Raporda boş alana sıfır yazdırma

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Selam
Raporda metin kutusuna =nz([alanadı];0)
yazdığımda hata veriyor başka bir uygulamada aynı şeyi yazdığımda hata vermiyor acaba nerede yanlış yapıyorum

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Veriyi çapraz sorguda işlenmiş bir alandan alıyorsunuz o yüzden. Bunun benim bildiğim bir yolu var; o da çapraz sorgu için aldığınız verileri bir başka sorgudan alıp nz fonksiyonunu bu sorguda kullanmak. Böylece çapraz sorguya gelen veriler sıfıra dönüşmüş olur (Galiba)

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
İlgine teşekkür ederim mehmetdemiral
söylediğin seyi denedim olmadı.
cevap verecek kimse yokmu arkadaşlar.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Arkadaşlar hiç olmasa bir fikir verin olumlu olumsuz
neden sıfır olmuyor.

Excel Vers. ve Dili
Win XP, office 2007 - ing.
if deneyin

Dosyanı açamadığım için sadece yorum yapabildim kusura bakma, ama *.zip olursa açabilirim...

=if(([Alanadı])="";0;([Alanadı]))

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Olmuyor

maalesef olmuyor
bu uygulamanınformat olarak birebir aynısında sayın modalı yapmıştı boş alan sıfır oluyor ama bunda olmuyor her yönden aynı ama...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Modalının yaptığı uygulamayı ekler misin bir karşılaştıralım. Hiçbir şekilde çapraz sorgudan gelen verileri ben de dönüştüremedim. Bence konuyu sorguda çözmek daha mantıklı. Bu yüzden çapraz sorgudaki verileri direkt değil de bir basit sorgu üzerinden aldım ve burada da sorgu alanını
sığır eti toplamı: nz([sığır eti];0)
şeklinde yazdım. O zaman null sıfıra dönüştü. Fakat çapraz sorgudaki sütun başlığınızın veri kaynağı olan HMadCinsi tablosuna yeni bir kalem tanımlamanız durumunda basit sorgunun yeniden düzenlenmesi gerekir ki bu da hiç pratik olmaz. Ama başta da dediğim gibi verileri ikinci bir sorgudan almanız durumunda nz fonksiyonu çalışıyor, fakat çapraz sorguda sıkıntı oluyor. Rapor üzerinde de neden olmadığına gelince; bunun nedenini anlamış değilim Ama şuna dikkat ettim ki; rapordaki bir alanın denetim kaynağını = ile başlatmak hataya neden oluyor. Önce onu aşmak gerekli..

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sayın mehmetdemiral ilginize teşekkür ederim.
İki uygulama arasındaki farkı anlıyamadım. Aslında o raporda sıfır yazması çok önemli değil ama kafama takıldı. modalının yaptığı örneği gönderiyorum belki siz çözebilirsiniz.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Rapordan değil sorgudan "nz" ile çözün..hh_çapraz1 sorgusundaki deyim alanını

Deyim1: nz(Sum(IIf([Ağırlığı] Is Null;0;[Ağırlığı]));0)
bu şekilde yaparsanız raporda da sığır eti kısmına sadece sığı eti yazarsanız diğer alanlar gibi sorun kalmaz sanırım...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Evet.. Buna çok yakın şeyler denedim ama böyle denemedim. Bravo .. Ama hala Modalı'nın örneği nasıl çalışıyor onu anlamış değilim. Galiba veri yapılarınız farklı..

bu da başka bir çözüm

ben raporda kod yazarak istediğini yaptım.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sn. mesem,

Tek bir sütun için kodla yaptığın sıfır sayısını diğer sütunları da kapsayacak şekilde nasıl genişletebiliriz. Bu konuda oldukça bilgisizim.

Bilgilendirecek dostları teşekkürler.