Sayfa adını değişkene atama

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-03-2022
Ã?ncelikle herkese selam, forumun yeni üyelerindenim, bu forumdan başka türkçe formatlı sadece excel üzerine yapılmış bir site bulamadım. 1-2 haftadır sitenin içeriğini inceliyorum, içerik ve yardımlaşma bakımından baya yol almışınız. Bu tür paylaşımlarda rol alan tüm arkadaşlara ayrıca teşekkür ederim. Nitekim bilgi paylaştıkça çoğalır.

Gelelim benim derdime, ilişikteki dosyada ufak bir makro yazmaya çalışıyorum. userformdaki kod numarasını alıp, kod sayfalarının yazılı olduğu sayfadan o kodun gerçek adını almasını ve o ada ait sayfayı açmamızı yapmak istiyorum. yani userforma "301" yazdığım zaman, kayıt defterindeki 301 in solundaki ifade olan "veli" nin sayfasını acmasını istiyorum.

Bu arada başka sorularımda var tabi: bir sayfada aranan bir değeri an sağlıklı şekilde bulmamızı sağlayacak komut dizisi hangisidir. Mesela benim kullanmış olduğum komut dizisi For-next in en basit hali. Find kullancak olsam nasıl kullanabiliriz.

Son olarakta; daha cok for-next döngüsünde karşımıza çıkan [b65536].End(3).Row bu ifadedeki End(3) e bir anlam veremiyorum. Yada End(xlup). Bu konuyada biraz değinebilirseniz çok sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000 Ing.
dosyanız rar olduğu içi açamadım.

Son olarakta; daha cok for-next döngüsünde karşımıza çıkan [b65536].End(3).Row bu ifadedeki End(3) e bir anlam veremiyorum. Yada End(xlup). Bu konuyada biraz değinebilirseniz çok sevinirim.
d10 un en solunundaki hücreyi seç : Range("D10").End (xlToLeft).Select
d10 un en sağındaki hücreyi seç : Range("D10").End (xlToRight).Select
d10 un en üstündeki hücreyi seç : Range("D10").End (xlUp).Select
d10 un en antınıdaki hücreyi seç : Range("D10").End (xlDown).Select

1-(xlToLeft)
2-(xlToRight)
3-(xlUp)
4-(xlDown)

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021