Şablona Göre Yüzde Uyarısı

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 64bit
Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-08-2024
Merhaba abiler, ablalar.

Diyelim ki benim bir ürün listem var. o ürün listemde hediye oranım var her ürüne göre. ay sonunda müşterilerimden gelen oranlarla karşılaştırmak istiyorum ama nasıl, bir türlü bulamadım.

https://dosya.co/397w92xulx0d/Yeni_Microsoft_Excel_Çalışma_Sayfası.xlsx.html örnek burada mevcut

sarı zeminli yeri kendim hazırlıyorum. ben istiyorum ki, benim şablonumdaki ürün koduna ve yüzdesine göre, müşterideki yüzdeye baksın. fazlaysa uyarsın beni. bunu çözen beni öyle bilgilendirmiş olur ki anlatamam.

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Merhaba,
Sorunuz tam alarak anlaşılmıyor. Anladığım doğruysa; örnek dosyanızın E3 hücresine =EĞER(D3/C3*100>J3;"Dikkat Büyük";"")formülünü yazıp aşağıya doğru sürükleyerek dener misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
16-08-2024
Günaydın dede,

Karmaşık yazmışım kusura bakmayın. Dosyada soldaki veriler müşteriden geliyor, sıralamalar falan karışık ve daha çok ürün oluyor. sağdaki tabloyu ben göstermek için ekledim... Olay şu: benim bir listem var, orada yüzdeler var; bunlar sabit. ben istiyorum ki müşteriden gelen dosya ile bendeki yüzdeleri eşleştireyim ve müşterideki fazla çıkarsa uyarı alayım. ürün isimleri farklı olabildiği için iki listede de uyuşan tek şey ürün kodları. ürün kodlarına göre bendeki ve müşteriden gelen dosyada, bendeki yüzdeleri karşılaştırmak istiyorum. örneğin: ben elma için en fazla %20 olabilir demişim ama müşterininki 30 çıkmış... yine anlatamamışsam es geçin bu başlığı, mesainizden etmeyeyim :) yine de teşekkürler desteğiniz ve çabanız için.

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Merhaba,
Formül yerine VBA kodu denemek isterseniz, örnek dosyanızın E ve F sütunlarındaki verileri silip deneyiniz. Örnek dosyanızdaki sarı alanı da elle yapmanıza gerek kalmadan hesaplar.
Kod:
Sub Test()
Set s1 = Sheets("Sayfa1")
Set s2 = Sheets("ANA VERİLER")
ss1 = s1.Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row
ss2 = s2.Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row
    For i = 3 To ss1
        s1.Cells(i, 5) = s1.Cells(i, 4).Value / s1.Cells(i, 3).Value
        Aranan = Cells(i, 1)
        With s2.Range("A1:A" & ss2)
            Set c = .Find(Aranan, LookIn:=xlValues)
            If Not c Is Nothing Then
                If .Cells(c.Row, 3) = Abs(s1.Cells(i, 5) * 100) Then
                    s1.Cells(i, 6) = "TAM SINIRDA OK."
                Else
                    s1.Cells(i, 6) = "EN FAZLA " & s2.Cells(c.Row, 3) & " OLMASI GEREKİYOR"
                End If
            End If
         End With
    Next i
    Range("E3:E" & ss1).NumberFormat = "0.00%"
    Range("E3:E" & ss1).Interior.Color = vbYellow
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
16-08-2024
çok teşekkür ederim, harika bir detaysınız.