Sayıyı Metne Çevirmede İlginç Bir Hata!...

yegan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016-TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
17/08/2025
Arkadaşlar ekli resimde gördüğünüz hatayı alıyorum.6 sayfalık bir excel kitabında çalışıyorum diğer sayfalarda sorun yok.Ancak bu sayfanın toplamını metne çevirirken bu şekilde bir hatalı sonuç gösteriyor.Yardımlarınız rica ediyorum.Saygılarımla...
Not:Sitenin verdiği ytleklentisi.xla dosyasını kullanıyorum.Ayrıca çevirmem gereken rakamı elle yazarsam yani "114,00" rakamı elle yazılırsa hata vermiyor.Ancak "114,00" sayısı sayfadaki diğer değerlerin toplamı olursa hata veriyor...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kesin bir cevap için dosyanızı eklermisiniz. Toplam olarak elde edilen sayı muhtemelen yuvarlanmış durumda görünüyor. Fonksiyonda yuvarlanmamış ilk değeri çeviriyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
Microsoft Excel'de bir sayının görünümü, hücrede saklanan gerçek değerinden farklı olabilir. Sayının yuvarlanmış olarak göründüğü durumların çoğunda, sayının kendisi değil, görünümü yuvarlanır. Hesaplamalar, görünümün arkasındaki sayıyı kullanır.

Görünen sayı değerini istiyor iseniz. Araçlar < Seçenekler < Hesaplama sekmesinde < Duyarlılık görüntülendiği gibi şıkkını onaylamanız gerekir.

Not Hesaplamanın yapıldığı hüçreyi veya tüm sayfayı seçtiripte yapabilirsiniz.

yegan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016-TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
17/08/2025
Yuvarlama sorunu değil arkadaşlar.Toplam tam olarak doğru.Ancak sonuç toplama formülü ile elde edildiğinde çıkan sonuçta bu hata ortaya çıkıyor.El ile yazılırsa bu hata olmuyor.Nedenini ben de anlayamadım.Size tekrar dosyayı gönderiyorum.Yardımlarınız için çok teşekkürler...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Gerçekten ilginç bir durum. En üstteki 91,2 değerini silip, en alttaki ilk boş satıra yazdığınızda doğru sonuç veriyor. Sebebini çözemedim. Çözen bir üyemiz olursa burada açıklarsa bende memnun olacağım.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Uğraştım çözümü buldum derken üst satırlara baktım Sn Valuer cevabı vermiş.

Araçlar - Seçenekler - Hesaplama sekmesinde - Duyarlılık görüntülendiği gibi seçeneği aktif hale geldiğinde hesaplamayı doğru yapıyor.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Eklentinin kodlar&#305;nda herhalde bir durum var. Onun i&#231;ine de bakam&#305;yorum. &#350;ifreli.

Asl&#305;nda, yanl&#305;&#351; sonu&#231; vermiyor ( 113 YTL 100YKR=114 YTL). Sadece ilk y&#252;z kuru&#351;u liraya eklemiyor.

Bu fonksiyona ait bendeki kodlar&#305; ekledim.

Buna g&#246;re dosyan&#305;z ekte.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eklentinin kodlarında herhalde bir durum var. Onun içine de bakamıyorum. Şifreli.

Aslında, yanlış sonuç vermiyor ( 113 YTL 100YKR=114 YTL). Sadece ilk yüz kuruşu liraya eklemiyor.
Şifre ilgili başlıkta verilmiştir yinede veriyorum: excelwebtrleventm

Kodlarda görünür bir hata yok zaten olsaydı direk elle 114 yazıldığında da hatalı sonuç verirdi. Sorun Int ve Round gibi VBA fonksiyonlarının sayfa üzerindeki veriyi duyarlılığı dikkate alarak hesaplamasından kaynaklanıyor. Bu ilk defa dikkatimi çeken bir durum oldu. Bu durumda bu fonksiyonları sayfa üzerindeki işlemlerde kullanmakta dikkatli olmak gerekiyor. Sn valuer'in açıklaması çok doğru. Böyle bir sorunu ortadan kaldırmak için kodlarda farklı bir kodlama kullanmakta fayda görünüyor.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın leventm,

Evet haklısınız.