Raporu Aynı Formatta Excele Aktarma?

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-03-2022
Arkadaşlar bir süredir bir access porgramıyla uğraşıyorum, yüzdük yüzdük tam sonuna geldik ve bir yere takıldım, bi türlü aşamadım yardımlarınızı bekliyorum.
Bu sorunu hem burada hemde nette aradım, yaklaşık şeyler var ama tam sonuca bir türlü ulaşamadım. Sorunu halledince pek çok arkadışın içinde faydalı olmuş olacağımızı düşünüyorum.
İstediğim şey dosyadaki raporu excele bire bir formatta atmak. Rapordaki tüm değişkenlerin aynen excele geçmesi. Bu iş için ADO yada DAO gerekiyor ama kodlama bilgim bu işi çözecek kadar iyi değil. En azından boş bir exel sayfası açıp verileri içine atabilirsem diğer sabit değişkenleri vba ile excele uyarlayabilirim.
Başka bir sorunda, her bir çıktının o günün tarihine göre excel dosyasına adını vermesi. Bugün aldığım çıktı için 05.04.2006.xls dosyasının çıkmasını istiyorum ve eğer aynı gün tekrar bir çıktı almak istediğimde makronun hata vermemesi için üstüne kaydedeyimmi diye sormalı.
Örnek bir dosyayı Ekte sunuyorum. Raporu aynen excele atabilirsek ne güzel. Yok aynen atamıyorsak en azından istediğimiz satırdan itibaren aşağıya doğru verileri yazdırabilirsek üstteki boşlukları biz doldururuz.
İlgilerinizi her zaman olduğu gibi bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Eklediğim formun komut düğümesi işinize yarıyor mu?
Bu arada xml olarak da daha küçük boyutta kaydetmeyi neden düşünmüyorsunuz?

İyi çalışmalar :hey:

03-03-2022
Sn modalı,
Outputto nesnesini kullanıyorum fakat bu şekilde bir çıktı işime yaramıyor. Çünkü her defasında aynı çıktıyı bir şablona yapıştırmak zorunda kalıyorum. Eğer Sorguyu excelde istediğim bir hücreden aşağıya doğru yapıştırmayı başarabilirsem sabit değerler(yazılar) için üst taraftaki boş yerleri kodlar ile halledebilirim. Bunun içinde yeni bir excel uygulaması tanımlamamız gerekmez mi?
Ayrıca xml hakkında bilgim olmadığı için az da olsa bu konuya değinirseniz sevinirim.
İlginiz için teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
Sayın mith,

Örneğinizin içindeki makroyu ben düzenledim. Sanırım makro içinde gerekli açıklamalar var. Ayriyetten bir tablonun da eklenmesi gerekiyor. Akşama evde sizin örneğinizle de ilgilenmeye çalışacağım.

Üst tarafını kodlarla hallederim diyorsunuz ama makrodaki kodları kendi uygulamanıza adapte edemiyorsunuz. Makroda hangi noktada zorluk çektiniz?

Önemli olan benim düzeltip yapmam değil. Bu formun bir yararı da accessi geliştirmek.

Neyse akşama görüşürüz.

İyi çalışmalar :)

03-03-2022
Sn modalı,
Güzel bir noktaya parmak bastınız. Dosyadaki makroyu zaten bu forumdan alıp uyarlamaya çalıştım. Büyük ihtimallede sizin yazmış olduğunuz bir makroydu. Sorun şuradaki o makroyu düzenlemeye başlayamadan bir hata ile karşılaşmış ve o hatayı aşamamıştım, onun için o makroyu editlemeye başlayamadım. Hatanın olduğu satır:
Dim xlApp As New Excel.Application

Hata Mesajı:
Compile Error:User-defined type not defined

Excel vba ile baya bir uğraşmışlığım var fakat accesste hiç yok. Excel de istediğim uyarlamaları rahatlıkla yapabiliyordum. Uyarlamadan öteye fazla geçemiyorum zaten. Özellikle nesneler ile ilgili sıkıntılarım var onları aşamıyorum. Misal:Yukarıdaki hatayı görünce öylece kaldım..

