selamsız soru soranlar selamsız bandosuna mülakatsız alınacaktır!

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba,

Bazı arkadaşlarımız sitenin müdavimi olmasına rağmen hâlâ selamsız konu açıyor.
Bazı arkadaşlarımız ise, Türkçe yazım kurallarına hiç uymuyor.

İmla kurallarını bilmiyor olabiliriz. Bu ayıp bizim olduğu kadar eğitim sistemimizin de ayıbı ama bari yazım hataları yapmayalım.

Sitede Türkçe öğretmeni arkadaşlarımız varsa düzeltmen olarak istihdam edilebilir mi acaba?

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın uzmanamele ,

Güzel bir konuya değindiniz.

Acaba soru sorma formu diye bir şablon mu hazırlasak?

Örnek:

Merhaba,

Soru açıklaması:...........
................................
...............................

Örnek dosya ektedir. (Olması gerekiyorsa)

İlgilenenlere teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla...

.

Soruya gelen yanıtlardan sonra yanıt vermek için:

Örnek:

Sayın İsim,

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Soruma verdiğiniz yanıt çözüm olmuştur. Saygılarımla... / Soruma verdiğiniz yanıt maallesef çözüm olmamıştır. Ben sorumu anlatamadım herhalde. ............ilave açıklama yapılacak.

Yine de anlatamadığım veya eksik bıraktığım bir husus varsa tekrar anlatırım. Saygılarımla...

.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba

syn yurttas,
önerdiğiniz form süper olmuş, elinize sağlık :)

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
bir noktayı açıklığa kavuşturmak isterim.
uzman grubundaki arkadaşlarımızın hiçbiri kendi şahsına takdir edilmeyi syn, bey, üstat vs gibi hitap edilmeyi beklemiyor. bu gibi saygı ifadelerini kullanmanın bizleri yücetmediğini biliyor, buna ihtiyaç duymuyoruz.
güzel Türkçemizin doğru, düzgün konuşulması ve yazım kurallarına uyulması konusunda çok duyarlıyız. elimizden geldiğince zaman zaman bu konuya üyelerimizin dikkatini çekecek, duyuru, dikkat çekmek vs gibi yollarla konuyu sıcak tutmak istiyoruz.

Türkçe dilbilgisi kurallarına uymanın, birbirimize hitap şeklinin ve benzeri medeni tavır ve davranışların sitemizin genel düzeyinin göstergesi olduğunu düşünüyor, bu konuda üye arkadaşlarımızın da duyarlı davranmasını bekliyoruz. bunları kendimiz için değil www.excel.web.tr nin tüm üyeleri adına bekliyor ve istiyoruz.
lütfen bu konularda duyarlı olalım.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba

google'ın "google translate" diye bir hizmeti var, çok işime yarıyor.
duyumlarıma göre yeni bir hizmete daha başlayacaklarmış.
adı, "dıgıl translate"
Türkçeden Türkçeye çeviri hizmeti verecekmiş!
sanırım bu site hizmete girerse öncekinden çok daha fazla kullanacağım!

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
:)

Şimdi ben taplo dersem bu dıgıl translate bunu tablo'ya çevirecek mi?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Ben bu sitede veya internetteki diğer (özellikle forum sitelerinde) yazım hatası yapan bazı insanların, kasıtlı (veya bilerek) yaptığını düşünüyorum.

Şu ve benzeri hatalar bilgi eksikliğinden yapılıyor olamaz;

we, gidiorum, iiim, tşk, geLmeLiyim

gibi..

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Merhaba,
Bu konu, üzerinde durulması gereken, hiç bir şekilde taviz verilmemesi gereken bir konu.
Çünkü öncelikle dilini kaybedenler başka hiç bir şeylerine sahip olamazlar.
Bu nedenle konuyu başlatan arkadaşa saygı ve teşekkürlerimi iletiyorum.

F1 arkadaşımız " Öyle bir nesil geliyor ki, bu yazımları mumla arayacağız." demiş.

Öyle görünüyor gerçekten,ama bunun suçunu birazda kendimizde aramalıyız.
Bir düşünelim.
Hangimiz internette bir başkası ile görüşürken yazışmalarda geçen kelimeleri düzeltmesini ve Türkçe imla kurallarına uygun şekilde yazışmayı istiyor karşı taraftan.

Nbr yazana teşekkür ederim iyiyim şeklinde karşılık vermek çözüm değil.
Kendiliğinden anlamasını beklemek anlamsız.
Zaten o kadar anlayışlı biri olsa "nbr" yazmaz.
Ben bu şekilde yazana "O Ne Demek?" şeklinde bir yanıt vermekte ısrar ediyorum.
Uygun karşılık gelmeden de hiç bir şekilde başka bir kelime yazmıyorum.
"Ok" yazana "Beni yaralama" şeklinde yanıtlar veriyorum.

