sayfa açılışına Txt dosyasına yazılanlar çıksın

mrb.arkadaslar excelldeki calismam sizlerin sayesinde tamamlandı sayılır fakat soyle bir istegim var.Excell calismami actigimda karsima Program hakkında bilgi ve nasıl kullanılacagini anlatan bir mesaj çıksın istiyorum nasıl yapabilirim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
1- bir açılış sayfası düzenleyebilir yardımları yazabilir, ve programa giriş butonu koyabilirsin.

2- açılışta direk gözükecek bir userform üstünde program bilgisi, ve çok detaylı değilse help verebilirsin.

3- microsoft office assistant'ı bu işler için programlayabilirsin ama zahmetli iş. :)

4-programla birlikte text dosyasınıda açtırabilirsin ama her açışta birde text dosyası açılması hoş olmaz.

5- daha şimdi aklıma gelmeyen bir sürü yol bulunur. Kolay gelsin :hey:

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Yani, bir MsgBox kutusu gibi bir şey mi istiyorsunuz yoksa bilgisayardaki örneğin Dikkat.txt isimli bir dosyanın mı açılmasını istiyorsunuz ?

Fark etmez msgBoxta olabilir Dikakt.txt doyasi gibide amacim masraf_takip.xls calismami actigimda once yaıcam mesajlar gelsin.yardim gibi

X

xxrt

Misafir
Tüm Çalışmalarınızı emekle yaptıysanız Güzel Bir Help Dosyasınıda hazırlıyabilirsiniz..
Yardım1 Doc Dosyasını Dikkatli şekilde okuyun..
Ekte

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba;

Ekli Program.zip dosyasında bu konuyla ilgili bir çalışma yaptım. Epey bir vaktimi aldığını da belirtmeden geçemeyeceğim :mrgreen:

Yapılması gerekenler;

1) Ekli Program.zip dosyasını açın ve içindeki Hakkinda.txt dosyasını bilgisayarınızda C:\Hakkinda.txt olacak şekilde yerleştirin.

2) Diğer Program.xls dosyasını da bilgisayarda herhangibir yere yerleştirin, yeri önemli değil.

3) Þimdi sözkonusu Program.xls dosyasını çift tıklayarak açın.

4) Burada yapılan iş, kullanıcı programı kullanmak için bu dosyayı açtığı anda karşısına bir ara birim gelecek ve buradaki butona tıkladığında, bilgisayardaki C:\Hakkinda.txt dosyası açılacak ve program hakkında daha önceden yazılmış bilgileri buradan okuyabilecektir.

5) İşin gıcık kısmı buradan sonra başlıyor .... :mrgreen:
Kullanıcı bu metin yardım dosyasını okuduktan sonra kapattığı anda otomatik olarak esas program arabirimi veya program kodlarının olduğu UserForm ekrana gelecektir.

6) Bu arada, programı devamlı kullanan kullanıcılara her seferinde bu yardım dosyasını okuma zahmetinden kurtarmak için, ilk program çalıştırıldığında ekrana gelen UserForm üzerinde bir onay kutusu bulunmaktadır. Bu kutuyu işaretlendiği zaman, dosya daha sonra çalıştırıldığında bu ara birim bir daha ekrana gelmeyecektir. Benzer şekilde, esas programa ait UserForm üzerinde de bir onay kutusu bulunmakta ve kullanıcı bunu işaretlediğinde bir dahaki program açılışında, program hakkındaki yardım dosyasına ulaşabileceği ara birim yine ekrana gelecektir.

Not: Bu kodlar bilgisayarda WMI yüklenmiş olmasını gerektirir. NT tabanlı Win2000 veya WinXP işletim sistemlerinde WMI zaten yüklüdür, sorun olmayacaktır. Win9X işetim sistemlerinde WMI yüklenmesi için ilgili link, bu forumda yer almaktadır. Arama Motoru ile bulunabilir.

Yukarıda anlattığım işlerin olduğu dosya ektedir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
:bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Artık hiç cümle kurmaya uğraşmıycam.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Teşekkür ederim arkadaşım Ersin :8)

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn Raider

Ã?rnek dosyanızı şimdi inceleme fırsatı buldum. Bir kez daha ders niteliğindeki bu çalışmanızdan dolayı tebrik ve bizimle paylaştığınız içinde çok teşekkür ederim.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba Levent arkadaşım,

Nazik düşüncelerin için ben de sana, bu forumu kuran, ayakta tutan ve faydalanmamızı sağlayan forum yönetiminde görev alan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

Doğrusunu istersen, hakikaten benim de çok hoşuma giden bir çalışma oldu. :mrgreen:

Kodları Win2000 + Office2000 ile hazırlamıştım ve sorunsuz çalıştı. Ancak, evdeki WinXP (Home) + Office2000 ile denediğimde, beklediğim gibi çalışmadığı için (Hakkinda.txt dosyası kapanmadan UserForm2 ekrana geldiği için) sözkonusu dosyada gerekli revizyonları yaptım. Bununla birlikte ufak - tefek bir ilavem de oldu. (Yaptığım ilave, "esas program" diye adlandırdığım UserForm2 üzerindeki CheckBox nesnesinin, başlangıçtaki UserForm da kullanıcının tercihine göre görünür olmasıdır.)

Bahsettiğim revizyonların yapılmış şekli ektedir.

Selamlar...

Þimdi Gördüm Pardon.Login olmamıştım ondan çıkmadı sanırım.