Sütun sabitleme ve hücre taşıma

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
arkadaslar excelde bir tablo yaptım ve istedigim islemin içinden 1 turlu cıkamıyorum yapmak ıstedıgım 2 ıslem var.
bırıncısı istediğim sutunu oldugu yere kılıtlemek ıstıyorum yanı ne kadar asagıya ne kadar ınersem ıneyım 1. sutun oldugu yerde kalsın dıgerlerı yukarıya dogru kaysın
ikincisi b2 ile b3 beraber kılıtlensın yanı b2yi baska bır yere tasırken b3 te otomatık olarak onun yan tarafında olsun b2 c8 e tasırsam otomatık olarak b3de c9 a tasınsın yanı hucre degıl ıcındekı ıcerıkten bahsedıyorum umarım derdımı anlatabılmısımdır...

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
1. sorunuzun cevabı: sanırım sütun değil de satır demek istediniz. A2'ye tıklayıp Pencere/bölmeleri dondur demeniz yeterli.
2.sorunuzun cevabı: b2 ile b3 ü seçip araç çubuklarından birleştir ve ortala'ya tıklayın

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
yardımınız ıcın saolun yalnız 1 sorun var Pencere/bolumlerı dondur dedıgım zaman 1 ve 2 satırın donmasını ısterken 13. satıra kadar donuyor nedennını cıkaramadım ve ikincisi de araclarda birleştir dıye br konutta bulunmamakta bunu nasıl yapacam ???

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
1. satırın donmasını istiyorsanız A2'yi, ikinci satırın donmasını istiyorsanız A3 hücresini seçeceksiniz. Hangi satıra kadar donmasını istiyorsanız o satırın bir altındaki hücreyi seçin.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2025
1. ve 2. satırın donması için önce A3'e tıklayıp daha sonra bölmeleri dondur demeniz gerekir.
Ancak daha önceki dondurma işlemini "bölmeleri çöz" diyerek iptal edip sonra işlemi yapın.
birleştirme işleminde öncelikle şunu bilmeliyiz: acaba iki hücrede de farklı değerlermi var yoksa birleştirilmiş ve tek değer mi var?

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
2 sorunun cvbı farklı 2 metın var ben tasıma sırasında ıkısının bırlikte hareket ermesını ıstıyorum kısaca soyle a dan z ye sıraladığında filmin orj adı ıle tr adı yerdegıstırdıgınde yan yana olsunlar gene..

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2025
o zaman makro gerekebilir.
makrolar konusunda yardımcı olamıycam, kusura bakmayın.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
onun makro ıslem oldugunu sanmıyorum da nasıl yapacagımı da bılmıyorum bu ıslem excelde var ama yapılısını bılmıyorum bilen bırısını bu yazıya yonlendırırsenız sevınırım

Son düzenleme: