Rapor Oluşturma

Değerli Arkadaşlar.
ekte hazırlamış olduğum örnekte birbirleriyle ilişkili iki tane tablom var. bunlardan bir tane sorgu oluşturdum. bu sorgudan yine ekte göderdiğim (rapor) isimli resimdeki gibi bir rapor oluşturmak istiyorum.
hepinize saygılarımla,

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın prodigy,

Tek sorguyla olmaz.İki alt raporla oluyor.

İyi çalışmalar

Sayın Modalı ilginize teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi yapmıştım. ama burada çözemediğim konu tablo1 de isim sayısı arttıkça tablo2 deki isimleri diğer sayfaya atıyor. Yapmak istediğim; Aynı isimlerin aynı sayfada yer almasını sağlamak. Örneğin; sayfaya tablo1 den 5 isim alıyorsa tablo2 den 5 isim getirmesi. yani sayfada tablo1 ve tablo2 deki isim sayıları aynı olmalı.

Sayın Modalı bu konuya birtürlü çözüm bulamadım. Yardımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. saygılarımla

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Tabii ki size yardımcı olmaya çalışıyoruz ama öncelikle tam olarak sorunun ne olduğunu ve ne istediğinizi anlamamız gerekiyor. Sanırım giren arkadaşlar anlayamadı, aslında bende tam olarak ne istediğinizi anlayamadım, onun için 3 tane çözüm önerisi sunuyorum.

"tablo1 ve tablo2 deki isim sayıları aynı olmalı" demişsiniz ama aradaki ilişkiyi bir-çok olarak kurmuşsunuz, bir-bir ise zaten sorun yok.
Ben Tablo2'ye aynı kimlik id'den birden çok kayıt girerek çözüm örnekleri yaptım. Bunlarda olmadı ise daha fazla örnek girerek mesela excel'de örnek göstererek istediğinizi anlatır mısınız?

Tam olarak anlarsak, eninde sonunda çözüm bulabiliriz

Saygılar,

Sayın seruz
öncelikle emeğinize çok çok teşekkür ederim. Değerli zamanınızı harcayarak örnekler göndermişsiniz. Dediğiniz gibi yapmak istediğimi tam olarak ifade edemememin sıkıntısı çekiyorum. Sayın modalı bu konuda bir ip ucu vermişti.
ancak tam olarak yapmak istediği bir daha ifade etmeye çalışayım.
ekteki örnekte birbirine bağlı 2 tablodan iki tane sorgu oluşturdum ve bu sorguları rapor kısmına atarak bir rapor elde ettim.
yapamadığım konu ise:
her bir sayfayaalt alta 5 tane sorgu1 den veri, 5 tane sorgu 2 den veri yerleştirmek

sorgu1

kimlikID......tckimlik........adı.......maliyet
1.............21231...........ali........79000
2..
3..
4..
5..............44343.........sabri.......6565

sorgu2

kimlikID......tckimlik........adı.......beton.....merdiven
1.............21231...........ali........10...........20
2..
3..
4..
5..............44343.........sabri.......30........20

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Sn. prodigy,
Şimdi ne istediğinizi daha iyi anladım ve biraz daha kafa yordum ama valla çözemedim :(

En azından direkt uygulanabilecek basit bir çözüm bulamadım.
Sizin gönderdiğiniz örnekteki gibi bir raporun altına 2 alt rapor koyup,
Alt raporların boyunu mesela 10cm olarak ayarlayıp, genişleme özelliğini "Hayır"
yaptığımda istediğiniz oluyor ama kayıtlar az ise :)
Kayıtlar çok olup alt raporun boyunu geçtiğinde, o kayıtlar görünmüyor, rapor bir sayfa olarak kalıyor maalesef.

Öncelikle yanlış anlamayın, kötü bir niyetle söylemiyorum ama
istediğiniz rapor şekline baktığımda, bana hiç mantıklı gelmiyor.
90'da mezun olduğumdan beri bu sektördeyim, Cobol'dan başlayıp, farklı programlarla belki de binlerce rapor yaptım ama bu şekilde istenen bir rapor görmedim.

Aynı kişilerin kayıtlarının, bazı bilgilerinin raporun üst tarafında, bazı bilgilerinin raporun alt tarafında, bu şekilde niye istendiğini anlamadım.

Daha okunabilir, daha mantıklı olan aynı kişinin bilgilerinin yan yana sütunlarda olmasıdır. Mesela;

kimlikID......tckimlik........adı.......maliyet...beton..... merdiven
1.............21231...........ali........79000......10............20
2..
3..
4..
5..............44343.........sabri.......6565......30............20

--------------------------
Access haricindeki diğer rapor tool'larında da; mesela Crystal Reports gibi, bu mantık basitçe uygulanamaz bence.

Tamam konu çözümsüz değil aslında, vb kodlarla çözülebilir ama çok uğraşmak gerekir. Onu da daha uzman olan kişilere bırakmak lazım, belki çözüm bulabilirler.

Saygılar,

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Size çözemedim diye yazdıktan sonra konu kafama takıldı.
Çözmesem bu gece rahat uyuyamazdım herhalde.

Epey bir düşündükten sonra vb kodları ile nispeten basit bir çözüm buldum.
fazla uğraşmamak için altta ve üstte 10 kayıtla sabitledim.
Çözümün mantığını anlarsanız üstteki rapordaki kayıt sayısı kadar değiştirebilirsiniz.

Her ne kadar hala istediğinizin iyi bir rapor şekli olduğunu düşünmesemde,
sanırım bu çözüm işinizi görür.

Saygılar,

Rahat rahat uyuyayım bende :)

Sayın Seruz
öncelikle göstermiş olduğunuz ilgiye ve çözümlerinize teşekkür ederim. Raporun şekli içinde bir kamu kuruluşunda kullanılan sabit bir form.
sizlere iyi geceler diliyorum. Saygılarımla