Yani anlatmak istediğim şu;
Hepimiz bu tür konular açıldığında çok olumlu ve yapıcı yanıtlar verip bu tür konulara gönülden katıldığımızı belirtiyoruz.
Ama hiç birimiz gereken ve uygulanması kesinlikle şart olan "TEPKİ GÖSTERME" aşamasını değişik neden ve mazeretler uyarlayarak uygulamıyoruz.

Ben Formula 1 yarışlarının yapılacağı "Istanbul Speed Park" için imza kampanyası açan ve bu konuda ulaşabildiğim her yere ulaşıp elimden geldiği kadarı ile kampanyaya katkıda bulunanlardan birisiyim.
Bu kampanya bu konuda başarıya ulaşmış örnek gösterilecek bir kampanyadır.
Yapılması gereken budur;"TEPKİ GÖSTERMEK!"
Ama bunu her alanda her ortamda her şartta, herkese karşı ve her zaman uygulamak.

Sevgi ve saygı ile Dostçakalın...

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Vallahi sizler gibi Türkçe konusunda duyarlı kişiler olduğunu öğrenmek yüreğime biraz su serpti. Bir ara "ben çok mu titizim" diye evhama kapılmıştım. Yani Allah yeni nesil ile bir şekilde yazışmaktan bizleri muhafaza etsin. Kelimenin tam anlamıyla gözlerim bozuluyor. Hele o noktalardan sonra boşluk vermeden yeni cümleye başlayanlar yok mu, yani bilmiyorum okullar demekki çok bozulmuş. Bu haliyle okula gitmenin bir anlamı da yok. Sonuç buysa, bu kadarını Google Koleji'den de rahatlıkla öğrenebilirler.

usta07

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Biz Balkanları niçin kaybettik biliyor musunuz? Bunun tek bir sebebi vardır; bu da İslâv araştırma cemiyetlerinin kurduğu dil kurumlarıdır. Bizim içimizdeki insanların millî bilinçlerini uyandırdığı zaman, biz Balkanlarda Trakya hudutlarına çekildik

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Sayın usta07, gel de bunu bazı insanlara anlat. Anlamıyorlar, kıymet bilmiyorlar.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 tr
Sayın uzmanamele ,

Güzel bir konuya değindiniz.

Acaba soru sorma formu diye bir şablon mu hazırlasak?

Örnek:

Merhaba,

Soru açıklaması:...........
................................

Örnek dosya ektedir. (Olması gerekiyorsa)

İlgilenenlere teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla...

.

Soruya gelen yanıtlardan sonra yanıt vermek için:

Örnek:

Sayın İsim,

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Soruma verdiğiniz yanıt çözüm olmuştur. Saygılarımla... / Soruma verdiğiniz yanıt maallesef çözüm olmamıştır. Ben sorumu anlatamadım herhalde. ............ilave açıklama yapılacak.

Yine de anlatamadığım veya eksik bıraktığım bir husus varsa tekrar anlatırım. Saygılarımla...

.

Selamlar.
Bende bari bu seferlik Türkçe dil kurallarına uyarak yorum yapayım.
Bence de şablon tipi soru sorma/cevap verme güzel olabilir.Hatta yaptığınız şablon da mükemmel.En kısa zamanda dilerim uygulanır.
Bizlerde ezik büzük soru sormaktan,acaba nasıl yardım isteriz diye binbir kelime içerisinden seçim yapmak zorunda kalmayız.
Büyük bir hevesle yavaş yavaş öğrenmeye başlamadığım sitenizde sadece okyanusta bir damla kadar bilgi sahibi olabildim ve de sadece bir çalışmamı mükemele yakın bir şekilde kullanabilir hale gelebildim.Çalışmamı yaparken de bu arada ufak tefek bilgi amaçlı da olsa bilgiler talep ettim;ki çalışmamı doğru yapıp yapmadığımı kontrol edeyim,sonrasında öğrendiğim-veya en azından öğrendiğimi zannedip de not aldığım kodlarımı doğru bir şekilde yerleştirebileyim,
ama beyhude bir şekilde akıntıya kürek çeker gibi hissediyorum kendimi-(ama olsun,zaman en büyük ilaçtır)
Telepte bulunurken bayağı zorlandığımı söyleyebilirim,girişi,gelişmesi sonucuyla tam bir kelime dağarcığından cımbızlarla alınıp uygun kelimeleri bulmanın ne kadar zor olduğunu anlatamam,inanın ki..
Şimdilik diyeceğim bu kadar,
Sağlıcakla ve hoşça kalın...

Excel Vers. ve Dili
MS office 2007 Türkçe
merhaba

Selamlar,
Duyarlılık için özellikle site yönetimi ve arkadaşlara teşekkür ederim. Takdire şayan bir davranış konunun sürekli güncel kalması ve uygulamaya geçilmesi temennisiyle...
Esen kalın