secmeli sorgu kaynagindan form da alan saydirmak

Excel Vers. ve Dili
2003
benim ekledigim ornek uzerinde geldigiyer alanında "ankara" olanlarinin toplam sayisini gostermem gerekiyor, form kaynagi sorgu sebebiyle yapamadim.
yardimci olursaniz sevinirim.

formu acarken 2007 2008... gibi yil seciniz
sayilacak alan icin yine acilan yila ait veri icinden ankara olanini saymasi gerekiyor

formu açarken sorguya yazılan 2007 yılında ankaradan gelenler için 1

2008 yılında ankaradan gelenler için 2

sorguya bişey yazmadan formu açınca da 3 toplam sayacak

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
office xp
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-09-2021
Merkezden gelenler metin kutusuna

=DCount("GeldigiYer";"TBL1";"GeldigiYer=" & '"ANKARA"' & "")

ifadesini yaz sayar tabi istediğin buysa.

Excel Vers. ve Dili
2003
böyle sayar ama tablodaki tüm ankara olanları

benim dediğim formu açarken sorguya yazılan 2007 yılında ankaradan gelenler için 1

2008 yılında ankaradan gelenler için 2

sorguya bişey yazmadan formu açınca da 3 toplam sayacak

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
TBL1 sorgunuzu aşağıdaki gibi değiştirin ve formunuzdaki "merkezden gelen" etiketli metin kutunuzun denetim kaynağına saybb yazınız..

SELECT a.KayitNo, a.GeldigiYer, a.Tarihi, a.AlindigiTarihi, (select distinct count(Geldigiyer) from tbl1 where geldigiyer='ankara' and (((AlindigiTarihi) Like "*" & [ GEÇERLİ YILI GİRİN / TÜM YILLAR İÇİN BOŞ GEÇİN ] & "*"))) AS saybb
FROM TBL1 AS a
WHERE (((a.AlindigiTarihi) Like "*" & [ GEÇERLİ YILI GİRİN / TÜM YILLAR İÇİN BOŞ GEÇİN ] & "*"));

Excel Vers. ve Dili
2003
iyiki varsın beab05

beab hocam bir kez daha yardımılarınız için sonsuz tesekkür ediyorum.

eksik olmayın.

Excel Vers. ve Dili
2003
beab05 hocam

şimdiye kadar ne yaptıysam yada yapmaya çalıştıysam hepsi forumdan (siz değerli dostlardan) öğrendiklerimle oldu,

özellikle SQL için önerebileceğiniz benim durumumda kurs vs imkanı olmayan için bir kaynak verebilirmisiniz, sorduklarım bana zor ama bilene kolay olabilir, en azından bu türdeki soruların cevabını kendim vereceğim kadarını öğretecek bir kaynak..

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
şimdiye kadar ne yaptıysam yada yapmaya çalıştıysam hepsi forumdan (siz değerli dostlardan) öğrendiklerimle oldu,

özellikle SQL için önerebileceğiniz benim durumumda kurs vs imkanı olmayan için bir kaynak verebilirmisiniz, sorduklarım bana zor ama bilene kolay olabilir, en azından bu türdeki soruların cevabını kendim vereceğim kadarını öğretecek bir kaynak..
Sayın candar_canturk;

En basitinden alıp, bir çocuğa anlatır gibi anlatarak Veritabanı mantığı ve SQL'i kavratmaya çalışan ve çok yararını göreceğinize inandığım şu kitabı önerebilirim başlangıç olarak:

Veritabanı Mantığı - Kerem Köseoğlu - Pusula Yayıncılık

4-5 ay önce aldığımda kitabın piyasa fiyatı 14-15 YTL civarında idi...

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
2003
beab05 hocam, henüz farkettim tablodaki verileri temizlediğimde verdiğiniz sorgu ile form açılışında hiçbirşey çıkmıyor, yani tbl1 de veri olmadığı için form boş.

hatamı bulamadım, aynen ekliyorum hocam..

kayıt eklemeyi de yapamıyorum beab hocam

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003
buda olur
Metin20.Value = DCount("[Tarihi]", "TBL1", "Year([Tarihi]) ='" & Me.Açılan_Kutu16 & "' AND [GeldiğiYer] = '" & Me.Açılan1 & "'")

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Form açıldığında paramatreye göre "Ankara" sayısı gelsin diyorsunuz. Sorgu sonucuna göre geliyor da ama süzülmüş verilerin olduğu bir kayıt kaynağına tabii ki yeni giriş yapamazsınız, tasarım ve kurguda hata var. Formun boş gelmesi ise formun kayıt kaynağında zaten veri yok ;) Değiştirirseniz olur!
Belki şöyle olabilirdi eğer illa mevcut tasarımı istiyorum derseniz. 2 tane recordset açılır ama global bir parametreyle ve ilk seçimine göre 2 recordsette çalışır. İlki kayıt kaynağı için 2. si de alan sayısı metin kutusu içindir. Ya da alt form da olabilir ama yine global parametre tanımlamasıyla..
Gülsüm Hanım'ın açılan kutu ve DLookup metodunu geliştirerek yıla göre seçme yanında tüm yıllara göre de sayı aldırılabilir..
Kısaca önce tasarım ve kurgunuzu gözden geçirin..

Excel Vers. ve Dili
2003
SAYIN gulsum ve beab eksik olmayın, anlaşılan benim kullandığım uygulamanın veri mantığı bu işlem için yetersiz kalmakta, aynen kullanmaya devam edeyim. bu ve bunun gibi konular üzerine soru yazmadan önce olacak birşey den bahsetmek içinde vba yı ve sql i öğreneyim.
sizler her zaman olduğu gibi harikasınız, inşallah ben de bişeyler kaparım sizden...