satır birlestirme

sevgili arkadaşlar

bu sitede oldukça yeniyim. sitenizi inceledim. böyle bir forum kurduğunuz için çok mutlu oldum.teşekkür ederim. ama bir o kadar da moralim bozuldu.:( anladım ki bildiğimi zannettiğim excelin belki de sadece E sini biliyor muşum...

şayet yardımcı olmak isterseniz size bir soru yöneltmek istiyorum.
elimde bir tablo var. yaklaşık 3000 satır. bu tablo farklı bir programdan excele alınıyor. her 15 günde bir tabloda bazı düzenlemeler yapıp kitapçık haline getirmem gerekiyor. bazı işlemleri makro ile halledebiliyorum. ama işin önemli ve zaman alıcı kısmı olan satır birleştirme konusunda vb bilgim olmadığından işlem yapamıyorum.
size bütün konuyu sorup canınızı sıkmak istemiyorum. belki parça parça yardım isteyebilirim şayet yardımcı olursanız.
aşağıda bir örnek tablo yaptım. benim verilerle çok alakalı değil. ancak mantık olarak şayet bunu anlayabilirsem gerçek veriler üzerinde bişeyler yapmaya çalışacağım.
yardımlarınız sayesinde belki her cuma günü 3 saat harcadığım zamandan kurtaracak.
şimdiden teşekkürler.

Kemal Demir

Özel Üye
Sn.aynur sevim, Ã?ncelikle Forumumuza Hoş Geldiniz.

Yalnız (Kendi Adıma) Ben Pek Birşey anlayamadım.Konuyu Biraz daha acarsanız farum içerisindeki Arkadaşlar da size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

evet aynı veriden birden fazla varsa o verilere ait olan satırları birleştirsin. ama aynı verilere ait olan satırlar alt alta olacak.( zaten tablo gereği de böyle )
aşağıda yeni bir çalışma yaptım. sonuca biraz daha yaklaştım sanırım. ancak benim için önemli olan nokta, hücreleri kendim vermemeliyim. yani A2:B2 dememeliyim tek tek. çünkü daha önce de dediğim gibi 3000 satır söz konusu. ve bu bilgiler her 15 günde bir değişecek.
aşağıda eklediğim yeni tablonun makrosunu incelerseniz ve buna göre yardımcı olursanız çok memnun olurum.
şimdiden destekleriniz için çok teşekkür ederim.
sevgiyle kalın.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın aynur sevim, anladığım kadarıyla verilerinizi sürdürmek istiyorsunuz.
Bunun için makroya gerek var mı bilmiyorum ama Gelişmiş Süz ile yapmak olası.

ekteki dosyayı inceleyiniz.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn aynur sevim,

Verilerinizi Necdet beyin önerdiği gibi süzmek istiyorsanız, makro ile süzme denemesi ektedir.

sevgili Necdet Yesertener

ilginiz için teşekkür ederim. göndermiş olduğunuz dosyayı inceledim. fakat sanırım işimi görmeyecek nedenine gelince;

tablo orjinalinda 2 sutundan oluşmuyor. bunun için birleşmesi gerekiyor. diğer sutundaki hücrelerde belirli kurallar dahilinde el yordamıyla birleşecek.

birleşen hücrelerin birleştiğine dair bir önceki tabloda gösterdiğim gibi x ibaresi ( A sütununda ) olması gerekiyor.
yani süzme işlemi yeterli değil. yalnızca A ve B sutunları aynı fakat diğer sutunlardaki veriler farklı.

evet biliyorum bu şekilde anlatınca çok karışık oluyor. en iyisi ben size satır sayısını azalttığım ve yapabildiğim kadar düzenlemiş olduğum orjinal örneği göndereyim.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.