Rapor Sorunu

Excel Vers. ve Dili
365 (2016) Türkçe
Merhaba Forum,

Önce Tarihçe;

1. Sihirbaz ile bir tablo oluşturdum
2. Sonra bu tablodan sihirbaz yardımıyla form oluşturdum.
3. Form ile ilgili bir rapor da oluşturdum fakat;

Şimdi;

Formlara sadece bir kere girilmesi yeterli olacak bilgiler (Örneğin ilk on form kaydında değişmeyecek bir isim bilgisi) ile her seferinde girilmesi gereken değişik bilgiler için kutucuklar mevcut.

1. soru;

Formlarda bilgi girerken şöyle bir giriş şekli var mı ve varsa nasıl yapılır?

o bölüme geldiğimde karşıma bir liste çıkacak ve oradan seçim yapacağım. Mesela Evet/Hayır gibi fakat seçilebilecek metinleri ben ayarlayacağım. Evet/Hayır yerine Hasan/Cemal/Kazım.... gibi.

2. soru;

mesela Cemal hakkında on tane kayıt olacak. Bu da on kere aynı bilgileri yazmayı gerektiriyor. Mesela doğum tarihi gibi. Bunu alanın doldurulmasının zorunlu olmamasını ayarlayarak hallettim fakat bu sefer raporda problem oluyor. ilk kaydı (yani bütün alanları doldurduğum kayıt) yaptıktan sonra raporu görüntülediğimde tüm alanlarda bilgiler görüntüleniyor. Fakat sonra kayıt ekleyip de zorunlu olmayan alanları doldurmadığımda ve rapor istediğimde bu alanlarda bilgiler görünmüyor. İlk kayıtta girilen ve sonra girilmeyen kayıt bilgisini raporda nasıl görebilirim.

Şu anda belki tam açıklayamadım ama bunun için slayt hazırlayacağım.

Anladığınız kadar cevaplarsanız sevinirim.

sayın kamenzü, sorunuzun ne olduğunu tam olarak anlayamadım ama yinede anladığım kadarıyla cevap vermeye çalışayım,
sizin veritabanının tasarımında bir hata var şöyleki her bir kaydın bazı alan bilgilerini on defa yazmak yerine, her kaydın değişmez bilgilerini bir tabloda, diğer değişiklik gösteren bilgileri de diğer tablo üzerinde yaparak sorgu ile istediğiniz gibi bir rapor alabilirsiniz.