Bu arada önemli bir not eklemişsiniz "Bu formun bir yararı da accessi geliştirmek" diye. Kendimden örnek vermem gerekirse, sadece bu formu kullanarak kısa süre içerisinde baya kullanışlı şeyler yapmayı başardım. Zaten işi makro boyutuna taşımam bunun bir göstergesi. Yani formumuz exceldeki başarısını inş. accesstede gösterecektir.. :eek:k::

Akşamı iple çekiyorum..

İyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
Sayın mith,

Sizdeki hata referanslarla ilgili. MS Excel Library eklenmemiş de ondan. Ancak daha fazla referans da gerektiriyor uygulama. Bunun için sizin uygulamayı başka bir yere taşıdım, sanırım kilitliydi.

Ayrıca bir modül ve bir tablo daha gerekiyordu. Formdaki butonu tıklayın ve olacakları takip edin.

Umarım gönderdiğim işinizi görürü. Hücrelerin veri tipini değiştirmedim onu da size bırakıyorum. Access deki kodlarla exceldeki uygulamayı da biçimlendirebiliyoruz onada bakın.

Bu arada sayın İSMET KARAMAN a da bir notum var benim kodlarla yaptığım evvelki uygulamayı makroyla çözmüş ancak aynı uygulama. :(

İyi çalışmalar :hey:

03-03-2022
Sn modalı,
Çok teşekkür ederim.. :bravo:
İstediğim şey aynen buydu. Sadece referans hatası vardı onuda ufak bir araştırmadan sonra hallettim. Geriye ufak bir sorun kaldı. Gönderdiğiniz dosyayı Office 2003 de çalıştırabildim. 2000 de açmak istediğimde dosya daha üst bir sürümde yapılmıştır türünde bir hata vermişti. Office 2000 ile bu dosyayı açmamın bir yolu var mı. Çünkü programı kullanacağım bilgisayarların çoğu 2000..
Ayrıca bu referanslar ile ilgili bazı eksiklerim var. Mesela sorun çıktığı zaman bütün referansları aktif hale getirirsek ne olur? Çakışma veya dosya boyutunda büyüme?
İsmet bey sizede ilginizden dolayı teşekkür ederim, gerekli açıklamayı Sn modalı yapmış..
Office 2000 sorununu da halledersek geriye bir sorun kalmayacaktır.

İyi çalışmalar.. :hey:

Excel Vers. ve Dili
excel 2003- ingilizce
Öncelikle bir kopyasını alın.

Office 2003 ile yapılmış dosyayı açın ve Araçlar-Veri tabanı hizmet programları-Convert database-to access 2000 file format a çevirin sonrada compact and repair database yapın.

Dosya ekte.

Excel Vers. ve Dili
Sayın mith,

Eklediğim uygulama zaten access 2000 e göre yapılmış. Tekrar kontrol edin. Şu an cevap yazdığım bilgisayarda 2002 yüklü olduğundan kontrol edemiyorum. Pazartesi günü işyerimden kontrol edip size gereken cevabı verebilirim.

İyi günler :hey:

03-03-2022
Sn modalı,
Unutmuş olduğum değiştirme özelliğini Sn. excile hatırlattı. Saolsun dosyayı 2000 e uyarlamış. Dosyanın bazı referans hatalırı ve uygulamada hatalar vardı. Onları düzeltip, eksik kalan boş alanları doldurmaya başladım. Bitmek üzere, bitince forumdaki arkadaşlarla paylaşacağım. Hepinize yaptığınız yardımlarınınzdan dolayı teşekkür ederim.

03-03-2022
Excel.Web.Tr Gururla Sunar..

Arkadaşlar emeğimizin karşılığını aldık. Pek çok arkadaşımız için faydalı olacağını düşünüyorum. Forum kullanıcılarımız sorgularını excele istedikleri formatta atabilecek.
Dosyadaki bütün hatalar giderildi ve düzenlemeler yapıldı. Uygulama hakkındaki bütün detaylar Makro içinde mevcuttur.
Başta Sn. modalı olmak üzere yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum..

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
merhabalar örnekler silinmiş mi? ben mi göremiyorum ? eklemek mümkün mü acaba ?

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
29-05-2025
31.12.2008 tarihinden önceki dosyalar, bir sorun dolayısıyla server'dan silindiğinden eklenmesi mümkün değildir.

Bilgilerinize.