Satır ve formülü ve değiştirme makrosu

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Yaptığım Excel çalışmasında A6 A13 ve A19 diye devam eden kısımlardan mesela A6 daki hücreye 5 yazdığımda 2 ppm ile biten kısmın altına yani B9 dan E9 kadar olan kısmın altına 2 satır daha ekleyecek çünkü hala hazırda 3 satır mevcut 6 yazdığımda 3 satır ekleyecek 3 yazdığımda eski değerine geri dönecek ve Sonuç sayfasındaki ;

=(ORTALAMA(Standart!E7:E9)-KESMENOKTASI(Standart!C7:C9;Standart!B7:B9))/EÐİM(Standart!C7:C9;Standart!B7:B9)*(Standart!E1/Standart!E2)*(1/Standart!B3)*100

5 yazdığımda

=(ORTALAMA(Standart!E7:E11)-KESMENOKTASI(Standart!C7:C11;Standart!B7:B11))/EÐİM(Standart!C7:C11;Standart!B7:B11)*(Standart!E1/Standart!E2)*(1/Standart!B3)*100 olmasını istiyorum

aynı şeyleri A6 A13 A19 diye devam eden hücrelere de uygulamak istiyorum. İlgili programı ekledim. yardımcı olursanız sevinirim

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Eline sağlık tam istediğim gibi olmuş.Levent süpersin :bravo:

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
leventm, Slm Levent Bey
Ekteki dosyada bir problem var Standart sayısının altındaki hücreye A7'ye 3 den küçük sayı yazdığımda Magnezyum kısmını yukarı çekiyor -1 yazdığımda ise tamamen Magnezyum alanı kayboluyor diğer kısımlardada aynı problem var A13 A19 ile devam eden kısımlarda 6 yazdığımdada 1 satır ekliyor Ã?nceden 3 tane yazılı var 6 yazdığımda 6-3=3 olduğunu kabule edip 3 satır 5 yazdığımda 5-3=2 sayır eklemesini istiyorum 3 yazdığımdada orijinal haline dönmesini istiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yukarıda eklediğim dosyada gerekli düzeltme yapılmış ve ek yenilenmiştir.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
leventm, Levent Bey sorun hala devam ediyor A7 hücresine 4 yazdığımda mevcut olan 3 satırın altına bir satır eklemesi gerekirken tam tersine aşağıdaki verileri 1 satır yukarı kaydırıyor. 5 yazdığımda hiçbir satır eklemiyor oysa mevcut 3 satırın altına 5-3=2 mantığınca 2 satır eklemesi lazım. 6 yazdığımda ise var olan 3 satırın altına 3 satır daha eklemesi lazım iken sadece 1 satır ekliyor. 7 yazdığımda ise 2 satır ekliyor. Tekrar eski değeri 3'ü yazdığımda ise veriler yukarı kayarak hepsi birleşmeye başlıyor. Esas sorununum bu. İlginiz için teşekkür ederim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sanıyorum dosyayı tam olarak incelemediniz, kod tam olarak belirttiğiniz işlemleri yapmaktadır. Dosya ilk açıldığında A7 hücresinde 5 değeri mevcuttur. Yani dolu olan 3 adet hücreden sonra 2 adette boş hücre vardır. Eğer A7 hücresindeki değeri 4 yaparsanız, koddan yapmasını beklediğiniz durum, dolu olan 3 hücreden sonra boş olarak 1 hücre olmasıdır. İlk anda boş 2 hücre olduğu için kod, 4 değer girişinden sonra 1 boş hücre elde etmek için fazla olan bir boş hücreyi silecektir.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
leventm, Dediğinizi anladım Levent Bey ama A7 hücresine 3 yazarsanız aşağıdaki Magnezyumlu veri Kalsiyumlu veri ile birleşiyor. Bu diğerleri içinde geçerli(Sodyum Potasyum Mangan ve Kromlu verilerde dahil) 3 yazıldığında alttakiler üstekiler ile birleşiyor ben forum bozulmadan aşağı kaymasını 3 yazdığımdada 3 satırlık orijinal verinin yerinde durmasını istiyorum ama maalesef 3 yazıldığında hepsi birbirine girmeye başlıyor.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Þimdi 3 yazdığınızda sadece dolu olan 3 satırın kalması gerekmez mi? Kodda bunu yapıyor. Elbette 3 yazdığınızda aradaki boşluklar kapanacaktır. Yani sadece 3 satırlık orijinal veri kalacaktır.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
leventm, Levebt Bey Orijinal halinde 3 satırlık kısmın altında excelin kendi 2 satırlık boşluğuda var mesela Mangan için 2 ppm 2,5 ppm ve 5 ppm lik kısım bittikten sonra iki satır boşluk var ve altında Krom başlıyor şimdi ben Mangan için 3 yazdığımda normal dursun 4 yazdığımda 1 satır eklesin 5 yazdığımda 2 satır eklesin 3 yazdığımda orijinal haline dönsün ve aradaki 2 boşluk korunsun 3 yazdığımda Mangan orijinal haline dönüyor ama Manganın altındaki Krom Mangan ile birleşiyor yani alltaki veri üste kayıyor orijinal halindeki o 2 satırlık kısım otomatikmen iptal oluyor. ben bunu korumak istiyorum. Veriler birleşince karışıklık oluyor ve ayırt edilmiyor. İlginiz için teşekkürler. Sizede zahmet verdim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Daha önce yazılan tüm kodları silerek, mevcut kodların yerine aşağıdaki kodu yazın.

[vb:1:f3d6e9e96d]Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
If Target.Column <> 1 Or Target.Offset(-1, 0) <> "Standart sayısı" Then Exit Sub
sat = Target.Row
rang = "A" & sat & ":A65536"
sat2 = Range(rang).Find("Standart sayısı").Row
fark = sat2 - sat
If Target - fark > 0 Then
For a = 1 To Target - fark
Rows(Target.Row + 4).Insert
Next
Exit Sub
End If
deg = Target
If Target < 5 Then deg = 5