Raporda Boş Satır Doldurmak

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Pro Tr, VBA, Access,
Değerli üyeler merhaba;

Sorguladığım bir tablodan rapor oluşturmak istediğimde farklı satırlarda veri elde ediyorum. Raporda Ayrıntı kısmında gerekli tanımları yaptım. Ancak Raporun Sayfa Üstbilgi ve Sayfa Altbilgi alanlarında da yazılarım var. Sorgu sonucunda raporda farklı sayıda sonuç olduğundan
sayfa Altbilgi alanına kadar boş tablo görüntüsünü sağlamak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.

Örneğin; sorguda 9 satırlık veri döndü ve raporda gösterdim. Ancak A4 kağıdında bu 9 satırı yazdırıncı altbilgi alanına kadar kalan kısım boş görünüyor. Acaba 10., 11,.....20. satırlarda veri olmadığı halde boş tablo olarak görüntülenmesini sağlayabilir miyim?

Teşekkürler

Sn esavas
Örnek dosya eklememişsiniz, rapordaki tablonun şeklini bilemiyorum ama benim kulladığım yöntem belki size bir ipucu olabilir.
Raporda görünmesini istediğim tablo şeklini boş olarak excel'de oluşturuyorum.
Bunu kopyalayıp, raporun ayrıntı kısmına özel yapıştır ile "picture" olarak yapıştırıyorum.
Bu resmi saydam olarak ayarlayıp ve biçimden en üste getiriyorum.
Bu resmin altında kalan metin kutularının kenarlıklarını da saydam yapıyorum.
Tabii rapordaki kayıtların resimdeki tabloya tam oturması için biraz uğraşıyorum.
İşinize yarar umarım

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Pro Tr, VBA, Access,
Sayın ömerceri;

Öneriniz için çok teşekkür ederim. Hemen deneyeceğim. Sanki olacakmış gibi görünüyor. Bahsettiğiniz gibi, değişkenlerin ilgili kutulara oturması sorunu olacak gibi.

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2003tr
Sayın omerceri, dediğiniz yöntem sürekli form için geçerli sanırım. raporun ayrıntı bölümüne excelden 30 satırlık bir tablo eklediğimizde ayrıntı kısmı genişlediği için sayfada tek kaydı almaktadır, acaba siz başka türlü mü yapıyorsunuz. Yoksa alt rapor mu kullanıyorsunuz.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Arkadaşlar,

Dikkat ettiyseniz, rapor tasarım görünümündeyken, rapor üst bilgisi, rapor alt bilgisi, sayfa üst bilgisi, sayfa alt bilgisi, ayrıntı gibi bilgiler bulunmakta.

Verilerin raporlanması ayrıntı kısmında gerçekleşiyor.

İlk önce bu bölümlerin yükseklik ayarlarını yapalım:

Sizde sayfa üst bilgisi ve sayfa alt bilgisi ile ayrıntı bölümleriniz var.

sayfa üst bilgisi yüksekliği: 31 mm
sayfa alt bilgisi yüksekliği 31 mm
sayfa ayarlarından üst ve alt boşluğu başlangıçta 15 er mm ayarlarız.

31+31+15+15=92 mm

297mm-92mm= 205 mm ayrıntı kısmı. ayrıntıya 14 veri eklemek istediğimizden:

205/14=14,5 mm. O zaman ayrıntı kısmımızın yüksekliği 14.5 mm olmalı.
Çizgileri ona göre ayarlayıp eklemek gerekir.

Access hesapları inch olarak yaptığından girdiğiniz ayarların tam oturmadığını göreceksiniz. Eğer raporunuzda boşluk oluşmuşsa bu boşluğu, sayfa ayarlarındaki alt ve üst boşluğu değiştirerek ayarlayabilirsiniz.

Uygulamaya içinde de iki adet fonksiyon olan bir adet modül ekledim. İkinci fonksiyona gerek yok. Eğer ayrıntı içinde alt bölüm olsaydı gerekli olacaktı. İçindeki mod hesaplamaları göstermek istediğimiz veri sayısına göre değiştirmemiz gerekiyor.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Sn admin53
Haklısınız benim tablomda her sayfaya tek veri geliyordu ve çalışma anında benim eklediğim metin kutularında duruma göre değişken veriler oluşuyordu. Yanlış cevap vermişim.

Yukarda bahsettiğim çalışmanın çok kayıtlıya uygun olarak düzenlenen örneği ekte.

Ekli dosyalar

• 208 KB Görüntüleme: 19

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sayın omerceri teşekkür...

Excel Vers. ve Dili
2000
mrb
bir formda yapmış olduğum kayıt için rapor düzenlemek istiyorum.
mesala bir tabloya bir form yardımıile kayıt yapıyorum diyelim sectiğim bir kaydın raporunu tüm başlıkları ile nasıl alabilirim.yani bir rapor tasarımı yapıp her kayıt için ayrı ayrı yazdırabilirmiyim.
basit yollu anlatırsanız sevinirim çünkü daha acemi sayılırım accesde :))

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
mrb
bir formda yapmış olduğum kayıt için rapor düzenlemek istiyorum.
mesala bir tabloya bir form yardımıile kayıt yapıyorum diyelim sectiğim bir kaydın raporunu tüm başlıkları ile nasıl alabilirim.yani bir rapor tasarımı yapıp her kayıt için ayrı ayrı yazdırabilirmiyim.
basit yollu anlatırsanız sevinirim çünkü daha acemi sayılırım accesde :))

Basit bir örnek eklerseniz, hem yapar hem anlatabilirim. Böylece daha çabuk öğrenmiş olursunuz.

İyi çalışmalar

Basit bir örnek ekledim.
forumda kayıt seçiciden her hangi bir kaydı seçin, rapor önizleme düğmesine tıklayın.

Ekli dosyalar

• 400 KB Görüntüleme: 11