Satırın kodlamadaki karşılığı

Excel Vers. ve Dili
Excell 2003
kod yazarken satır anlamına gelen hangi kelmeyi kullanıyorsunuz?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bunun için ingilizce karşılığına bakmak yeterlidir. (Row)

Excel Vers. ve Dili
Excell 2003
Fakat ingilizce sözlük satır yazdığımda The Line die çeviriyor.Neyse Sağol

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aslında kodun karşılığını bulmanın en güzel yolu makro kaydettir. Araçlar-makro-yeni makro kaydeti tıklayın. Sonra bir satır seçip gizleyin veya silin, sonrada aynı işlemi bir sütun için yapın. En son olarak Araçlar-makro-kaydı durdur ile makro kaydını durdurun. Sonra kod sayfasına giderek (alt+f11) Excelin yaptığınız işlemler için yazdığı kodları inceleyin. Ayrıca aşağıdaki linklerde faydalı olacaktır.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=4153
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=4597

Excel Vers. ve Dili
Excell 2003
Fakat Makro Kaydet bunu sadece o satır ve sütunlar için yaptırıyor. a1 a2 a3 diye devam eden bir kodlamada makro kaydet ile bir sonraki hücreye a4 yazıyorum. makroyu her çalıştırdığımda benim istediğim bir sonraki satıra kodu 1 artırarak devam ettirmesi. Ama makro sadece o hücreye a4 yazmak olarak kaydoluyor. yani makro sabit şeylere odaklanıyor, değişken durumları tanıyamıyor.İşte zaten bu noktada kod yazmayı bilmek gerekiyor.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
değişken durumları tanıyamıyor.İşte zaten bu noktada kod yazmayı bilmek gerekiyor.
Elbette bu doğru, makro kaydet sadece kodun yazım şekli hakkında bir bilgi verecektir. Bu bakımdan önemlidir, değişken değerlerin kullanılması gereken durumlarda elbette kodlama mantığını bilmek gerekir. Ã?rneğin her seferinde son satıra nasıl yazdırırım gibi, bununla ilgili çok örnek var forumda, bir de döngüler konusunu iyi bilmek gerekir. EXCEL DERSANESİ başlığını incelemenizi öneririm.

Excel Vers. ve Dili
Excell 2003
Aslında biraz inceledim ama detaylı olarak bakamadım. Þu sıra işlerle biraz daha meşgulüm. Fakat bir eksiklik farkettim. Bir kodlama sözlüğü yok. Sonuçta kodlama salt mantıkla yapılıyor diye biliyorum.Ki aynı zamanda kodlamada bir dil. Ve dili öğrenmek için gramerden önce sözcük bilgisi gerekir. Burda birşeyler öğrenmeye çalışan bizler bunu sizin yardımlarınızda olsa bir şekilde tek başımıza öğrenmek durumundayız. Bunun için tabiki bir excell kitabı alıp konuyu kapatmakda mümkün ama. Burda daha bir okul havası var. Bu daha insancıl geldiği için daha anlaşılır ve öğrenmeyi teşvik edici oluyor. Neyse :roll: çok konuştum. Tekrar teşekkür ederim. Þahsi yardımlardan ziyade oluşturduğunuz platform için.