şehir turu

Excel Vers. ve Dili
excel2003 TR
arkadaşlar ilgilenen olursa çok memnun olurum sorum şöyle turistik bir gezi yapılacak ve belli şehirlere uğranıp tekrar ilk şehre geri gelinecek. amaç en kısa yollu ( yani en az masraflı) güzergahı bulmak. ekteki dosyada örnek olması amacıyla 7 8 şehirlik tur var.şehir sayısı az olunca elle de bulunuyor ama çok daha fazla olunca çorba ediyorum. acil yardım!?önce özel sonra da genel çözüm için yol gösterebilecek var mı. çok teşekkür ederim

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Aklıma bir yol geliyor ama hazırlaması uzun sürecek, vaktim olmayabilir diye kısaca anlatıyım.
Boş bir sütuna bütün şehirler arasındaki farkları yazın ya da formülle buldurun.
sonra iki nokta arasındaki farkın en az olanını bulması için =MİN formülünü kullanın.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Sayın Acemi'nin söylediği şekilde, bu formülü bir deneyin.
Örnektir : =MİN(C4:I4). Kafamda net bir tablo oluşmadı.

Excel Vers. ve Dili
excel2003 TR
tabloda her satırın minimum değerini buldurmak mantıklı gibi ama diyelim ki f-g sehirleri arası 12 km;bir alt satırda da g-f arası minimum değer yine 12 km. yani iki sehir arasında gidip gelmek gibi bir durum oluşuyor pratikte. halbuki bu istenmeyen durum. başlanılan şehre geri dönülmüyor.... lütfen yardıım

Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 TR.
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-06-2023
Merhaba;
Sayın ferhatt excelde biraz uğraşmayla tabiiki yapılabilir. Ben size farklı bir çözüm öneriyorum bunun ile ilgili aşağıdaki linkte il-ilçeler veya iller arası mesafeleri bulabiliyorsunuz. Umarım işinize yarar.

http://www.olcaysurucukursu.com/sinav/sinav.htm

Excel Vers. ve Dili
excel2003 TR
arkadaşlar, ilginiz için teşekkür ederim şehirler arası mesafeleri bilmek işime yaradı. iki şehir arası mesafeden ziyade 15 yada daha fazla sayıda şehir olduğu zaman en kısa mesafeyi bulmak biraz zorluyor. şöyle birşey excel de formülle ifade edilebilirse işim biraz daha kolaylaşabilir(ama yine de en iyi çözümü vermez):A şehrinden yola çıkmak için en kısa mesafedeki şehri seçecem, diyelim ki bu da B şehri olsun. B şehrine gelince seçeğim şehirlerin listesinden o ana kadar uğramış olduğum şehir seçeneklerini çıkarsın. geri kalanlardan seçsin. bu algoritma sürekli olarak devam etsin. yardım ederseniz çok sevinirim... selamlar