SAYFADA İSİMLER BİREBİR UYUŞMAZKEN ARATMA YAPMAK

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
SAYFADA ÝSÝMLER BÝREBÝR UYUÞMAZKEN ARATMA YAPMAK

Arkadaşlar aşağıdaki konu ile ilgili daha önceleri bir forum açıldığını görmüştüm ancak onu bir türlü bulamadığımdan yardımlarınızı rica ediyorum.

VLOOKUP yöntemi ile isme göre aratma yapmaya çalışacağım ancak bir sorununum var. İsimler çok uzun ve belli bir kısımdan sonrası farklı olabiliyor. Çok kalabalık bir liste ve eşleştirme yapmak çok zor. Mesela ilk 5 harfi birebir aynı ancak diğer harflerde değişiklikler oluyor diye düşünsek ve buna göre bir arattırma yapmaya çalışsak (makrolu düşündüm ama makrosuz bir yöntemide varsa olur) nasıl bir yöntem kullanmam gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
yardımcı olabilecek bir arkadaşım yokmu? Gerçekten acil

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
ÇOK TEÞEKKÜR EDERİM ANCAK SORUNUM BU ÞEKİLDE ÇÃ?ZÜLEMEZ.

ÇÜNKÜ BENİM YAPMAK İSTEDİÐİM ÞU;

İKİ ADET DOSYAM VAR VE BİR ÇOK BİLGİ İÇERİYOR. VLOOKUP LA İSİMLERİN YAZDIÐI BÃ?LÜMÜN DİÐER DOSYADAN ARATTIRILARAK BİR BAÞKA HÜCREDE YER ALAN BİLGİYİ GETİRMESİ GEREKİYOR. ANCAK İKİ DOSYADAKİ İSİMLERİN BİR KISMI (MESELA BAÞTAN 5 TANE HARF) BİRBİRİNE UYARKEN GERİ KALAN KISIM BAÞKA OLABİLİYOR.

DOSYADA 50.000 ADET KAYIT BULUNDUÐUNDAN HEPSİ İÇİN BU TÜR BİR ARATMA YAPMAK İMKANSIZ. TEK YOLU VAR VLOOKUP YAPMAK. O DA İSİMLER BİREBİR TUTMADIÐINDAN SONUÇSUZ KALIYOR. BU YÜZDEN YA BİR MAKRO YADA BİR FORMÜL BULMAM GEREK.

UMARIM SORUNUMU AKTARABİLMİÞİMDİR

SYG