...
birde firma adları nı türkçe karekter de kabul etmiyor bunlarıda çevirmenin bir yolu varmı acaba. Çok şey istiyorum ama bilenleriniz muhakkak vardır diye inanıyorum selamlar dilerim...

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Hepsi 0(563) 258-52-36 bu formatta olduğunu kabul ederek yazdım.Aşağıdaki formülü uygulayın.

=PARÇAAL(A1;1;1)&PARÇAAL(A1;3;3)&PARÇAAL(A1;8;3)&PARÇAAL(A1;12;2)&PARÇAAL(A1;15;2)

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Makrolu bir çözümde olabilir verileriniz A sütununda ise

Sub rakamduzenle()
For Each rkm In Range("A:A")
rakam = ""
ara = ""
ara1 = ""
If rkm <> "" Then
deger = rkm
uzun = Len(deger)
For i = 1 To uzun
ara = Left(Mid(deger, i), 1)
If Not IsNumeric(ara) Then GoTo devam
rakam = ara1 & ara
ara1 = rakam
devam:
Next i
rkm.Offset(0, 1) = rakam
End If

Next
End Sub

TEŞEKKÜR

ARKADAŞLAR ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BUKADAR HIZLI CEVAP YAZMANIZ VE PROBLEMİMİ ÇÖZDÜĞÜNÜZ İÇİN TEKRAR DAN TEŞEKKÜR EDERİM

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Teorik olarak bir mantık ileri sürmek istiyorum. Mantık Şu : "Metni Sütunlara Dönüştür" ile sorun hal edilebilir. Kısa bir şekilde izah edilirse: Butün numaralar bir sütuna kopyalanır > "Metni Sütunlara Dönüştür"ün uygun bir özelliği ile numaralar parçalara ayrılır(gereksiz boşluk vs), tüm parçalar ayrı sütunlarda olacak kaydıyla bir makro kodlamasıyla, bu ayrı sütunlarda olan rakamlar bir sütunda birleştirilir. Verilen cevaplardan istenilen sonuç alınmaz ise; denenmesinde yarar umuyorum. Bunuda belirtmek isterim : Uygulamada makro kodlamalarında zayıfım.