Satırları toplayarak gitme

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-08-2026
Merhaba herkese,

Uzun zamandır yazmıyordum. Excel.web.tr sayesinde çok yol kat ettiğim için genelde ihtiyacımı çözer hale geldim. Ama bazen çok basit bir kurguyu dahi yapamadığım oluyor. O vakitlerde ilk danıştığım yerde soluğu alıyorum. O nedenle soruma cevap verecek her arkadaşıma şimdiden teşekkür ederim.

Çözmek istediğim kurgu şu bir etkinlik veya eğitim düzenleyeceğim diyelim. Buna katılacak kişi sayısı 200 ama 200 kişilik kapasitem olmadığı için kişileri gruplara ayıracağım. Her bir grubu 30 kişilik olarak düşünüyorum. Bu düşünceme göre 6 grup 30 kişi olurken 7. grup 20 kişi olacak .

Soru şu: Etkinliğe katılacak kişi sayısı değiştiğinde en son grubun kaç kişilik olduğunu ve kaçıncı grup olduğunu formülün otomatik vereceği bir tablo yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Daha anlaşılabilir olması için olması gereken örnek tabloyu paylaştım. yol gösterebilirseniz sevinirim.

Sağlıcakla kalın.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Tabloyu nerede paylaştınız?

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Tablo yok.

Grup Sayısı =INT(200/30)
Son Gruptaki Kişi sayısı =MOD(200;30)

.

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Yusuf Bey ve İdris Bey merhaba,

2 defa paylaşmaya çalıştım ama ne yazık ki dosyayı paylşamadım. Bari ekran görüntüsünü atayım dedim sanırım ip adresimi bir süreliğine banladı sistem. Telefondan girip deneyeyim dedim ama ne yazık ki oradan da ekran görüntüsü yüklememe izin vermedi.

Fakat dosyayı aşağıdaki şekilde basit bir tabloya dökmüştüm. (Not: Dosya, ekran görüntüsü hiç birşey paylaşamıyorum anlamadım)

Tablo paylaşayım dedim sistem onada izin vermedi :(.

Ama tablo çok basit tablo 2 Sutun 10 satırdan oluşan . 1. Sütunun ismi Grup No , 2. Sütunun ismi ise Katılacak kişi sayısı. 7. Sıradaki grubun sayısı 20 olmalı

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
İlginçtir ben de bu konuya dosya ekleyemedim nedense.

Aşağıdaki dosyayı deneyin. B1 ve B2 hücrelerini değiştirerek istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz:

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Yusuf Bey harika olmuş. Emeğinize yüreğinize sağlık . Çok teşekkür ederim.

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
İdris Bey sizlere de çok teşekkür ederim. İki farklı yöntem olması her zaman bakış açımı zenginleştiriyor. Emeğinize sağlık.