Serİ Numaralandirma...

Excel Vers. ve Dili
MS XP 2007
AtladiĞim Numara Var Mi? Nasil GÖrÜrÜm

Excel hücrelerine manuel olarak alt alta seri numaralar giriyorum. Örn; 1, 2, 3 vb. bu seriden şaşıp şaşmadığımı, yanlış giriş yapıp yapmadığımı görmek; gerektiğinde uyarı almak istiyorum. Örn; 1,2,4 vb... Bunun için girilebilecek bir formul mevcut mu?

Son düzenleme:

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Aşağıdaki kodu A sütununda deneyiniz.

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
If Intersect(Target, [A:A]) Is Nothing Then Exit Sub
[A1] = 1
Target.Value = Target.Offset(-1, 0) + 1
End Sub

Excel Vers. ve Dili
MS XP 2007
Yazdığınız formul müydü macro mu? Türkçe olarak formul yazabilir misiniz?

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
A1 hücresine 1 yazıp enterleyin.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Manuel olarak sıralı numara verme;

İlk hücreye 1 yazın veya numaralandırmanın başlamasını istediğiniz sayıyı yazın. Bu hücrenin sağ alt köşesindeki tutamağından sağ tuşla tutup aşağıya istediğiniz yere kadar çekin. Açılacak olan küçük menüden Serileri doldur seçeneğini tıklayın. Bu sistemle numaralandırmada hata yapma ihtimali yok.

Excel Vers. ve Dili
MS XP 2007
Hayır sorun bu değil tabi ki foruma dosya eklemeyi bilsem göstereceğim ama..

şöyle düşünün: alt alta hücrelere 1 den 100 e kadar ardışık rakamlar girdim manuel olarak ama bunlar hücrelerde ardışık gitmiyor sadece 1 den 100 e kadar 100 adet rakam var. Örneğin A1 de 1 rakamı var iken A2 de 30 olabiliyor. ben, seri tamamlandığında arada atladığım var mı görmek istiyorum.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekteki örnek dosyayı incelermisiniz.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS XP 2007
Rica etsem .zip uzantısında gönderebilir misiniz? Benim için gerçekten önemli bir mevzu. umarım sorunum anlaşılmıştır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Örnek dosyanın zipli halini bir önceki mesajıma ekledim. İncelermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
MS XP 2007
Farzedinki sizin 100 kişilik bir öğrenciniz var. Bu öğrenclerin isimleri bir excel sayfasında yazılı. Ancak tek şart alfabetik olarak kalması. Her öğrenciniz ise bir proje sunuyor. Siz bunlara getirdikçe numara veriyorsunuz. Örneğin ilk getiren emel. Emel 1 olsun. Son getiren ayşe. Ayşe 100 oldu. Ancak ekran alfabetik olduğu için ilk satıra 100 gireceksiniz. Fakat şöyle bir durum var. Her verdiğiniz seri numarasında atlama yapıp yapmadığınızı görmeniz gerekiyor. Çünkü eğer göremezsenin bütün numaralandırmayı yeniden yapmanız gerekecek. 100 öğrenciye numara verirken, 10uncu öğrencide şaşırıp 11 numarasına atlarsanız gerisi yanlış gelir. Sanırım şimdi daha anlaşılır oldu.

Sıralama yapamam, sütun açamam, satır okutamam. Bu şartlar altında numaralandırma yaparken atlama yapıp yapmadığımı görmek istiyorum.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Dosya eklemek için üst kısımdaki CEVAP YAZ butonuna tıklayın. Açılan pencereye bir mesaj yazın ve alt kısımda EKLENTİLERİ YÖNET butonuna tıklayıp dosyanızı ekleyin. (Bu butona tıkladığınızda yeni bir pencere açılacak GÖZAT butonundan dosya yolunuz belirtip UPLOAD butonu ile dosyanızı ekledikten sonra bu pencereyi kapatıp YANITI GÖNDER butonuna tıklayın.)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Tam olarak girdiğiniz noları nereyle kıyaslayıp atladıklarınızı tesbit edeceğinizi anlayamadım. Örnek dosyanıza göre C sütununu artan olarak sıralatırsanız eksik noları tesbit edebilirsiniz. Bu çözüm umarım işinize yarar.

Excel Vers. ve Dili
MS XP 2007
kalabalık olmasın diye yukarıda belrttim.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Ekte bir çözüm önerisi gönderiyorum. Umarım işinize yarar.

Excel Vers. ve Dili
MS XP 2007
Sunulan çözüm yollarından birini kullanacağım, eğer geliştirebilirsem daha kolaya indirgerim. sanırım sütun açmadan bir yolu olmuyor. İLginiz için teşekkür ederim.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Bu da sütun eklemeden, makrolu çözüm.

Not: Sonradan bir dosya daha ekledim. Bu da makrolu farklı bir yöntem.

Son düzenleme: