sayı dizisindeki trende göre sapma göstermiş sayıyı trende göre ayarlama

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Verilerdeki trende göre sapma gösteren sayıyı bulmak. Ve bu sayının trende göre yeni değerini bularak yerine koyma konusunda yapılmış bir çalışmayı ekte veriyorum. Gerçi problem bu haliyle çözülmüş durumda. Ancak, bunun daha kısa bir yoldan yapılma olanağı olabilir mi?

Formüller kısaltılabilir.

Macro çözüm de olabilir.

Şimdiden teşekkürler.

..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Sn.Yurttaş;

Bahsettiğiniz, Trendin nasıl bir yapıya sahip olduğunu bilmediğimden; ben doğrusal bir trend olduğunu varsaydım.

Ama Doğrusal Trende göre; sonuç bende farklı çıktı.

Ekte bir dosya hazırladım... Trendin Polinom eğri olması durumunda; http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=32898 bu linkte bir örnek daha var. Zaten ben de bunu; eski bir dosyamdan uyarladım.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın fpc,

İlginiz için teşekkürler.

Konuya zaman bulup bakamadım. Bu nedenle, çalakalem birşeylerle çözdüm. Şimdi son rütuşları yapmaya çalışıyorum.

Problem, önce doğrusal trendi bulup, sonra belirli bir aralıkta bu doğrunun altında ve üstünde sapma göstermiş değerleri tespit ettikten sonra aralıkta kalacak maksimum değeri tabloya dahil etme şeklindedir. Bu nedenle işin içinde hem aritmetik ortalama ve hemde standart sapmayı da dikkate almak gerekiyor. Çözüm tamam. Şimdi onları tek formüle ve bir iki tabloya düşürmeye çalışıyorum. Şimdilik üç tabloya düşürdüm ancak bir yerde hata var onu arıyorum.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

..

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sn yurttas,Arşivimde yıllar öncesine ait Scott Sinex'e ait bir uygulama vardı belki bir fikir verebilir.

Lineer regrasyon uygulama seçeneği seçildiğinde standart sapmalara göre E sütununda buna uyan maksimumu veriyor.